آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۱۹

 • مالیات جدید در بازار خودرو

  دنیای اقتصاد: گویا پیشنهاد دریافت مالیات از عایدی سرمایه در حوزه خودرو، در حال تبدیل شدن به لایحه است تا به سبب آن، مالیاتی جدید از معامله‌کنندگان در بازار خودرو اخذ شود. آن طور که سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت عنوان کرده، این سازمان هم‌اکنون در حال بررسی وضع مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه املاک، طلا، ارز و خودرو است. محمد قاسم‌پناهی با اشاره به تصویب کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرده که سازمان امور مالیاتی هم‌اکنون روی موضوع مالیات بر عایدی سرمایه، کار کارشناسی انجام داده و این مالیات می‌تواند در حوزه‌های مختلف از جمله خودرو وضع شود. وی همچنین ابراز امیدواری کرده که به زودی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه تدوین شود.
 • خودروهای معوق تا مهرماه تحویل مشتریان می‌شود

  دنیای اقتصاد: روز گذشته قائم‌مقام امور اقتصادی و مالی گروه خودروسازی سایپا در نشستی مطبوعاتی به ارائه توضیحاتی در مورد تعهدات معوق این شرکت، تعداد خودروهای رسوب شده در کارخانه و همچنین چگونگی قیمت‌گذاری محصولات این شرکت پرداخت. علیرضا بادکوبه در این نشست خبری با اشاره به مجموعه تعهدات گروه خودروسازی سایپا عنوان کرد که تعهدات این گروه تا امروز ۴۴۲ هزار دستگاه است که حدود ۲۲۰ هزار دستگاه آن معوق شده و تا مهرماه به مشتریان تحویل می‌شود.
 • شروط فرانسه برای ادغام رنو و فیات‌کرایسلر

  دنیای اقتصاد: پس از اعلام اخباری مبنی بر آغاز مذاکرات رسمی فیات‌کرایسلر و رنو برای ادغام با یکدیگر، اکنون برونو له مایر، وزیر دارایی فرانسه تاکید کرده است با وجود اینکه به‌واسطه این ادغام نقش دولت فرانسه در رنو کاهش می‌یابد اما هرگونه توافقی میان این دو خودروساز باید ضامن منافع و مشاغل شرکت رنو باشد. دولت فرانسه اکنون دارای سهام ۱۵ درصدی در شرکت رنو است. له مایر اظهار کرد که دولت فرانسه به‌دنبال دریافت تضمین‌هایی در رابطه با توافق احتمالی رنو و فیات‌کرایسلر است که شامل حفاظت از مشاغل فرانسه، تضمین حضور اعضای کافی فرانسوی در هیات‌مدیره شرکت جدید و تعهد به توسعه چشمگیر خودروهای برقی خواهد بود. وزیر دارایی فرانسه تایید کرد که در صورت حصول چنین توافقی، سهم دولت در رنو از ۱۵ درصد به ۵/ ۷ درصد کاهش می‌یابد. له مایر همچنین در ادامه گفت که ژان سنارد، مدیر‌عامل رنو باید تضمین دهد که هیچ‌یک از کارخانه‌های رنو در فرانسه تعطیل نشوند.
 • فراخوان ۴۰ هزار ولوو در آمریکا

  دنیای اقتصاد: سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه‌ها در آمریکا اعلام کرده است که شرکت خودروسازی ولوو بیش از ۴۰ هزار کراس‌اوور «ایکس‌سی۹۰» ۲۰۱۶ و «اس۶۰» ۲۰۱۹ را به‌دلیل وجود نقص فنی در سیستم خنک‌کننده و سیستم تعلیق آنها فراخوان خواهد داد. نقص فنی موجود در سیستم خنک‌کننده بنابر احتمال نشت یکی از لوله‌ها است که می‌تواند در نهایت منجر به حریق در خودرو شود. نقص مربوط به سیستم تعلیق نیز ممکن است منجر به مشکلات جدی در کنترل این خودرو‌ها شود. ۳۴ هزار دستگاه از خودروهای ایکس‌سی۹۰ دارای مشکل سیستم خنک‌کننده هستند. ولوو زمان دقیق این فراخوان را در ماه ژوئن به مالکان اطلاع می‌دهد. در فراخوان دوم نیز قرار است این خودروساز سوئدی ۸ هزار و ۲۶۶ دستگاه از خودروهای اس ۶۰ مدل ۲۰۱۹ را فراخوان دهد. در هر دو فراخوان قرار است پس از بررسی‌های لازم در نمایندگی‌های ولوو، قطعات معیوب تعویض شوند. همچنین ولوو تاکید کرده است که هزینه‌ای برای جایگزینی قطعات یادشده از مالکان دریافت نمی‌کند.
 • پیش‌بینی رکود در بازار خودروی چین

  دنیای اقتصاد: خبرگزاری دولتی شینهوا چین گزارش داد که براساس گزارش سالانه سازمان تولید‌کنندگان خودرو در این کشور، میزان فروش در بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان، با ثبت رقم ۱/ ۲۸ میلیون دستگاه رشد اندکی را تجربه می‌کند و تفاوت چندانی با سال ۲۰۱۸ نخواهد داشت. این گزارش پیش‌بینی کرده است که برای سال ۲۰۱۹ فروش خودروهای مسافربری به ۷/ ۲۳ میلیون دستگاه برسد که البته بسیار نزدیک به سال گذشته است. این گزارش اضافه می‌کند که با این حال انتظار می‌رود فروش خودروهای پاک- برقی، هیبریدی و پلاگین هیبریدی- با رشد ۲۷ درصدی از ۲۶/ ۱ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۸ به ۶/ ۱ میلیون دستگاه در سال جاری میلادی برسد. سال گذشته پس از نزدیک به دو دهه، رشد فروش در بازار خودروی چین بنابر عواملی همچون جنگ‌تجاری با آمریکا و افت تقاضا، کاهش یافت. پیش‌تر سازمان تولیدکنندگان خودرو چین گزارش داده بود که میزان فروش خودرو در این کشور-بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان- در ماه آوریل ۶/ ۱۴ درصد کاهش را نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته تجربه کرده است.
 • برگزاری جلسه‌ای برای بررسی قیمت خودرو

  تسنیم: رئیس شورای رقابت با بیان اینکه در حال حاضر بازار خودرو آشفته بوده و از حالت تعادل خارج شده است، گفت: به همین منظور درصددیم در اولین جلسه خود در هفته آینده با برگزاری کمیته‌ای این موضوع را به‌صورت جدی در دستور کار خود قرار دهیم.
 • ضرر بازگشت شورای رقابت برای تولید

  ایرنا: عضو هیات علمی گروه مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت معتقد است با وجود مشکلات تحریم و فشارهای اقتصادی آمریکا، مصوبه مجلس درباره بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو، ضد تولید ملی است. امیرحسن کاکایی افزود: شورای رقابت همان نهادی است که سال گذشته با رویه اشتباه خود ۱۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته روی دست خودروسازان گذاشت و حالا گویا قرار است نابودی کامل صنعت خودرو را رقم بزند.
 • ادامه روند نزولی قیمت خودرو

  ایرنا: موج افزایش قیمت خودرو که از حدود پانزدهم فروردین‌ماه امسال آغاز شد، این روزها فروکش کرده و نه‌تنها خبری از افزایش قیمت‌ها نیست؛ بلکه قیمت‌ها کاهشی شده و کارشناسان می‌گویند این روند ادامه خواهد داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر