آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۱۷

 • چگونگی کشف قیمت خودرو توسط سازمان حمایت

  دنیای اقتصاد: بازار خودرو همچنان ملتهب است و قیمت‌ها روزانه یا حتی ساعتی روند صعودی یا نزولی به خود می‌گیرد. در این بین هرچند وزارت صنعت با استفاده از ابزارهایی به‌دنبال تثبیت یا کاهش قیمت‌ها در بازار است با این حال هنوز موفقیتی در این زمینه حاصل نشده است.
 • تسهیلات ارزی زنجیره خودروسازی در کما

  دنیای اقتصاد: اعضای هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران دیروز میزبان خبرنگاران شدند تا بار دیگر از بی‌پولی بگویند و بابت بیکاری ده‌ها هزار نفر کارگر صنعت قطعه هشدار دهند.
 • نگرانی ولوو از جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: تصمیم هفته گذشته دونالد ترامپ در به تعویق انداختن اعمال تعرفه‌های تجاری علیه خودروها مورد استقبال خودروسازان مختلف قرار گرفته است با این حال، هاکان ساموئلسون، مدیرعامل شرکت ولوو نسبت به پتانسیل جنگ تجاری میان آمریکا و چین ابراز نگرانی کرده است. او می‌گوید: «دولت ترامپ از ما خواسته تا خودروهای خود را در ایالات‌متحده تولید کنیم تا به این ترتیب کمبود تراز تجاری آمریکا جبران شود. اما به طور اتفاقی ولوو در حال انجام همین کار است.» او در ادامه نیز خاطرنشان کرد زمانی که ولوو در سال ۲۰۱۵ از ساخت کارخانه خود در آمریکا خبر داد، تعرفه‌های تجاری یک عامل تصمیم‌گیری نبودند. ساموئلسون افزود: «ما در نهایت سالانه ۱۵۰ هزار خودرو را در کارخانه آمریکا به تولید خواهیم رساند که نیمی از آن به بازارهای دیگر صادر می‌شود و نیمی دیگر نیز برای فروش در خاک این کشور خواهد بود.» وی ابراز امیدواری کرد که دولت ترامپ این نقش ولوو را در نظر بگیرد و از اعمال تعرفه‌ها یا مالیات بر محصولات این خودروساز خودداری کند.
 • تسلا در باتلاق نروژ

  دنیای اقتصاد: به‌نظر می‌رسد که تسلا قربانی موفقیت خود در بازار نروژ شده است و نشانه‌های عدم توانایی این خودروساز در هماهنگی با تقاضای زیاد برای خرید محصولاتش به چشم می‌خورد. براساس گزارش بلومبرگ، مشتریان نروژی شکایت‌های متعددی را درباره سرویس نامناسب محصولات تسلا داشته‌اند. افزایش فروش تسلا مدل ۳ برای این شرکت دردسرآفرین شده؛ چراکه بیشترین میزان انتقادات و شکایات از خودروها در نروژ به این خودرو تعلق دارد. انتظار می‌رود شکایات از این خودرو به‌دلیل تحویل تعداد زیادی از مدل ۳ در سال‌جاری افزایش یابد. یکی از انتقادات مهمی که به کیفیت تسلا مدل ۳ مطرح شده کیفیت پایین رنگ بدنه آن است. البته انتظار می‌رود نسبت تعداد شکایات به ازای هر خودرو کاهش یابد، چراکه تعداد محصولات تسلا در این کشور با افزایش بیش از ۲۵ درصدی به حدود ۴۰ هزار خودرو رسیده است. تسلا اعلام کرده از این مشکلات آگاه است، اما به مطالعه و نظرسنجی اخیر اشاره کرده که در آن مشتریان رضایت کلی از محصولاتش دارند.
 • فراخوان فولکس‌واگن در استرالیا

  دنیای اقتصاد: فولکس‌واگن استرالیا به‌دلیل آنچه نقص در کیسه‌های هوا اعلام شده، فراخوانی را برای مدل ۲۰۰۳ خودروهای «گلف»، «پاسات» و «ترانسپورتر» اعلام کرده است. به گفته این خودروساز، کیسه‌های هوای مزبور می‌توانند محرکی داشته باشند که به مرور زمان و در معرض رطوبت و گرما بی‌کیفیت می‌شوند. در این صورت، اگر سانحه‌ای رخ دهد و کیسه هوا باز شود، محرک کیسه هوا می‌تواند منفجر شود و قطعات فلزی تیز را به سمت کابین پرتاب کند. این امر می‌تواند خطر آسیب جدی یا حتی مرگ را برای سرنشینان خودرو به همراه داشته باشد. مدل ۲۰۰۳ خودروهای فولکس واگن در این فراخوان از ماه مه ۲۰۰۲ تا اکتبر ۲۰۰۲ به تولید رسیده‌اند و به‌طور کلی شامل ۱۳۲ دستگاه می‌شوند. مالکان خودروهای مشمول توسط فولکس‌واگن استرالیا از این فراخوان آگاه می‌شوند و به آنها توصیه می‌شود تا برای بازبینی و تعمیر کیسه هوای راننده به نزدیک‌ترین نمایندگی این برند مراجعه کنند. البته فراخوان یادشده به نقص فنی در کیسه‌های هوای مرگبار تاکاتا، که تاکنون موجب اعلام ده‌ها فراخوان ازسوی خودروسازان مختلف شده است، ربطی ندارد.
 • نجات بازار خودرو با قیمت‌گذاری آزاد

  تسنیم: یک کارشناس خودرویی با اشاره به مصوبات اخیر مجلس شورای اسلامی با محوریت ساماندهی بازار خودرو گفت: این مصوبات هیچ‌کدام قابلیت اجرایی ندارند.
 • ارجاع طرح ساماندهی خودرو به کمیسیون صنایع

  ایسنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده‌ای مربوط به تعیین تکلیف موتورسیکلت‌های فرسوده را برای بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع دادند. نمایندگان مجلس در جلسه دیروز ماده ۹ مکرر طرح ساماندهی خودرو را مورد بررسی قرار دادند.
 • راه کاهش قیمت افزایش تولید است

  ایسنا: یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بر ضرورت کوتاه کردن دست دلالان و قیمت‌گذاری شفاف برای کاهش قیمت‌ در بازار خودرو تاکید کرد و گفت: اگر در بازار خودرو انحصار وجود داشته باشد کیفیت ارتقا نمی‌یابد؛ بنابراین باید این رقابت ایجاد شود تا شاهد افزایش کیفیت باشیم. سید مهدی مقدسی افزود: همچنین واردات با ارز آزاد و از سوی وارد‌کنندگان مجاز هم می‌تواند تا حدی وجود داشته باشد که این به آرامش بازار و مهم‌تر از همه کوتاه کردن دست دلالان از این بازار آشفته کمک می‌کند.
 • هدیه نیسان به بازار خودروهای برقی

  ایسنا: شرکت ژاپنی نیسان موتورز به تازگی اعلام کرده که باتری به‌کاررفته در خودروی برقی نیسان لیف عمر بسیار بالایی در مقایسه با موارد مشابه در بازار دارد. با توجه به اهمیت روزافزون تامین و تولید باتری‌های قدرتمند خودروهای برقی، نیسان از کیفیت و ظرفیت بالای باتری‌های به کاررفته در خودروهای برقی و الکتریکی نیسان لیف خود خبر داده و گفته است این باتری‌ها بازدهی بسیار بالایی در مقایسه با نمونه‌های موجود در بازار دارند و حداقل ۱۰ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر