آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۱۴

 • به‌دنبال متهم در بازار خودرو

  دنیای اقتصاد: خرید و فروش خودرو در فضای مجازی هم‌اکنون به دردسر جدید بازار خودرو تبدیل شده است؛ به‌طوری‌که برخی قیمت‌گذاری در سایت‌های خرید و فروش آنلاین را منشا دلالی بازار می‌خوانند و برخی دیگر حضور سایت‌های مذکور را برای کشف قیمت در بازار ضروری اعلام می‌کنند. آنچه مشخص است در شرایط کنونی نظر سیاست‌گذاران صنعتی به افرادی که عنوان می‌کنند سایت‌های آنلاین فعال در قیمت‌گذاری خودرو، به دلالی بازار دامن می‌زنند نزدیک‌تر است به همین دلیل راهکاری برای توقف یا محدودیت در فعالیت آنها پیشنهاد شده است.
 • چرایی التهاب بازار خودرو از نگاه سازمان حمایت

  دنیای‌اقتصاد: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان این روزها ازسوی برخی رسانه‌ها به‌عنوان مقصر اصلی آشفتگی بازار خودرو معرفی می‌شود. از دید منتقدان، عدم‌نظارت صحیح سازمان حمایت بر بازار و پروسه قیمت‌گذاری، سبب شده منحنی قیمت به شدت بالا رفته و موجی از التهاب و گرانی گریبان بازار را بگیرد. حرف منتقدان این است که چرا سازمان حمایت به بازار خودرو ورود نمی‌کند و جلوی رشد افسارگسیخته قیمت‌ها را نمی‌گیرد.
 • انقلاب در ساختار فورد

  دنیای اقتصاد: بنابر گزارش رویترز جیم هکت، مدیرعامل شرکت خودروسازی فورد در ایمیلی به کارکنان، از برنامه خود برای حذف ۷ هزار فرصت شغلی برابر با ۱۰ درصد از نیروی کار جهانی این خودروساز خبر داده است. این تعداد شامل انفصال‌های داوطلبانه یا غیر‌داوطلبانه طی سال گذشته نیز خواهد شد. هکت با اشاره به صنعت در حال تغییر خودرو اعلام کرد این تغییرات به کاهش بوروکراسی، قدرت بیشتر مدیران، سرعت در تصمیم‌گیری، تمرکز بر ارزشمندترین کار و هزینه‌ها کمک خواهد کرد. براساس این ایمیل، برنامه «بازطراحی هوشمند» این خودروساز شامل ساده‌سازی ساختار شرکتی فورد نیز خواهد بود. ساختار کنونی این شرکت حدود ۱۴ سطح مختلف دارد اما پس از تکمیل بازسازی‌ها حداکثر ۹ سطح باقی می‌ماند. مدیرعامل این خودروساز ادعا می‌کند این تعدیل نیرو به کاهش بوروکراسی مدیریتی تا یک‌سوم کمک می‌کند. تیم‌ها و بخش‌های این خودروساز نیز بازسازی می‌شوند تا بهره‌وری و بازخورد آنها افزایش یابد.
 • برنامه دایملر برای کاهش هزینه‌های مدیریتی

  دنیای اقتصاد: اولا کالنیوس که به‌زودی قرار است بر صندلی ریاست دایملر تکیه بزند از برنامه خود برای اجرای برنامه کاهش هزینه‌ها در این شرکت خودروسازی آلمانی خبر داده است. این برنامه قرار است در راستای دستیابی دایملر به اهداف حاشیه سودآوری خود که اکنون توسط تنش‌های تجاری بین‌المللی و کاهش تقاضا‌ها مورد تهدید واقع شده است، اجرایی شود. کالینوس ماه‌ها است که تمرکز خود را بر تنظیم و تدوین یک برنامه نوآورانه در جهت کاهش هزینه‌های دایملر معطوف ساخته است و انتظار می‌رود در تابستان این طرح آماده شود. پیش‌بینی شده است که برنامه مزبور تا ۲۰ درصد از هزینه‌های مدیریتی دایملر را کاهش دهد. این شرکت البته در این‌باره اظهارنظری نکرده است. کالنیوس در تشریح برنامه‌های آتی خود این هفته اعلام کرد که قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ بخش اعظمی از هزینه‌های توسعه مدل‌های جدید مرسدس‌بنز را کاهش دهد و در راستای بهبود حاشیه سودآوری خود با برخی از رقبا اتحادی جدید را آغاز کند.
 • فراخوان ۱۰۶ هزار بی‌ام‌و در آمریکا

  دنیای اقتصاد: شرکت بی‌ام‌و ۱۰۶ هزار و ۱۸۲ دستگاه از خودروی شاسی‌بلند ایکس‌۱ مدل‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ را در آمریکا فراخوان خواهد داد. بنابر گفته سازمان امنیت ترافیک بزرگراه‌های آمریکا، در زمان بروز سانحه رانندگی، ممکن است ستون وسط بین صندلی‌های جلو و عقب سمت سرنشین درصورت برخورد با سر فرد نتواند به میزان کافی که در مقررات فدرال ذکرشده مانع از شدت برخورد شود. سخنگوی این خودروساز آلمانی در این‌باره گفت: «بی‌ام‌و به‌سرعت در حال کار بر توسعه راهی برای رفع این مشکل است.» قرار است زمانی که پس از آزمایش‌های لازم این قطعه تایید شد، به‌صورت رایگان برای مالکان این خودروها تعویض شود. با این حال بی‌ام‌و مدعی است که تاکنون گزارشی از بروز تلفات جانی در پی این مشکل دریافت نکرده است. بر این اساس مالکان خودروهای مزبور باید منتظر بمانند تا پس از آمادگی بی‌ام‌و برای تعویض قطعه معیوب به مراکز مجاز بی‌ام‌و مراجعه کنند.
 • تردد خودروهای فرسوده محدود شد

  ایسنا: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از مجوز کمیسیون متبوعش برای محدود شدن تردد خودروهای فرسوده به شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر خبر داد.
 • تاکید وزارت صنعت بر پرداخت تسهیلات به قطعه‌سازان

  شاتا: معاون وزیر صنعت‌، معدن و تجارت خواستار تسریع در اختصاص تسهیلات مورد نیاز قطعه‌سازان شد. فرشاد مقیمی در نشست با خودروسازان و قطعه‌سازان با اشاره به سیاست‌های این وزارتخانه برای برون رفت از شرایط کنونی و تسهیل ورود مواد اولیه مورد نیاز صنایع به کشور، خاطرنشان کرد: صیانت از زنجیره تولید خودرو در گرو همکاری قطعه‌سازان و خودروسازان است؛ همچنین توجه به داخلی‌سازی قطعات نیز از جمله نکات کلیدی به‌شمار می‌رود که برای عبور از شرایط تحریم بسیار راهگشا است. مقیمی با اشاره به فراخوان وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تعمیق داخلی‌سازی قطعات خودرو گفت: پروژه‌های متعددی برای تعمیق داخلی‌سازی قطعات خودرو در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و طی چند ماه پایانی سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ نیز با حدود ۸۰ میلیون دلار کاهش ارزبری واردات قطعات مواجه بوده‌ایم. مقیمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیگیری رفع تعهدات ارزی قطعه‌سازان خاطرنشان کرد: در جلسات مستمر با بانک‌مرکزی موضوع تخصیص ارز مورد نیاز صنایع پیگیری می‌شود. وی در مورد تخصیص ۸۴۴ میلیون دلار تسهیلات ارزی که از سال ۹۷ باقی مانده است نیز توضیح داد: مذاکرات متعددی با بانک مرکزی صورت گرفته و توافقات خوبی نیز انجام شده است. معاون وزیر صنعت‌، معدن و تجارت در پایان خواستار تسریع در اختصاص تسهیلات مورد نیاز قطعه‌سازان شد و گفت: با تزریق نقدینگی به این صنعت علاوه بر تکمیل بخش‌‌عمده‌ای از خودروهای ناقص، محصولات بیشتری وارد بازار خواهد شد.
 • آشفتگی بیشتر بازار خودرو با ورود شورای رقابت

  ایسنا: به گفته یک کارشناس صنعت خودرو، مشکل اصلی خودروسازی به نابسامانی و آشفتگی قیمت‌ها در بازار آزاد برمی‌گردد و تنها راه‌حل آن نیز عرضه با روند مستمر و برداشته شدن موانع تولید خودرو است.
 • راه جبران زیان انباشته خودروسازان

  ایرنا: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، افزایش تولید را بهترین راهکار برای جبران زیان انباشته شرکت‌های خودروساز در شرایط کنونی برشمرد.

بیشتر