آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۱۱

 • اثر تفکیک وزارت صمت بر خودرو

  دنیای‌اقتصاد: تلاش‌های دولت برای تفکیک وزارت صنعت، معدن از تجارت و احیای بخش بازرگانی همچنان ادامه دارد، ماجرایی که به‌نظر می‌رسد حداقل در بخش صنعت و بازار خودرو تاثیر خاص و بسزایی نخواهد داشت.
 • قیمت خودرو از بازار مجازی پرید

  دنیای‌اقتصاد: قیمت خودرو بار دیگر از سایت‌های آگهی‌دهنده حذف شد، این در شرایطی است که طی دو هفته گذشته درج آگهی در سایت‌ها روند رفت و برگشتی را تجربه کرده است.
 • مازراتی از تکنولوژی خودران استفاده می‌کند

  مدیرعامل فیات کرایسلر اعلام کرد که مازراتی اولین برند این گروه خواهد بود که از تکنولوژی هدایت خودرانی استفاده می‌کند که به‌طور مشترک با بی‌ام‌و ساخته شده است. Elkann این خبر را طی سخنرانی در تورین اعلام کرد؛ اما نگفت که چه زمانی این تکنولوژی در یک مدل تولیدی ارائه خواهد شد.وی همچنین اعلام نکرد که کدام خودروی مازراتی اولین بار به این تکنولوژی مجهز خواهد شد.فیات کرایسلر در آگوست ۲۰۱۷ به کنسرسیوم تکنولوژی خودروی خودرانی پیوست که توسط بی‌ام‌و و Mobileye هدایت می‌شد که یک تامین‌کننده قطعات خودرو است.فیات کرایسلر همچنین همکاری با Waymo، بخش خودروی خودران گوگل دارد.Waymo اکنون سفارشی برای ۶۲ هزار دستگاه کرایسلر پسیفیکا دارد که آنها را در کارخانه جدید خود در دیترویت به تاکسی‌های خودران تبدیل خواهد کرد. این غول جست‌وجو همچنین ۲۰ هزار دستگاه کراس اوور برقی جگوار I-Pace را نیز به روشی مشابه استفاده خواهد کرد. مازراتی اخیرا برنامه‌های خود برای نوسازی طیف مدل‌هایش تا سال ۲۰۲۲ را تایید کرده است.
 • سایه تعرفه‌ها بر خودروسازان اروپایی

  دنیای اقتصاد: تصمیم دونالد ترامپ برای به تاخیر انداختن اعمال تعرفه‌های تجاری بر خودروهای وارداتی از اروپا مورد استقبال خودروسازان قرار گرفته است اما با این حال سایه این تهدید بر روابط تجاری فراآتلانتیکی و فضای کسب‌و‌کار در این منطقه باقی مانده است. براساس گزارش بلومبرگ، ۴/ ۰ درصد از کل ارزش تجاری منطقه اروپا وابسته به خودروهای صادراتی به آمریکا است که ۶/ ۸درصد از صادرات صنعت حمل‌و‌نقل را نیز به خود اختصاص می‌دهد. شوک اقتصادی ایجاد شده در اثر تعرفه‌های تجاری آمریکا بر اروپا قابل‌مدیریت خواهد بود اما در زمانی که خودروسازی در اروپا با چالش‌های متعددی نظیر مقررات سرسختانه‌تر آلایندگی و کاهش جهانی تقاضا دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، چنین وضعیتی می‌تواند مشکلات خودروسازان اروپایی را دوچندان کند. روز جمعه‌گذشته، ترامپ اعلام کرد که اجرای تعرفه‌های تجاری بر خودروهای وارداتی از اروپا و ژاپن را تا ۱۸۰ روز به تعویق می‌اندازد. تا به این گونه از گشودن یک جبهه جنگ تجاری جدید با برخی از متحدان واشنگتن اجتناب کند.
 • انتقاد شدید تویوتا از ترامپ

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی تویوتا‌موتور از تصمیم دونالد ترامپ برای اعلام واردات خودرو به‌عنوان تهدیدی برای امنیت‌ملی آمریکا به‌شدت انتقاد کرده است. این خودروساز ژاپنی این تصمیم را نوعی سیگنال دانسته است که از سرمایه‌گذاری‌های تویوتا در ایالات‌متحده استقبال نمی‌شود. تویوتا که در حال ساخت کارخانه مونتاژی در آمریکا به ارزش ۶/ ۱ میلیارد دلار است و در ماه مارس نیز از سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد دلاری خود در آمریکا خبر داده بود تاکید کرد که فعالیت‌های این شرکت در آمریکا تهدیدی برای امنیت‌ملی محسوب نمی‌شود. دونالد ترامپ روز جمعه گذشته با اعلام به تاخیر انداختن ۶ ماهه اعمال تعرفه‌های تجاری بر خودروهای وارداتی از اروپا و ژاپن اظهار کرد که برخی از واردات خودروها و قطعات آن تهدید امنیت‌ملی آمریکا محسوب می‌شود. سیسیلیا مالمستروم، کمیسیونر تجاری اروپا نیز در واکنش به چنین اظهاراتی تاکید کرد که خودروهای صادراتی ما به آمریکا تهدیدی برای امنیت‌ملی نخواهد بود. اروپا آماده است تا در مورد توافق محدودی پیرامون خودرو با واشنگتن وارد مذاکره شود.
 • سایپا به دنبال افزایش تولید کوییک

  سایپانیوز: معاون برنامه‌ریزی جامع تولید سایپا گفت: باتوجه ‌به استقبال مشتریان بازار از کوییک و کسب سه‌ستاره کیفی در نخستین ارزیابی سال ۹۸، سایپا تولید این خودرو را افزایش می‌دهد.مسعود پروین با اشاره به رویکرد مثبت بازار نسبت به خودرو کوییک افزود: این خودرو در حال حاضر اقتصادی‌ترین خودرو سه‌ستاره کشور محسوب می‌شود که توانسته در جمع رقیبان، سهم مناسبی را در بازار کسب کند.وی بااشاره به برنامه گروه سایپا برای تولید محصولات جدیدتر گفت: در سال جاری قصد داریم تولید کوییک را افزایش دهیم تا سهم بازار سایپا در رده قیمتی این خودرو افزایش یابد.پروین تاکید کرد: به‌موازات تولید محصولات پرتیراژ جهت پاسخگویی به نیاز بازار و تنظیم قیمت‌ها، تولید کوییک افزایش خواهد یافت تا در برنامه رشد تولید ۹۸، سهم و جایگاه بیشتری به این خودرو اختصاص یابد. به‌گفته معاون برنامه‌ریزی جامع تولید سایپا، این گروه راهبرد افزایش تولید و تنوع محصول را در سال جاری دنبال می‌کند و تاکنون توانسته در زمینه رشد تولید، به اهداف مدنظر در برنامه سال ۹۸ دست یابد.
 • تعهدات ۳۰۰ هزار دستگاهی خودروسازان

  تسنیم: آمارها نشان می‌دهد ایران‌خودرو ۱۴۰ هزار خودرو و سایپا ۱۶۰ هزار خودرو را هنوز تحویل مشتریان نداده‌اند.از اواخر فروردین‌ماه امسال با وجود تمام تعهدات معوق خودروسازان طرح فروش فوری تعدادی از محصولات ایران‌خودرو و سایپا آغاز شده است و این دو شرکت روزانه به‌صورت متوسط ۲۰ درصد از میزان تولید خود را به فروش فوری اختصاص می‌دهند اما نکته مهم اینجاست این دو خودروساز به دلیل مشکلات تامین قطعات بخشی از تولیدات خود را راهی انبار می‌کنند و خبری از عرضه آنها به بازار نیست، با این وجود هر روز فروش فوری محصولات خود را انجام داده و خبری از تحویل خودروها به مشتریان نیست.البته در همین زمینه خودروسازان وعده داده‌اند با همکاری قطعه‌سازان تلاش لازم را برای تامین قطعات خودروهای ناقص موجود در انبارها انجام دهند تا با افزایش عرضه روند نزولی قیمت‌ها در بازار ادامه پیدا کند.در حال‌حاضر آخرین آمار نشان می‌دهد ایران خودرو ۱۴۰ هزار خودرو و سایپا ۱۶۰ هزار خودرو را باید تحویل مشتریان دهند که هنوز این موضوع انجام نشده است.
 • توافق تاکسیرانی با خودروسازان برای تخصیص ۱۰هزار دستگاه تاکسی

  ایسنا: مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور ضمن اشاره به اینکه پیش‌فاکتور ۱۰۰ دستگاه خودرو با ظرفیت پیمایش ۳۰۰ کیلومتر با یک‌بار سوختگیری، براساس طرح ماده ۱۲ رفع موانع تولید صادر شده است از انجام توافقات اولیه با شرکت خودروساز داخلی به‌منظور تخصیص ۱۰هزار دستگاه خودرو به اتحادیه تاکسیرانی در سال جاری خبرداد.
 • پویش ملی داخلی‌سازی قطعات در سایپا

  سایپا نیوز: مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از راه‌اندازی پویش ملی داخلی‌سازی قطعات خودرو برای نخستین‌بار در صنعت خودرو کشور در گروه سایپا خبرداد.
 • شرط داخلی‌سازی قطعات

  ایرنا: استاد گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم وصنعت، تعمیق داخلی‌سازی قطعات دست‌کم برای خودروهای پرتیراژ را تنها راه‌حل خروج خودروسازی از وضعیت دشوار کنونی برشمرد تا ارزبری‌ها هرچه بیشتر کاهش یابد.امیرحسن کاکایی افزود: فضای کنونی حاکم بر صنعت خودرو و قطعه نتیجه تحریم‌های آمریکا و تصمیمات غلط ما در گذشته است، بنابراین باید در قالب یک بسته راه‌حل درست ارائه کنیم.به گفته این استاد دانشگاه، ارائه راهکارهای ناقص به دلیل ارتباط مستقیم خودروسازی با صنعت فولاد و سایر صنایع می‌تواند فاجعه ساز باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر