آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۰۵

 • خودرو در یک‌سالگی نقض برجام

  دنیای‌اقتصاد: خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق نامه برجام در شرایطی یکسالگی خود را پشت‌سر گذاشت که صنعت خودرو متاثر از بازگشت تحریم‌ها بار دیگر با چالش‌های فراوانی مواجه شد. هرچند تصور می‌شد که اجرای برجام و حضور سرمایه‌گذاران خارجی تا حدودی به بهبود زیرساخت‌های صنعت خودرو کمک کرده، با این حال لغو برجام گویای این واقعیت بود که خودروسازی ایران آسیب‌پذیرتر از آن است که با حضور یکی دو ساله سرمایه‌گذاران خارجی و عقد قراردادهای خودرویی بتواند بار بسیاری از مشکلات از جمله تحریم‌ها را به دوش کشد.
 • پیشنهادهای دم‌دستی برای آرامش بازار

  دنیای اقتصاد: التهاب و افزایش قیمت در بازار خودرو سبب شده این روزها راهکارها و پیشنهادهای نامتعارف و کم‌اثری از سوی تصمیم‌سازان برای حل این ماجرا مطرح شود، از جمله پرهیز از خرید و ایجاد ممنوعیت و محدودیت برای فروش خودروهای صفر توسط مالکان آنها.
 • تعدیل صد‌ها نفر از کارکنان ولوو

  دنیای‌اقتصاد: براساس گزارش رسانه‌های سوئدی، شرکت ولوو درحال تعدیل صد‌ها نفر از کارکنان خود است. ولوو نیز تایید کرده است که بررسی وضعیت کارکنان و هزینه‌های دیگر را کلید زده است. این خودروساز سوئدی در بیانیه‌ای تاکید کرد: «ولوو به‌عنوان یک شرکت در حال رشد، هزینه‌های خود را در دست بررسی دارد. این امر اکنون با وجود چالش‌های حال‌حاضر صنعت خودرو ضرورت پررنگ‌تری نسبت به گذشته دارد و از این رو ولوو تمرکز خود را بر کاهش هزینه‌های مربوط به کارکنان و خدمات خرید معطوف ساخته است.» یک سخنگوی ولوو همچنین اظهار کرده است مشاغلی که ممکن است برای تعدیل کارکنان مورد بررسی قرار بگیرند مربوط به مشاوره‌های خرید هستند و در این مرحله کارکنان خطوط تولید و کارخانه‌ها با تغییری مواجه نخواهند شد. وی البته از اعلام جزئیات مربوط به تعداد کارکنانی که قرار است تعدیل شوند خودداری کرد. ولوو اکنون با توجه به تنش‌های تجاری، سرمایه‌گذاری‌های میلیارد دلاری این شرکت برای توسعه خودروهای برقی و نیز کاهش استقبال کلی از خودرو در عرصه جهانی در یکی از حساس‌ترین دوره‌های زمانی به‌سر می‌برد.
 • فراخوان مزدا در آمریکای‌شمالی

  دنیای‌اقتصاد: شرکت مزدا به نمایندگی‌های خود در آمریکای‌شمالی اطلاع داده است که بنا دارد تا ۱۸۷ هزار و ۷۹۸ دستگاه از خودروهای مزدا۳ را به‌دلیل نقص فنی برف‌پاک‌کن‌ها فراخوان دهد. همچنین سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا اعلام کرد که برف‌پاک‌کن‌های مذکور ممکن است به‌دلیل طراحی نادرست عملکرد مناسبی نداشته باشند و از این‌رو در شرایط جوی نامساعد موجب کاهش میدان دید رانندگان شوند. مزدا اعلام کرده است که تاکنون از هرگونه سانحه یا بروز تلفات جانی به‌دلیل مشکل یادشده در خودرو‌های مزدا۳ مدل‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ بی‌اطلاع است. این فراخوان قرار است تا پیش از تاریخ ۳ژوئن اجرایی شود. قرار است در این فراخوان نمایندگی‌های مزدا در آمریکای‌شمالی برف پاک‌کن‌های معیوب را با مدل جدید آن تعویض کنند. همچنین نمایندگی‌ها موظف شده‌اند تا هیچ هزینه‌ای از رانندگان برای تعویض این قطعه دریافت نکنند و افرادی که خود به تعویض آن اقدام کرده‌اند می‌تواند هزینه آن را از مزدا دریافت کنند.
 • استقبال از خودروی برقی فولکس‌واگن

  دنیای‌اقتصاد: فولکس‌واگن به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی اروپایی پیش‌تر اعلام کرده بود که فرآیند پیش‌فروش برای عرضه خودروی تمام‌برقی خود تحت عنوان«آی‌دی۳» را آغاز کرده است. اکنون گزارش‌های منتشرشده حاکی از آن است که این غول خودروسازی اروپا توانسته است تنها در مدت ۲۴ ساعت بالغ بر ۱۰ هزار دستگاه از این خودروی پاک و تمام‌برقی را پیش‌فروش کند. فولکس‌واگن همچنین مدعی است که این خودروی برقی قادر به پیمایش مسافت ۴۲۰ کیلومتر معادل ۲۶۰ مایل با هربار شارژ باتری خواهد بود که قرار است در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۱۹ در پاییز سال‌جاری، رونمایی و سپس عرضه شود. البته کارشناسان بر این باورند که تولید انبوه خودروی تمام‌برقی فولکس‌واگن در اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز خواهد شد. افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک، موجب شده است شرکت‌های خودروسازی در سرتاسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.
 • چگونگی کشف قیمت در بازار خودرو

  میلاد بیگی/ کارشناس
  اولین و اساسی‌ترین ایراد وارد بر‌قیمت‌گذاری فعلی در ایران، بازار غیر‌عمیق خودرو است. به‌عبارت دیگر بازار خودرو در ایران بازار شکل‌یافته و شفافی نیست که عرضه‌کنندگان و متقاضیان به‌صورت ذره‌ای و با تعداد بالا در آن حضور یافته، قوانین مدونی بر آن حاکم باشد و کشف قیمت در آن صورت گیرد. به‌عبارت دیگر وقتی صحبت از حاشیه بازار به میان می‌آید مشخص نیست که معیار حاشیه بازار چه چیزی است. در این شرایط، قیمت‌ها به راحتی با فضاسازی رسانه‌ای و به شکل تصنعی حرکت خواهد کرد. در چنین فضایی بازار سطحی فعلی خودرو به راحتی در اثر فعالیت‌های محدود سوداگرانه هیجانی شده و قیمت‌ها تصنعی جا‌به‌جا می‌شود.
 • بررسی پیشنهاد وزارت اقتصاد درباره وارداتی‌ها

  مهر: دولت امروز در مورد خودروهای وارداتی بلاتکلیف درگمرک تصمیم‌ می‌گیرد.
 • توصیه ایران‌خودرو به مشتریان

  ایکوپرس: شرکت ایران‌خودرو از مشتریان خواست برای نام‌نویسی در فروش فوری روزانه محصولات این شرکت صرفا به پایگاه فروش اینترنتی این شرکت مراجعه کنند. با توجه به تداوم شرایط روزانه فروش خودرو و تقاضای هموطنان برای ثبت‌نام محصولات شرکت ایران‌خودرو، ضروری است مشتریان برای خرید اینترنتی و ثبت نام صرفا به سایت فروش اینترنتی ایران‌خودرو به نشانی esale.ikco.ir مراجعه کنند. در ضمن لازم است قبل از انجام هرگونه عملیات برای ثبت‌نام، در قسمت نشانی مرورگر خود دقت لازم را داشته باشند تا در دام سودجویان گرفتار نشوند.شرکت ایران‌خودرو تاکید کرده، تنها آدرس معتبر برای ثبت نام محصولات ایران‌خودرو esale.ikco.ir است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر