آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۰۲

 • خداحافظی تدریجی با رنو

  دنیای اقتصاد: نخستین آمار مربوط به تولید خودرو در کشور طی سال جاری، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد، آماری که نشان می‌دهد تیراژ محصولات سواری در فروردین امسال و نسبت به ماه مشابه سال گذشته افت قابل‌توجهی داشته است. جدا از این افت کلی، تولید چند خودرو نیز در فروردین امسال متوقف شده است، که در این بین می‌توان به تندر-۹۰ پارس‌خودرو، تندر-۹۰ اتومات ایران‌خودرو، برلیانس و آریو سایپا اشاره کرد.
 • چگونه بازار را از دلالان خالی کنیم؟

  دنیای اقتصاد: تفاوت قیمت‌گذاری دستوری و آزاد خودرو و تاثیر آن بر بازار را به‌خوبی می‌توان در مقایسه خودروسازی بخش خصوصی با نیمه دولتی در شرایط کنونی به‌خوبی درک کرد؛ به‌طوری‌که خودروسازان خصوصی قیمت محصولات خود را براساس واقعیات بازار تعیین کرده که همین مساله عاملی شده تا دلالان حضور کم رنگی در بازار این خودروها داشته باشند.
 • تاکید بی‌ام‌و بر صادرات از چین

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام شرکت بی‌ام‌و، این خودروساز آلمانی بنا دارد تا با وجود تعرفه‌های تجاری آمریکا بر اقلام وارداتی از چین، برنامه‌های خود را برای استفاده از چین به‌عنوان قطبی در جهت صادرات خودروهای برقی خود ادامه دهد. این شرکت ادعاها مبنی بر اینکه جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن موجب شده است تا برنامه خود برای صادرات «آی‌ایکس۳»- مدل برقی کراس‌اوور ایکس۳- را متوقف کند، تکذیب کرد. مکس مورتن، سخنگوی بی‌ام‌و در این‌باره به خبرگزاری نیکه‌ایی ژاپن گفته است: «برنامه‌های استراتژیک ما برای صادرات خودروی برقی آی‌ایکس۳ از چین تغییری نیافته است.» چین هنوز البته باوجود سلطه بر بخش‌های گوناگونی از صنایع موفق نشده است تا خود را به‌عنوان قطب صادرات خودروهای خودران تثبیت کند. اگرچه بسیاری از خودروسازان برجسته جهانی در کارخانه چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند، تمرکز آنها اغلب بر تامین نیاز بازار داخلی این کشور است و برنامه خاصی برای صادرات نداشته‌اند. از این‌رو بی‌ام‌و نخستین خودروسازی است که از چین به‌عنوان یکی از قطب‌های اصلی صادرات محصولاتش استفاده خواهد کرد.
 • چین خودروی کارکرده صادر می‌کند

  دنیای اقتصاد: وزارت بازرگانی چین مجوز صادرات خودروهای کارکرده به‌منظور افزایش فروش خودرو در بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان را صادر کرد. چراغ سبز صادرات خودروهای کارکرده چین پس از آن صادر شد که برای نخستین‌بار از دهه ۹۰ میلادی تاکنون افت فروش خودرو در این کشور رقم خورده است. دولت چین پیش‌تر به‌منظور کمک به بهبود فروش خودرو در این کشور مالیات‌ها را کاهش داده بود. وزارت بازرگانی این کشور هم‌اکنون به صادرات خودروهای کارکرده از ۱۰ شهر مهم این کشور نظیر پکن، شانگهای و گوانگدونگ مجوز داده است. مقامات چینی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند در آینده اقدام به شناسایی شرکت‌هایی خواهند کرد که می‌توانند چنین خودروهایی را صادر کنند. البته این کشور خواستار گسترش تست‌ها و بررسی‌های چنین خودروهایی به‌منظور اطمینان از کیفیت و ایمنی آنها است. چینی‌ها ظرفیت زیادی را در صادرات این خودروها می‌بینند و اظهار کرده‌اند که صادرات خودروهای کارکرده در اغلب کشورهای توسعه یافته حدود ۱۰ درصد فروش کلی خودروها را تشکیل می‌دهند.
 • ساخت ۱۰۰ خودران فورد در ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد در ادامه برنامه‌های جاه‌طلبانه خود و برای سبقت از دیگر خودروسازان بنا دارد تا پایان سال ۲۰۱۹، به تعداد ۱۰۰ خودران را روانه خیابان‌ها کند. این تصمیم در جریان گزارش درآمد فصلی فورد و به‌تازگی اعلام شده است. پس از اعلام این خبر، ارزش سهام فورد با افزایش هفت درصدی مواجه شد و سرمایه‌گذاران نیز برای بررسی این طرح جلساتی را با مقامات فورد برگزار کرده‌اند. فورد برای افزایش حمایت از این برنامه‌ها اعلام کرده است که آزمون‌هایی را برای توسعه خودران‌ها برگزار خواهد کرد. فورد قرار است در ماه‌های پیش‌رو، آزمون خودران‌های خود را در شهرهای میامی و واشنگتن انجام دهد. این خودروساز آمریکایی تاکید کرده است که خودروسازان دیگری که وارد این عرصه شده‌اند برای سنجش ایمنی خودران‌های خود آنها را تنها در یک مسیر خلوت مورد آزمون قرار داده‌اند که نمی‌تواند معیار مناسبی برای سنجش ایمنی آنها باشد. فورد بنا دارد تا این خودران‌ها را در مسیر‌های دارای موانع متعدد و با شرایط جوی مختلف آزمایش کند.
 • احتمال ورود روحانی به پرونده وارداتی‌ها

  خانه ملت: وزیر اقتصاد توضیحاتی درباره خودروهای موجود در گمرک و احتمال ورود رئیس‌جمهور به این موضوع ارائه کرد.
 • خرید و فروش خودرو در سایت‌ها اتفاق نیفتاده است

  خبرگزاری صدا و سیما: معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید: هیچ خرید و فروشی اتفاق نیفتاده و اگر موردی هم بوده، صوری بوده است.فرشاد مقیمی در حاشیه بیست و دومین جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به تنش‌هایی که برخی سایت‌ها در بحث قیمت خودرو ایجاد کرده‌اند، گفت: هیچ خرید و فروشی اتفاق نیفتاده و اگر موردی هم بوده، صوری بوده است.
 • تولید روزانه سایپا به ۲۳۰۰ دستگاه رسید

  سایپانیوز: تولید روزانه خودرو در شرکت سایپا به بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه رسید که این رقم رکورد تولید هفته گذشته را شکسته است. سایپا هدف سال جاری خود را افزایش تولید و دستیابی به سطح روزانه ۲ هزار و ۷۰۰ دستگاهی اعلام کرده و قصد دارد با برنامه‌ریزی‌ همه واحدهای مختلف، این هدف را محقق کند.در حال حاضر محصولات خانواده ایکس۱۰۰، ساینا، تیبا، کوییک، انواع وانت‌نیسان، خودروهای تجاری نیمه‌سنگین و سنگین توسط شرکت سایپا تولید می‌شود.با افزایش تولید محصولات در سطح گروه خودروسازی سایپا، عرضه خودرو به بازار نیز ازسوی این مجموعه با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت.

بیشتر