آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۹۲

 • گذر از پیچ بحران با دوپینگ دولتی

  دنیای اقتصاد: شرکت‌های خودروساز در شرایط بحرانی، همواره از حمایت‌های دولت برخوردار شده‌اند. در واقع صنعت خودرو به وسیله دوپینگ حمایت‌های دولتی توانسته از پس چالش‌هایی که تاکنون سر راه این صنعت قرار گرفته، گذر کند. شیوه دولت برای حمایت از این صنعت در زمان‌های بحرانی را می‌توان در تعریف بسته‌های حمایتی متناسب با مشکلات خودروسازان مشاهده کرد.
 • سرنوشت پیش‌فروش‌های جدید

  دنیای اقتصاد: با وجود آنکه خودروسازان بزرگ کشور با انبوهی از تعهدات معوق مواجهند، از هفته گذشته اعطای مجوزهای جدید پیش‌فروش توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز و به‌نظر می‌رسد این روند طی روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.
 • زیان هنگفت رنو در خروج از ایران

  دنیای اقتصاد: شرکت فرانسوی رنو در سه‌ماه نخست سال ۲۰۱۹ به دلیل خروج از بازار ایران و کاهش ارزش پول با افت ۸/ ۴ درصدی درآمد خود مواجه شد. به گزارش رویترز، رنو روز جمعه ضمن اعلام این خبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که درآمد این فصل برای رنو به ۵۳/ ۱۲ میلیارد یورو رسید که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۱۶/ ۱۳ میلیارد یورو بود. با در نظر نگرفتن آثار کاهش ارزش پول، این شرکت تخمین زده است که تنها خروج از بازار ایران ۷/ ۲ درصد از کل درآمد فصلی آن را کاهش داده است. همچنین در این بازه زمانی، فروش جهانی رنو با ثبت کاهش ۶/ ۵ درصدی به ۹۰۸ هزار و ۳۴۸ دستگاه رسید. میزان فروش رنو که تنها در اروپا با افزایش ۲ درصدی مواجه شد در تمام مناطق دیگر جهان کاهش یافته است. خروج از بازار ایران موجب شده است تا رنو ۳۱ درصد از درآمد خود در منطقه آفریقا، خاورمیانه و هند را از دست بدهد.
 • تولید خودروهای برقی فولکس‌واگن و جک

  دنیای اقتصاد: فولکس‌واگن آلمان درنظر دارد تا در یک پروژه همکاری مشترک با شرکت چینی «جک» کارخانه جدیدی را در شرق چین برای تولید خودروهای برقی بسازد. براساس تخمین‌ها هزینه طراحی و ساخت این سایت برابر با ۸/ ۷۵۰ میلیون دلار خواهد بود. گزارش‌ها نشان می‌دهد که فولکس‌واگن و جک توانسته‌اند مجوز‌های لازم برای ساخت کارخانه‌ای با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار خودروی برقی را از نهاد‌های زیست‌محیطی محلی دریافت کنند. گروه فولکس‌واگن در چین همچنین از تولید نخستین خودروی مشترک خود با جک خبر داده است. یک سخنگوی اتحاد دو شرکت نیز ضمن تایید این خبر اعلام کرد که مدل «سول ایی۲۰ » به‌زودی معرفی خواهد شد. اکنون فولکس‌واگن در رتبه برتر پرفروش‌ترین خودروساز خارجی در چین فعالیت می‌کند؛ به‌نحوی‌که سالانه در این کشور ۲۱/ ۴ میلیون دستگاه از محصولاتش را به فروش می‌رساند. این خودروساز همچنین وعده داده است تا در راستای استراتژی توسعه فروش در چین، تولید خودروهای پاک در این کشور را تقویت کند.
 • کاهش ۱۶ درصدی درآمد دایملر

  دنیای اقتصاد: دایملر در سه‌ماه نخست ۲۰۱۹، کاهش ۱۶ درصدی را تجربه کرده و دلایل آن نیز افت ۴ درصدی فروش محصولات، افزایش بهای مواد خام و توسعه سرمایه‌گذاری در بخش تولید کامیون‌های دایملر بوده است. به‌گفته این خودروساز آلمانی، «سود پیش از بهره و مالیات» دایملر به ۸/ ۲ میلیارد یورو (۱۲/ ۳ میلیارد دلار) کاهش یافت. دایملر یادآور شده است که فروش محصولات برند مرسدس‌بنز کاهش ۱/ ۶ درصدی داشته است.براساس گفته شرکت مذکور، حاشیه سود آن به‌دلیل مشکلات مربوط به توسعه پلت‌فرم جدید شاسی‌بلند در کارخانه آمریکا و نیز کاهش ۳ درصدی فروش در چین لطمه خورده است. دایملر همچنین پیش‌بینی حاشیه سود خود را برای بخش ون‌های خود از ۵ تا ۷ درصد به ۰ تا ۲ درصد کاهش داد. دیتر زتچه، مدیرعامل دایملر ضمن ابراز ناخرسندی از آغاز نامطلوب این شرکت در سال‌جاری تاکید کرد که دایملر تمام توانش را به کار می‌بندد تا به سود مورد انتظارش در سال ۲۰۱۹ دست‌ یابد.
 • وعده وزارت صنعت درباره تعهدات خودرویی

  مهر: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از طرح سختگیرانه این وزارتخانه برای خودروسازان به منظور افزایش تولید خبر داد و گفت: اگر تولید افزایش نیابد، اجازه پیش فروش نمی‌دهیم. فرشاد مقیمی با تاکید بر ضرورت انجام به موقع تعهدات از سوی دو خودروساز در حوزه پیش فروش‌های خودرو مربوط به سال ٩٧، گفت: بر اساس دستوری که به دو خودروساز بزرگ کشور داده شده، باید نسبت به ایفای به موقع تعهدات اقدام شود؛ بر این اساس، برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که کل تعهدات خودروسازان در سال ٩٧ حداکثر تا مهرماه سال جاری انجام شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این برنامه به‌طور قطع در سال ٩٨ اجرایی خواهد شد و جای نگرانی از بابت ایفای تعهدات خودروسازان وجود ندارد.
 • نقش بازار ایران در کاهش درآمد پژو

  تسنیم: گروه خودروسازی پژوی فرانسه اعلام کرد درآمدش در سه ماه نخست سال جاری میلادی ۱/ ۱ درصد کاهش یافته، زیرا فروش آن در خارج از اروپا پایین آمده است. سهام این خودروساز فرانسوی روز پنج شنبه پس از اعلام کاهش درآمد آن سقوط کرد. طبق آمار اعلامی، درآمد پژو به ۹۸/ ۱۷ میلیارد یورو (۰۵/ ۲۰ میلیارد دلار) طی ژانویه تا مارس نسبت به ۲/ ۱۸ میلیارد دلار سال گذشته کاهش یافته است.مقدار فروش جهانی این شرکت نیز ۷/ ۱۵درصد سقوط کرد و به ۸۸۶ هزار و ۴۰۰ خودرو در سه ماه اول سال جاری رسید که یکی از دلایل آن خروج از ایران عنوان می‌شود. به جز ایران، تحویل خودروهای پژو در سایر بازارها نیز ۱/ ۶ درصد سقوط داشت. همچنین کاهش ۳۰ درصدی فروش در آمریکای لاتین هم در افت پژو بی‌تاثیر نبوده است.این شرکت اعلام کرد حالا انتظار دارد بازار خودروهای آمریکای لاتین ۲ درصد در ۲۰۱۹ کاهش پیدا کند. خودروسازی پژو فروش در اروپا را ثابت پیش‌بینی می‌کند، در حالی که فروش در چین ۳ درصد و در روسیه ۵ درصد کاهش داشته است. پژو قصد دارد برای کمک به کاهش تولید دی اکسید کربن، به تولید مدل‌های آدام، کارل و کاسکادا خاتمه دهد.
 • ترخیص ۲۰۰ دستگاه خودرو از گمرک

  تسنیم: سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان از ترخیص ۲۰۰ دستگاه خودروی سواری و ۱۲۰ دستگاه آمبولانس در دو گمرک شهید رجایی و باهنر خبر داد. بر اساس اعلام گمرک ایران، در حال حاضر حدود ۱۳ هزار خودرو در گمرکات مختلف کشور دپو شده که با دستورالعمل اخیر دولت تنها ۶۰۰ خودرو ترخیص شده است.
 • دلایل تردید در خرید خودروهای برقی

  ایسنا: ایسنا: بر اساس گزارشی که در وب‌سایت thedriven منتشر شده است، کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه خودروسازی به‌تازگی با نظرسنجی و بررسی‌های صورت‌گرفته دریافته‌اند بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دغدغه‌های مشتریان و طرفداران خودروهای برقی (آنها که تاکنون موفق به خرید و استفاده از این مدل محصولات نشده‌اند) به ترتیب هزینه بالای خریداری، قدرت پیمایش مسافت (گستره حرکتی)، مساله شارژ، وضعیت فروش و دسترسی آنها در بازار است. طبق این گزارش، بیش از ۴۱ درصد مشتریان قیمت بالا برای خرید و هزینه‌های زیاد نگهداری خودروهای برقی، ۲۵ درصد از آنها قدرت پیمایشی (گستره حرکتی)، ۱۵ درصد آنها مسائل و مشکلات مربوط به شارژ کردن باتری‌های به‌کار رفته در آن، ۱۴ درصد نیز به نبود تنوع در مدل‌های انتخابی و وضع فروش و دسترسی در بازار و ۵ درصد هم به موارد متفرقه دیگری اشاره کرده‌اند که تاکنون موجب شده به خرید خودروهای برقی اقدام نکرده و یا در این کار شک و شبهه داشته باشند.

بیشتر