آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۹۰

 • ریشه اصلی زیان هنگفت خودروسازان

  دنیای اقتصاد: زیان انباشته خودروسازی ایران در حالی طبق آخرین آمار رسمی از مرز ۱۱ هزار میلیارد تومان عبور کرده که به‌نظر می‌رسد یکی از ریشه‌های اصلی این «ضرر بزرگ»، سرکوب قیمت خودرو توسط دولت و نهادهای ناظر بوده است.
 • دنده عقب دوگانه‌سوزها در جاده ۹۷

  دنیای اقتصاد: براساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید دوگانه‌سوزها در سال ۹۷، به نسبت سال پیش از آن افت ۵۸ درصدی داشته است.
 • تولید نخستین لکسوس برقی برای چین

  دنیای اقتصاد: یوشیهیرو ساوا، رئیس بخش بین‌الملل لکسوس با تاکید بر اینکه یک خودروی تمام‌برقی برای چین و اروپا ضروری است از تلاش این برند ژاپنی درجهت معرفی نخستین خودروی برقی خود برای این بازارها خبر داد. با این حال هنوز مشخص نیست که ویژگی‌ها و زمان ورود آن به بازار چه زمانی خواهد بود. اکنون مقررات سختگیرانه آلایندگی چین و نیز امتیازات دولتی برای وسایل‌نقلیه برقی، خودروسازان را به‌سوی تولید محصولات برقی سوق داده است. ساوا می‌گوید: «لکسوس به تولید این دسته از خودروها برای بازار اروپا نیز نیازمند است؛ چراکه در برخی شهرهای اروپایی مقررات سختگیرانه‌ای درنظر گرفته شده‌اند.» تویوتا و برند زیرمجموعه آن- لکسوس- از آخرین دسته خودروسازانی هستند که تلاش می‌کنند وارد عرصه تولید خودروهای برقی شوند. البته تویوتا تمرکز خود را بر تولید خودروهای هیبریدی به‌جای تمام‌برقی گذاشته است. این خودروساز ژاپنی اکنون بزرگ‌ترین شرکت تولید‌کننده محصولات هیبریدی در جهان به‌شمار می‌آید.
 • رد پیشنهاد ادغام رنو توسط نیسان

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش روزنامه نیکی ژاپن، شرکت نیسان‌موتور پیشنهاد رنو، شریک فرانسوی خود را درجهت ادغام رد کرده و خواستار روابط برابر است. اکنون مدیریت نیسان احساس می‌کند که به‌عنوان شریک برابر رنو درنظر گرفته نمی‌شود و ادغام دو شرکت می‌تواند موجب دائمی شدن چنین وضعیتی شود. چشم‌انداز اتحاد میان رنو و نیسان بعد از بازداشت کارلوس گوسن، رئیس پیشین دو شرکت به اتهامات مالی باعث نگرانی طرف‌ها بوده است. گوسن با این حال تمامی اتهامات واردشده توسط دادستانی توکیو را رد کرده و آنها را دسیسه برخی از مقامات نیسان می‌داند که مخالف روابط نزدیک میان دو شرکت بوده‌اند.گوسن، رنو، نیسان را که حدود دو دهه پیش در مرز ورشکستگی قرار داشت نجات داد و براساس توافق کنونی، رنو سهم بیشتری از اتحاد میان دو طرف را در اختیار دارد. نیسان البته تایید نکرده که چنین پیشنهادی را از رنو دریافت کرده است. هیروتو سایکاوا، افسر ارشد اجرایی نیسان خاطرنشان کرد که تمرکز کنونی این شرکت بر افزایش سودآوری است.
 • فراخوان ۱۸۴ هزار بی‌ام‌و در آمریکا

  دنیای اقتصاد: بی‌ام‌و برخی از محصولات سال ۲۰۰۶ خود را در آمریکا به دلیل نقص فنی که می‌تواند منجر به حریق در خودرو شود فراخوان می‌دهد. این خودروساز اعلام کرده است که تعداد ۱۸۴ هزار و ۵۰۵ دستگاه از برخی محصولات سری ۳، سری ۵ و زد۴ که در سال ۲۰۰۶ به‌تولید رسیده‌اند مشمول این فراخوان می‌شوند. براساس اعلام بی‌ام‌و مشکل مذکور در لوله‌هایی است که موجب ممانعت از انتشار محصولات جانبی آلاینده در فضا می‌شوند. سازمان امنیت ترافیک بزرگراه‌های آمریکا از بی‌ام‌و خواسته بود تا این مشکل را در محصولات خود برطرف سازد. این خودروساز آلمانی ضمن تاکید بر اینکه بروز چنین مشکلی بسیار نادر است، اما از مالکان خواسته است تا در صورت مشاهده برخاستن دود از موتور خودروی خود رانندگی نکنند. پیش‌تر در سال ۲۰۱۷، بی‌ام‌و ۷۴۰ هزار دستگاه از خودروهای خود را به‌دلیل مشکل مشابه فراخوان داده بود. فراخوان یادشده جنجال‌های فراوانی را برای بی‌ام‌و ایجاد کرده بود و برخی گزارش‌ها حاکی از بروز آتش‌سوزی در محصولات این خودروساز بود.
 • ابهام در مالکیت هزار کانتینر مانده در چابهار

  ایسنا: دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: یک‌هزار کانتینر قطعه که وعده ترخیص آن از سوی رئیس گمرک چابهار داده شده متعلق به خودروسازان و قطعه‌سازان نیست؛ چرا که خودروسازان به این شکل واردات قطعه ندارند و قطعه‌سازان نیز عموما مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد می‌کنند که در سیستم گمرکی کشور با عنوان قطعه خودرو شناخته نمی‌شود.
 • طرح جدید برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده

  ایسنا: مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور به اجرای پایلوت طرح جدید نوسازی تاکسی‌های فرسوده اشاره کرد و گفت: براساس این طرح مقرر شد شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از منابع ماده ۱۲ رفع موانع تولید یارانه به تاکسیرانی اختصاص دهد و شرکت خودروساز نیز قرار است ۱۰۰دستگاه خودرو با ظرفیت پیمایش ۳۰۰کیلومتر با یک‌بار سوخت‌گیری تولید کند.

بیشتر