آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۸۲

 • دوپینگ خودروسازان با فروش نقدی

  دنیای اقتصاد
  فروش نقدی دو شرکت بزرگ خودروساز که در آخرین ماه سال گذشته به‌صورت روزانه در دستور کار قرار گرفت، به‌نظر می‌رسد که در سال‌جاری هم تداوم داشته باشد. ایده فروش ۲۰ درصد از محصولات تولیدی به‌صورت روزانه با فرمان وزارت صنعت، معدن و تجارت و برای تنظیم بازار برای نخستین بار از سوی خودروسازان از اسفند سال گذشته اجرایی شد.هر چند موعد تحویل خودروهای فروش‌فوری، هنوز آغاز نشده با این حال برخی کارشناسان و دست‌اندرکاران بازار نظری مخالف مسوولان صنعتی دارند.
 • نرخ ارز؛ منشأ تحولات بازار خودرو

  دنیای‌اقتصاد: بازار خودرو هنوز از تعطیلات بازنگشته است. هیچ نشانه‌ای از آغاز داد و ستد در سال جدید در این بازار دیده نمی‌شود و به نوعی بازار در رکود به سر می‌برد.
 • آثار مخرب تعرفه خودرویی بر اقتصاد جهان

  دنیای‌اقتصاد: یک اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول بر این باور است که جنگ‌تجاری آغازشده با اعمال تعرفه‌های تجاری بر خودروها، پتانسیل بیشتری برای صدمه زدن به رونق اقتصادجهانی نسبت به تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین را دارد. به گفته گیتا گوپیناث چنین اختلافات تجاری بر صادرات خودروی بسیاری از کشورها تاثیرگذار خواهد بود و به این ترتیب می‌تواند منجر به اعمال تعرفه‌های تلافی‌جویانه بر کالاهای آمریکا از سوی تعداد زیادی از متحدان تجاری واشنگتن شود. وی در حاشیه نشست مشترک سالانه‌ای که میان این صندوق و بانک‌جهانی برگزار شد به خبرنگاران گفت: «ما نگرانی‌های عمیقی را درمورد صدماتی که تعرفه‌های خودرو می‌تواند به رشد اقتصاد جهانی وارد کند داریم به‌ویژه در این زمان که همچنان در دوره بازیابی به‌سر می‌بریم.» اگر اختلافات تجاری به بخش خودرو وارد شود می‌تواند بخش بزرگی از زنجیره ساخت قطعات در جهان را مختل سازد. از این رو چنین وضعیتی می‌تواند برای اقتصادجهانی هزینه‌های بسیار گزاف‌تری نسبت به اختلافات تجاری میان آمریکا و چین داشته باشد.
 • تولید شاسی‌بلند جدید ولوو در چین

  دنیای‌اقتصاد: شرکت خودروسازی ولوو درنظر دارد تا خط ‌تولید محصول «ایکس‌سی ۴۰» را که نخستین شاسی‌بلند کوچک این شرکت به‌شمار می‌آید در چین راه‌اندازی کند. تولید خودروی یاد‌شده برای بازار چین قرار است در کارخانه‌ای واقع‌ در جنوب شانگهای آغاز شود که مالک آن شرکت جیلی‌موتور است و اکنون توسط ولوو اداره می‌شود. تاکنون ایکس‌سی ۴۰ تنها در کارخانه بلژیک به‌ تولید رسیده است. این محصول برای نخستین‌بار در اواخر سال ۲۰۱۷ وارد بازارها شد. این خودروساز سوئدی تاکنون ۱۰۰ هزار دستگاه از این خودرو را در سرتاسر جهان به فروش رسانده است. هاکان ساموئلسون، مدیرعامل ولوو در این‌باره گفت: «تقاضا برای خودروی ایکس‌سی ۴۰ تاکنون فراتر از خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌های ما بوده است.» این کارخانه تولید خودروهای موفقی را از برند‌های ولوو و پولستار که مالک آن‌ها جیلی‌موتور است، عهده‌دار است. خودرو‌های ایکس‌سی ۴۰ و پولستار ۲ براساس پلتفرم «سی‌ام‌ای» ولوو ساخته‌ شده‌اند که قرار است تولید خودروهای شاسی‌بلند کوچک را برای بازار‌های مشخص میسر کنند.
 • تمدید بازداشت گوسن

  دنیای‌اقتصاد: دادگاه منطقه‌ای توکیو در حکمی قرار بازداشت کارلوس گوسن، رئیس پیشین رنو و نیسان را تا ۲۲ آوریل (سه اردیبهشت) تمدید کرده است. قرار است تا آن زمان اتهامات جدید او مشخص شوند. هفته گذشته، کارلوس گوسن برای چهارمین‌بار به اتهام تلاش برای ثروت‌اندوزی پنج میلیون‌دلاری به اعتبار نیسان از سوی دادستانی توکیو بازداشت شد. رئیس پیشین رنو و نیسان همچنین در انتظار برگزاری دادگاهی برای اتهاماتی نظیر تخلف‌ مالی و خیانت در امانت است. گوسن که اکنون با وثیقه ۹ میلیون‌دلاری پس از ۱۰۸ روز بازداشت آزاد شده است، تمامی اتهامات واردشده به خود را رد کرد. گوسن پس از بازداشت خود تاکید کرد که عقب‌نشینی نخواهد کرد و تحت‌تاثیر این فضاسازی‌ها قرار نخواهد گرفت. او گفته است: «بازداشت امروز من ظالمانه و خودسرانه است. این برنامه بخشی از تلاش‌های برخی از مقامات نیسان برای وادار ساختن من به سکوت است. من شکست نخواهم خورد.» وی نخستین‌بار در نوامبر ۲۰۱۸ و به اتهام فرار مالیاتی بازداشت شد.
 • تلاش برای حل مشکل ارزی خودروسازی

  ایرنا: قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: برنامه‌ریزی این سازمان کاهش ارزبری خودروهای پرتیراژ داخلی و تعمیق داخلی‌سازی قطعات است.
 • افزایش قیمت بیمه، خودرو را گران کرد

  ایسنا: ابلاغیه جدید بیمه مرکزی ایران مبنی‌بر هزینه مابه‌التفاوت بیمه شخص ثالث در سال ۹۸، قیمت خودروها را دستخوش تغییراتی کرده است. بر اساس ابلاغیه جدید بیمه مرکزی ایران در مورد «حق بیمه پایه سالانه انواع وسایل نقلیه برای بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه در سال ۱۳۹۸» که طبق روال هر ساله انجام شده است، حق بیمه خودروهای سواری بین یک میلیون و ۱۰۰ هزار تا یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر