آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۸۱

 • دو فرمان اقتصادی به زنجیره خودروسازی

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که زنجیره خودروسازی کشور بابت دریافت تسهیلات مالی کماکان دست به دامان دولت و مجلس شورای اسلامی است، وزیر صنعت، معدن و تجارت با صدور دو فرمان اقتصادی، مسیرهای طراحی شده برای تامین نقدینگی را، پیش پای خودروسازان و قطعه‌سازان گذاشت.«واگذاری اموال غیر‌تولیدی و واحدهای تولیدی مازاد» و «داخلی‌سازی قطعات» دو فرمان وزیر صنعت به خودروسازان و قطعه‌سازان است که به گفته رضا رحمانی باید تا انتهای امسال نتایج آنها خود را نشان دهد.
 • افت واردات قطعات منفصله خودرو در ۹۷

  دنیای اقتصاد: براساس آمار منتشرشده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ ماه سال ۹۷، واردات قطعات منفصله خودروی سواری بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ درصد ارزشی بالغ‌بر یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار داشته که سهم ارزشی آن بیش از ۳ درصد از کل واردات در بازه زمانی ذکر برآورد شده است. به این ترتیب واردات قطعات در رده سوم اقلام وارداتی سال ۹۷ به کشور قرار گرفته است. این در شرایطی است که قطعات منفصله خودرو در آمارهای وارداتی ۱۲ ماه سال ۹۶ با ثبت ارزش یک میلیارد و ۸۰۱ میلیون دلاری توانست رتبه نخست را در جدول کالاهای وارداتی از آن خود کند. این مساله نشان‌دهنده افت ۴۲۱ میلیون دلاری واردات قطعات منفصله خودرو به کشور در پایان سال گذشته به نسبت سال پیش از آن است.
 • تداوم کاهش فروش خودرو در چین

  دنیای اقتصاد: فروش خودرو در چین یک بار دیگر در ماه مارس گذشته کاهش یافته و به کمترین میزان در هفت ماه گذشته رسیده است. بر اساس گزارش سازمان تولید‌کنندگان خودروی چین (CAAM)، در این ماه کاهش فروش ۲/ ۵ درصدی خودرو در بازار چین نسبت به سال گذشته، موجب شد تا تنها ۵۲/ ۲ میلیون دستگاه خودرو به‌فروش برسد. به این ترتیب نهمین ماه متوالی کاهش فروش در این کشور رقم خورده است. اما از ماه آگوست تاکنون، این بیشترین میزان کاهش فروش خودرو در چین محسوب می‌شود. با این حال کارشناسان صنعت خودروی چین بر این باورند که انتظار می‌رود در چهار ماه سوم سال ۲۰۱۹، رشد فروش خودرو در این کشور آغاز شود. در این میان سیاستمداران چینی یکسری از اقداماتی را آغاز کرده‌اند تا براساس آن مالیات ارزش افزوده کاهش یابد و مردم برای خرید خودرو اشتیاق بیشتری نشان دهند؛ چراکه بازار خودروی چین اکنون در سراشیبی قرار گرفته است.
 • غول‌های خودروسازی در قاره سیاه

  دنیای اقتصاد: سال‌ها است که بازار بخش اعظمی از آفریقا را خرید و ‌فروش خودرو‌های کارکرده به‌دلیل بهای پایین‌تر به تسخیر خود درآورده‌اند و این مساله راه را برای ورود خودرو‌سازان مطرح جهانی به قاره سیاه مسدود کرده است. اکنون اما گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت‌هایی نظیر فولکس‌واگن، بی‌ام‌و، تویوتا و نیسان به‌طور مشترک در حال مذاکره با دولت‌ها هستند تا واردات این دست از خودرو‌ها کاهش یابد و خودروسازی محلی نیز شکوفا شود. به‌گزارش رویترز خودروسازان محلی که در کشورهایی ‌مانند کنیا، نیجریه و غنا اقدام به مونتاژ خودرو کنند، می‌توانند از معافیت‌های طولانی‌مدت برخوردار شوند. توماس شفر، رئیس بخش تجاری فولکس‌واگن در آفریقا می‌گوید که پتانسیل بخش زیر صحرای آفریقا می‌تواند سالانه تا ۴ میلیون خودرو در سال افزایش یابد، درحالی‌که اکنون این میزان تنها ۴۲۰ هزار دستگاه در سال است. اما رسیدن به این هدف نیازمند کاهش قیمت خودروهای جدید و کوتاه کردن دست قاچاقچیان و دلالان خواهد بود.
 • جک سهامش را به فولکس نمی‌فروشد

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی جک‌موتور چین اعلام کرده است که مذاکراتی را با گروه فولکس‌واگن برای فروش سهام نداشته است. پیش‌تر خبرگزاری رویترز گزارش کرده بود که این خودروساز آلمانی به خرید بخشی از سهام جک‌موتور علاقه‌مند است. جک در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با فولکس‌واگن مذاکرات رسمی تجاری در این‌باره نداشته‌ایم و برنامه‌ای نیز درجهت خرید سهام مطرح نیست.» براساس گزارش رویترز فولکس‌واگن به‌دنبال خرید بخش قابل‌توجهی از شرکت جک‌موتور چین بوده است. سه منبع آگاه به این خبرگزاری خبر داده بودند که این مذاکرات میان دو طرف در سطوح اولیه قرار دارد. دو منبع نیز تایید کرده‌اند که مذاکرات یاد‌شده در راستای خرید سهام شرکت جک‌موتور انجام می‌شود. هم‌اکنون بیش از ۴۰ درصد سهام این شرکت در اختیار دولت چین است. فولکس‌واگن و جک پروژه همکاری مشترک خود را در سال ۲۰۱۷ کلید زدند و دو طرف در تلاشند تا تولید و توسعه خودرو‌های پاک را ارتقا دهند. فولکس‌واگن برنامه دارد تا یک‌سوم از مجموع خودروهای پاک نظیر برقی، هیبریدی و پلاگین‌هیبریدی تولید شده در جهان را به خود اختصاص دهد.
 • ساماندهی بازار خودرو با مدیریت نقدینگی

  خانه ملت: عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: برای جلوگیری از افزایش تورم سال جدید باید نقدینگی از جامعه جمع‌آوری شود. محمدقسیم عثمانی با اشاره به راهکار مناسب برای ساماندهی بازار خودرو، گفت: دولت باید برای جمع‌آوری نقدینگی موجود در بازار از مکانیزم‌های کوتاه‌مدت استفاده کند.
 • استارت فروش فوری ایران خودرو

  ایکوپرس: مدیر بازاریابی و شبکه فروش شرکت ایران خودرو از آغاز طرح فروش فوری تنظیم بازار در سال ۹۸ از هفته آینده خبر داد.
 • آغاز تحویل خودروهای فروش نقدی سایپا

  تسنیم: گروه خودروسازی سایپا تحویل خودروهای فروش نقدی با موعد تحویل بهمن ماه ۹۷ را آغاز کرد. بر این اساس شرکت سایپا طی بخشنامه‌ای خبر از تحویل دعوت‌نامه‌های مرحله نخست تعهدات نقدی بهمن ماه گذشته این شرکت داد. مطابق این بخشنامه خریداران نقدی ساینا، پراید۱۳۱، ۱۳۲، ۱۵۱و تیبا می‌توانند براساس دعوت‌نامه‌های ارسالی محصولات خود را تحویل بگیرند. همچنین شرکت سایپا تأکید کرده است، در صورت عدم تکمیل وجه در موعد مقرر، دعوت‌نامه بعدی با قیمت روز محاسبه و ارسال می‌شود.
 • رسانه‌ها، مانعی بر سر راه توسعه برقی‌ها

  ایسنا: بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه خودرو بر این باورند که برخی جریان‌سازی‌های رسانه‌ای در جهان علیه خودروهای برقی و الکتریکی وجود دارد که مانع توسعه سریع آن می‌شود.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر