آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۷۹

 • حرکت خودرو در جاده سنگلاخ تولید

  دنیای‌اقتصاد: صنعت خودروی کشور درشرایطی سال ۹۸ را آغاز کرد که بار چالش‌های ایجاد شده در سال گذشته را همچنان به دوش می‌کشد. شاید بتوان گفت فعالان زنجیره خودروسازی تاکنون تا این حد دل نگران فشارهای مالی و بین‌المللی بر این صنعت نبودند به‌طوری‌که فضای مه‌آلود و آینده مبهم، برنامه‌ریزی برای تولید را سخت و دشوار کرده است. بر این اساس چالش‌های موجود در این صنعت به محدوده‌ای رسیده که بازوی پژوهشی مجلس در آخرین گزارش خود، که در سال گذشته منتشر کرد به نوعی زنگ خطر را برای ادامه حیات خودروسازی کشور به صدا درآورد.آنچه مشخص است اعمال تحریم‌های بین‌المللی، زیان انباشته خودروسازان از سال‌های گذشته، مشکل تامین قطعات در خطوط تولید و همچنین نبود نقدینگی کافی از سال گذشته گریبانگیر خودروسازی کشور بوده است. این مشکلات همچون دست‌اندازهایی در مسیر زنجیره خودروسازی، روند تولید را نسبت به سال ۹۶ نزولی کرد حال آنکه امسال نیز چشم‌انداز روشنی برای رفع این دست‌اندازها قابل تصور نیست.
 • سهم دولت از خودرو

  دنیای اقتصاد: طبق روالی معمول در آغازین روزهای سال جدید، بسیاری از نمایندگی‌ها در انتظار لیست قیمتی شرکت‌های خودروساز می‌مانند، لیستی که از آن به‌عنوان هزینه‌های دولتی یاد می‌شود و خودروسازان با احتساب این هزینه‌ها، قیمت قطعی خودرو را اعلام می‌کنند. هزینه‌های مذکور که از خریداران دریافت و به خزانه دولت واریز می‌شود در حوزه‌هایی چون مالیات ارزش افزوده، عوارض قانونی، هزینه شماره‌گذاری و نرخ بیمه است که از سوی خودروساز محاسبه و بر قیمت خودرو افزوده می‌شود. این هزینه‌ پیش از این بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بر قیمت قطعی خودروها می‌افزود.
 • استقبال پژو از خرید جگوار‌لندروور

  دنیای اقتصاد: کارلوس تاوارس، مدیرعامل گروه پژو‌سیتروئن اعلام کرد از ادغام یا خرید شرکت جگوار‌لندروور استقبال می‌کند. تاوارس در گفت‌و‌گویی تاکید کرد مالکیت برندی لوکس برای پژو‌سیتروئن مناسب است و پژو تمامی فرصت‌ها را در نظر می‌گیرد. البته وی افزود با تاتا‌موتورز، مالک جگوار‌لندروور برای خرید یا ادغام این خودروساز بریتانیایی با پژو گفت‌وگویی نداشته است. رئیس گروه پژو‌سیتروئن احتمال داشتن برند لوکسی فراتر از «دی‌اس» را رد نکرده اما خاطرنشان کرد که این موضوع بسته به ارزش افزوده‌ای دارد که در صورت توافق ایجاد خواهد شد. تاوارس در ادامه گفت که تمرکز پژو‌سیتروئن اکنون در زمینه فاز دوم برنامه استراتژیک خود بوده و شامل گسترش حضور جهانی و همچنین معرفی محصولات برقی‌شده‌ بیشتر است. ادغام با گروه پژو‌سیتروئن می‌تواند برای هر دو طرف و به ویژه جگوار‌لندروور سودمند باشد. این خودروساز بریتانیایی در حال حاضر با مشکل افت فروش و ضررهای هنگفت دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. تاوارس با اشاره به موفقیت شرکت پژو در احیای اوپل خاطرنشان کرده است که احتمال موفقیت چنین برنامه‌ای درباره جگوارلندروور هم وجود دارد.
 • سوددهی اوپل پس از دو دهه

  دنیای اقتصاد: پس از دو دهه ضرردهی تحت مالکیت جنرال‌موتورز، اوپل که مدتی است به مالکیت گروه پژو‌سیتروئن درآمده، سرانجام در سال ۲۰۱۸ به سوددهی رسیده است. این برند آلمانی به همراه برادر بریتانیایی‌اش واکسهال، در سال ۲۰۱۸ سودی ۸۵۹ میلیون یورویی را به ثبت رساند. این امر از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است، چراکه اوپل پس از آنکه در اکتبر سال ۲۰۱۷ به مالکیت پژو‌سیتروئن درآمد، طی پنج ماه پایانی آن سال، ۲۰۴ میلیون دلار ضرر را نصیب این گروه خودروسازی فرانسوی کرد اما اکنون پس از یک سال به سوددهی رسیده است. حتی پژو‌سیتروئن هم انتظار نداشت که اوپل و واکسهال به این سرعت به سوددهی برسند و پیش‌بینی کرده بود که این دو برند در سال ۲۰۲۰ روند رو به رشد خود را آغاز کنند. اوپل همچنین از فروش ۹/ ۲۰ میلیارد دلاری خود در سال گذشته، ۷/ ۴ درصد درآمد داشته است و فولکس‌واگن را که از فروش جهانی خود در سال ۲۰۱۷ درآمدی ۱/ ۴ درصدی کسب کرده، پشت سر گذاشته است.
 • رشد فروش خودرو در روسیه

  دنیای اقتصاد: فروش خودرو در روسیه طی ماه مارس با افزایش ۸/ ۱ درصدی مواجه شد و به رقم ۱۶۰ هزار و ۱۸۰ دستگاه رسید. یکی از عوامل افزایش فروش خودرو البته یارانه دولت به خریداران خودروهای ارزان قیمت‌تر است. این بهبود بازار خودرو پس از آن رخ داده است که در ماه فوریه فروش در این کشور با افت ۶/ ۳ درصدی روبه‌رو شده بود و یارانه‌هایی که دولت به شهروندان اعطا کرده موجب کاهش اثر افزایش مالیات شده است که از ماه ژانویه آغاز شد و تاثیر نامطلوبی بر فروش خودرو در روسیه برجای گذاشت. شرکت روسی لادا که یکه‌تاز فروش خودرو در این کشور محسوب می‌شود با رشد ۱۰ درصدی فروش در ماه مارس روبه‌رو بوده درحالی که نزدیک‌ترین رقیب آن یعنی کیا تنها ۲ درصد رشد داشته است. رده‌های بعدی بازار خودروی روسیه نیز در اختیار هیوندای، رنو و تویوتا است. شرکت رنو که سهامدار برند لادا نیز است، افت فروش ۷ درصدی را تجربه کرد.
 • موفقیت بهمن موتور در خدمات فروش سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: مطابق با آخرین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (ISQI)، شرکت بهمن موتور برای نخستین بار مقام دوم خدمات فروش سال ۹۷ را در میان شرکت‌های تولید‌کننده خودروهای سبک به‌دست آورد. شاخص‌های خدمات فروش به مشتریان مشتمل بر مواردی همچون رضایتمندی مشتریان، آموزش کارکنان نمایندگی‌ها و ستاد، الزامات مرتبط با شبکه نمایندگی‌های فروش، سیستم پرداخت سود مشارکت و انصراف است.براساس گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران همچنین، شرکت‌های سیبا موتور و بهمن دیزل موفق شدند برای نخستین بار مقام‌های اول و دوم خدمات فروش را در میان شرکت‌های عرضه‌کننده خودروهای سنگین از آن خود کنند.
 • نیاز ارزی قطعه سازان

  ایرنا: دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان کشور گفت: سیاست‌های توسعه‌ای خودروسازی نیازمند توجه به بازار ۴۰۰ میلیون نفری کشورهای همسایه و منطقه است.
 • پیش‌بینی فروش تسلا محقق نشد

  ایسنا: به نظر می‌رسد میزان فروش خودروهای برقی تسلا در سه ماه نخست سال جاری میلادی از همه پیش‌بینی‌های انجام شده کمتر بوده است.
 • توقف تولید هوندا در ترکیه بعد از ۲۰۲۱

  تسنیم: شرکت هوندا طی بیانیه‌ای اعلام کرد تصمیم گرفته به تولید خود در ترکیه پس از تکمیل تولید مدل سدان در ۲۰۲۱ خاتمه دهد. به گزارش رویترز، شرکت هوندا طی بیانیه‌ای اعلام کرد تصمیم گرفته به تولید خود در ترکیه پس از تکمیل تولید مدل سدان در ۲۰۲۱ خاتمه دهد. این شرکت با توجه به توسعه الکتریکی شدن خودروها در صنعت جهانی خودرو و اطمینان از ظرفیت کافی تولید این تصمیم را گرفته است. هوندا ادامه داد: فعالیت‌هایش در بخش خودرو که شامل واردات خودرو و توزیع آن می‌شود ادامه می‌یابند. این شرکت ادامه داد که تولید موتورسیکلت آن تحت تاثیر این تصمیم قرار نمی‌گیرد.
 • ساخت رقیب نیسان لیف توسط رنو

  رنو در حال آماده‌سازی دو خودروی برقی جدید برای ۲۰۲۲ است که یکی از آنها با نیسان لیف رقابت خواهد کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که این برند منتظر است تا باتری‌ها ارزان‌تر شوند و سپس بزرگ‌ترین خودروی برقی خود را عرضه کند.

بیشتر