آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۴۴

 • روزهای سرد خودروسازی

  دنیای اقتصاد: با اعلام آمار تولید خودرو در کشور طی ۱۰ ماه امسال، مشخص شد تولید سه خودروساز بزرگ کشور در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته ۳۸ درصد کاهش یافته است.
 • عذرخواهی از مشتریان

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌و‌گویی که طی هفته گذشته با روزنامه ایران داشت از خودروسازان خواسته که از مردم عذرخواهی کنند و قول دهند که کاستی‌های موجود را جبران می‌کنند. رضا رحمانی اما در پاسخ به سوال خبرنگار این روزنامه در مورد کاهش قیمت خودروهای ثبت‌نام قطعی گفت: «خودروسازان باید از مردم عذرخواهی می‌کردند و باید توضیح می‌دادند که تحریم‌ها با این صنعت چه کرده و قول می‌دادند که جبران ‌کنند.»
 • تهدید شغلی در آلمان در پی برگزیت

  دنیای اقتصاد: بر اساس گزارش موسسه اقتصادی« IWH» آلمان، خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند منجر به به‌خطر افتادن یکصد هزار شغل در آلمان به‌ویژه بخش خودروسازی شود. بر این اساس، بخش‌هایی که بیشترین صدمه را از «برگزیت سخت» خواهند خورد، شرکت‌های فولکس‌واگن و بی‌ام‌و هستند. این مطالعه تاکید دارد که پیامدهای منفی برگزیت سخت برای شرایط استخدام نیرو در خودروسازی اروپا به طور ملموس احساس خواهد شد.ازسوی دیگر به دلیل وابستگی آلمان به صادرات، هیچ کشور دیگری در اتحادیه اروپا مانند آلمان متحمل ضرر و زیان نخواهد شد. همچنین در مجموع پیامد جهانی برگزیت سخت می‌تواند موجب به مخاطره افتادن ۶۱۲ هزار شغل در خودروسازی جهان شود که از این میزان، ۱۷۹ هزار شغل در اتحادیه اروپا خواهد بود.
 • زیان ۴/ ۴ میلیارد دلاری جگوارلندروور

  دنیای اقتصاد: جگوارلندروور بریتانیا در سه‌ماه پایانی سال ۲۰۱۸ زیان هنگفت و قابل‌توجه ۴/ ۴ میلیارد دلاری را تجربه کرده است. این خودروساز بین ماه‌های اکتبر تا دسامبر گذشته تعداد ۱۴۴هزار و ۶۰۲ دستگاه خودرو فروخته که نسبت به فروش ۱۵۴ هزار و ۵۵۷دستگاهی در همان بازه زمانی سال ۲۰۱۷ کاهش ۴/ ۶ درصدی را نشان می‌دهد.این سومین فصل مداوم است که جگوارلندروور با زیان مالی روبه‌رو می‌شود. فروش این شرکت در چین هم ۴۷درصد کاهش یافته که همین موضوع موجب خنثی شدن رشد فروش جگوارلندروور در آمریکای‌شمالی و اروپا شده است. از میان ۱۳خودروی تولیدی توسط جگوارلندوور تنها خودروهای «آی‌پیس»، «ای‌پیس» «رنجروور» و «رنجروور اسپرت» با رشد فروش همراه بوده‌اند. البته دو خودروی آی‌پیس و‌ای پیس توسط اتریش ساخته می‌شوند. جگوارلندروور پیش‌تر اعلام کرده بود به‌عنوان بخشی از استراتژی کاهش هزینه‌های خود تعدیل نیروی ۴۵۰۰ نفری خواهد داشت؛ اما همچنان به برنامه‌های برقی‌سازی محصولاتش که خود شامل تاسیس کارخانه تولید باتری جدید در بریتانیا و اسلواکی می‌باشد، متعهد است.
 • پاداش ۶ هزار دلاری فیات کرایسلر

  دنیای اقتصاد: بنابر آمارها گروه خودروسازی فیات‌کرایسلر سال خوبی را در آمریکا پشت سر گذاشته است. این شرکت سال گذشته فروش ۲۴/ ۲ میلیون دستگاهی داشت که افزایش ۵/ ۸ درصدی را در مقایسه با سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد. بخش عمده این افزایش فروش به دلیل رشد فروش محصولات «جیپ» و «رم» بوده است که باعث شده این شرکت در بازار خودروهای سبک آمریکا سهم ۱۳ درصدی را به خود اختصاص دهد. این خودروساز حتی در سپتامبر ۲۰۱۸ فورد را پشت سر گذاشت، اتفاقی که در ۱۱ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. «داج چلنجر» هم رکورد فروش خود را در سال ۲۰۱۸ شکست و به منازل ۶۶ هزار و ۷۱۶ آمریکایی راه یافت. با این عملکرد قوی در سال ۲۰۱۸، فیات‌کرایسلر اعلام کرده پاداش متوسط ۶ هزار دلاری را به کارکنان ساعتی خود در این کشور پرداخت خواهد کرد. در ۱۰ سالی که از توافق تقسیم سود شرکت بین کارکنان می‌گذرد، کارکنان ساعتی فیات‌کرایسلر به‌طور متوسط ۲۹ هزار دلار پاداش از سال ۲۰۰۹ تاکنون دریافت کرده‌اند.
 • جزئیات پرداخت وام به قطعه‌سازان

  مهر: مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، با ارسال نامه‌ای به مدیران عامل ۱۲ بانک دولتی و خصوصی، شرایط و ضوابط پرداخت وام دولتی به خودروسازان برای پرداخت مطالبات آنها به قطعه‌سازان را اعلام کرده است. در نامه مدیریت کل اعتبارات بانک مرکزی به بانک‌های عامل شرکت‌کننده در کنسرسیوم پرداخت تسهیلات به خودروسازان، پرداخت و مساعدت حداکثری با قطعه‌سازان معرفی‌شده ازسوی شرکت‌های خودروساز مورد تاکید قرار گرفته است. در این نامه، شرایط اعطای وام به قطعه‌سازان نیز ذکر شده است. بر این اساس، بانک‌های عامل تسهیلات‌دهنده، راسا به صورت انفرادی و خارج از سندیکا نسبت به اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات مورد نظر در چارچوب سهمیه در نظر گرفته شده و صرفا برای تخصیص منابع موصوف به قطعه‌سازان طرف قرارداد دو خودروساز بزرگ کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که قراردادهای مربوطه باید به اسم دو خودروساز یاد شده و به نفع قطعه‌سازان باشد و از انعقاد قرارداد سه جانبه بین قطعه‌ساز، خودروساز و بانک خودداری شود.ضمنا با عنایت به اینکه رفع مشکلات موجود در راستای تامین مالی شرکت‌های یاد شده از قبیل بدهی‌های غیر جاری، سقف ذی نفع واحد، مشمولیت ماده ۱۴۱ و .... دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد، مصوبه مربوطه متعاقبا ارسال خواهد شد.

بیشتر