آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۳۹

 • نیمه پنهان لغو افزایش قیمت خودرو

  دنیای‌اقتصاد: دو خودروساز بزرگ کشور هر چند با لغو افزایش ۳۰ درصدی قیمت محصولات خود، در ظاهر یک امتیاز ویژه به مشتریان داده‌اند، با این حال در آن سوی ماجرا عملا سه امتیاز طلایی نیز نصیب خود کرده‌اند.
 • تصویب بسته حمایتی خودروسازان

  دنیای اقتصاد: روز گذشته معاون امور صنایع وزارت صمت از تصویب بسته ساماندهی بازار خودرو در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور خبر داد. هرچند همزمان با تصویب طرح ساماندهی بازار خودرو، مجلس نیز طرحی به نام ساماندهی صنعت خودرو را دنبال می‌کند؛ اما این دو طرح مسیری کاملا متفاوت از یکدیگر دارند؛ به‌طوری‌که آنچه در ستاد اقتصاد مقاومتی مورد تصویب قرار گرفته به نوعی حمایت همه‌جانبه از صنعت خودرو است، حال آنکه در طرح مجلس که پیش از این نیز از آن به نام طرح ساماندهی بازار خودرو یاد می‌شد خصوصی‌سازی کامل خودروسازی‌های کشور دنبال می‌شود.
 • سه خودروی پرفروش بازار چین

  دنیای اقتصاد: طی سال ۲۰۱۸ در چین ۵/ ۲۷ میلیون دستگاه خودرو به فروش رسیده درحالی‌که این عدد در سال ۲۰۱۷ برابر با ۲/ ۲۸ میلیون و در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶/ ۲۷ میلیون دستگاه بوده است. نسل جدید فولکس‌واگن «لاویدا» از ماه ژوئن ۲۰۱۸ به بازار چین عرضه شد و افزایش فروش چشمگیری را تجربه کرد، اما فروش کلی آن در این سال ۶/ ۲ درصد کاهش داشته است. با این حال لاویدا به‌دلیل کاهش فروش «هاوال اچ‌۶» و «وولینگ هونگ‌گوانگ»، خود را به صدر جدول رسانده و عنوان پرفروش‌ترین خودروی بازار چین در سال ۲۰۱۸ را با فروش بیش از ۵۰۳ هزار دستگاهی به خود اختصاص داده است. همچنین سدان کامپکت ژاپنی «نیسان سلفی» طی سال ۲۰۱۸ در چین عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته و فروش آن با افزایش چشمگیر ۹/ ۱۸ درصدی به ۴۸۱ هزار دستگاه رسیده است. سلفی با این افزایش فروش خود را از جایگاه پنجم به دوم رسانده است.
 • بازگشت خودروهای دیزلی به اوج

  دنیای اقتصاد: رسوایی گروه خودروسازی فولکس‌واگن در دور زدن تست‌های آلایندگی خودروهای دیزلی طی سال ۲۰۱۷ هرگونه چشم‌انداز برای فروش این نوع خودروها را در آینده نابود کرد، اما اکنون این شرکت از افزایش فروش خودروهای دیزلی جدید خود در سال ۲۰۱۸ خبر داده است. فولکس‌واگن اقرار کرده بود که نوعی نرم‌افزار را روی خودروهای دیزلی خود نصب کرده است که می‌تواند میزان آلایندگی تولید شده توسط این خودروها را کمتر نشان دهد. با این حال براساس اعلام این شرکت در مجموع تحویل محصولات دیزلی فولکس‌واگن در سال ۲۰۱۸ افزایش ۴۳درصدی را نسبت به سال پیشین خود نشان می‌دهد. جورگن استاکمن، مدیر فروش فولکس‌واگن گفت: «در آلمان، با خودروهای دیزلی از روی احساس برخورد نمی‌شود و عمده خریداران با توجه به حقایق تصمیم می‌گیرند. با توجه به افزایش بهره‌وری و توان فنی محصولات دیزلی ما و با توجه بیشتر به حفظ محیط‌زیست، حالا پیشرانه‌های دیزلی ‌ما می‌توانند فناوری مهمی برای سال‌های آتی باشند، به‌ویژه برای افرادی که به مسافرت‌های خیلی طولانی می‌روند.» نسل جدید موتورهای دیزلی فولکس‌واگن علاوه‌بر کاهش مصرف سوخت، ۱۵درصد کمتر کربن دی‌اکسید تولید می‌کنند.
 • کاهش فروش تویوتا در آمریکا

  دنیای اقتصاد: شرکت تویوتا به‌تازگی از کاهش ۶/ ۶ درصدی فروش ماه ژانویه خود در بازار ایالات‌متحده خبر داد. براساس اعلام این خودروساز، دلیل اصلی این افت فروش، کاهش تقاضا برای مدل‌های «کمری» و «پیروس» این شرکت بوده است. تویوتا که از منظر فروش سومین خودروساز در آمریکا محسوب می‌شود اعلام کرد که در ماه ژانویه، بیش از ۱۵۶ هزار دستگاه خودرو به‌فروش رسانده است که نسبت به فروش ۱۶۷ هزار دستگاهی محصولاتش در ژانویه سال قبل، کاهش ۶/ ۶ درصدی داشته است. کمری افت فروش ۴/ ۳ درصدی و پیروس کاهش ۵۷ درصدی فروش را تجربه کرده‌اند. شرکت‌های مشاوره خودروسازان پیش‌بینی کرده‌اند که فروش کلی خودرو در ماه ژانویه کاهشی یک درصدی را نسبت به ژانویه ۲۰۱۸ تجربه کند که دلیل اصلی آن نیز فضای ابهام ایجاد شده درپی تعطیلی دولت فدرال است. براساس این ارزیابی‌ها، انتظار می‌رود که مجموع فروش خودروهای سبک نیز با فروش ۱۷ میلیون دستگاهی، نسبت به سال ۲۰۱۸ افت ۹/ ۱ درصدی داشته باشد.
 • ۱۳ هزار خودرو دپویی در آستانه ترخیص

  خانه ملت: مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات گفت: در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ برنامه‌ای برای آزاد شدن واردات خودرو در سال ۹۸ ندارد.
 • طرح مالیات بر خودروهای معوق

  تسنیم: براساس سازوکاری که در دست اجراست، وزارت امور اقتصادی و دارایی به ماجرای تحویل خودروهای معوق خودروسازان ورود کرده و از کسانی که با هدف فروش و کسب درآمد، در فروش اینترنتی خودروسازان شرکت کرده‌اند، مالیات می‌گیرد.
 • خودروسازان زمان تحویل را اعلام کنند

  تسنیم: معاون امور صنایع وزارت صمت درباره لزوم اعلام زمان تحویل خودروهای معوق توسط خودروسازان به مشتریان گفت: این مساله جزو تکالیف خودروسازان بوده و شرکت‌های خودروساز باید با در نظر گرفتن راهکارهای عبور از تحریم‌ها، زمان تولید خودروهای معوق را به اعلام کنند.

بیشتر