آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۴۳۴

 • مبادی اصلی واردات قطعه

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «بررسی خودروهای چینی در ایران» به مسائلی مانند میزان داخلی‌سازی و حجم بازار و همچنین واردات قطعات منفصله از چین پرداخته است. بخش اول این گزارش که به میزان داخلی‌سازی خودروهای چینی مربوط بود، هفته گذشته در همین صفحه منتشر شد و در گزارش امروز، به سراغ قسمتی دیگر از این گزارش با عنوان «واردات قطعات منفصله به خصوص از مبدا چین» رفته‌ایم.آن طور که مرکز پژوهش‌ها گزارش داده، اگرچه طی یک دهه گذشته بیشترین واردات قطعات منفصله خودرو، از مبدا فرانسه بوده است، با این حال در بین تمام صادر‌کنندگان قطعه به ایران، تنها چینی‌ها روندی افزایشی داشته و با وجود تحریم‌ها، نزول نکرده‌اند. طبق گزارش منتشره، طی سال‌های ۸۶ تا پایان خرداد امسال، بیش از ۱۶ میلیارد دلار صرف واردات قطعات منفصله خودرو به کشور شده است و در این بین، چینی‌ها سهمی ۳۰ درصدی و معادل ۵ میلیارد دلار داشته‌اند.
 • پیش‌فروش‌ها در انتظار تصمیم شورای رقابت

  دنیای اقتصاد: دو خودروساز بزرگ کشور، با فشار وزارت صنعت، بالاخره وعده پیش‌فروش‌های خود را اجرایی و ۱۰۳ هزار دستگاه محصول را به متقاضیان عرضه کردند. در این بین هر چند عنوان می‌شد که اجرای طرح یاد شده به‌منظور کاهش التهابات بازار بوده اما برخی کارشناسان تاکید دارند که پیش‌فروش‌های اخیر نمی‌تواند تاثیر چندانی بر بازار داشته باشد. کارشناسان برای نظر خود، دلایل گوناگونی مطرح کرده‌اند. اولین نکته‌ای که مورد توجه آنها است، فروش خودرو با قیمت غیر‌قطعی است. براساس اعلام این دو شرکت، قیمت قطعی خودرو در زمان تحویل مشخص می‌شود. دلیل بعدی دور ماندن دست مصرف‌کنندگان واقعی از خودروهای عرضه شده است.
 • توقف تولید برخی هیبریدی‌ها در آلمان

  دنیای اقتصاد: شرکت‌های خودروسازی بی‌ام‌و، دایملر(مالک مرسدس بنز) و فولکس‌واگن فروش برخی از مدل‌های محصولات پلاگین هیبریدی خود را متوقف کردند. این تصمیم به‌دنبال وضع مقررات جدید مربوط به آلایندگی خودروها در اروپا اتخاذ شده است.
 • زیان یک میلیارد دلاری فورد از تعرفه‌ها

  دنیای اقتصاد: به گفته بیل فورد، رئیس شرکت خودروسازی فورد‌موتور این شرکت در حال مذاکره با دولت ترامپ است تا توافق‌های جدیدی که قرار است میان واشنگتن و کشورهایی همچون کانادا و چین منعقد شود، اطمینان لازم را به این شرکت برای سرمایه‌گذاری در این کشورها بدهد.
 • فراخوان هوندا آکورد در آمریکا

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی هوندا‌موتور اعلام کرده ‌است که بنا دارد ۲۳۲ هزار خودروی مدل آکورد و مدل هیبریدی اینسایت خود را در آمریکا فراخوان دهد. دلیل این فراخوان نقص فنی در نرم‌افزار مربوط به دوربین دید عقب اعلام شده‌است.
 • ولوو از ایران نرفته است

  خبرآنلاین: فسخ یکجانبه قراردادهای خارجی به‌خصوص در صنایع خودروسازی از جانب خودروسازان بین‌المللی که با شرکت‌های ایرانی شراکت داشتند بعد از تحریم‌های یکجانبه آمریکا، باعث تلاطم‌هایی در بازار خودرو شده است که نمونه آن را می‌توان در عدم تحویل خودرو به مشتریانی دید که ماه‌هاست ثبت‌نام کرده‌اند. از آخرین نمونه‌های این مساله می‌توان به خبر خروج ولوو از ایران اشاره کرد. با این حال سفیر سوئد در تهران خروج شرکت «ولوو» را تکذیب کرد. هانا سانگلند گفت: شرکت‌های تحت تحریم به‌دنبال راه‌حل حقوقی برای بازگشت هستند.
 • تاکتیک خودروسازان برای تسلط بر بازار

  ایرنا: رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو گفت: حدود ۲ ماه است خودروسازان عرضه خودرو به بازار را کاهش داده‌اند و با این اقدام مدیریت بازار و قیمت‌ها را در دست گرفته‌اند. سعید موتمنی افزود: عامل اصلی اختلاف قیمت ۱۰۰ درصدی قیمت کارخانه و بازار برخی خودروها ناشی از همین موضوع و محدود شدن عرضه خودروسازان است.
 • دلیل تشدید تحریم‌های صنعت خودرو

  ايسنا: عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: در شرایطی که آمریکا با هدف گرفتن صنعت خودرو، تولید و اشتغال ما را هدف گرفته است، دولت باید به کمک صنعت خودرو آمده و فرآیندها و بوروکراسی مزاحم در این حوزه را تسهیل کند.

بیشتر