آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۴۰۲

 • خودرویی‌ها ملزم به پرداخت ما‌به‌التفاوت ارزی شدند

  دنیای اقتصاد: با اینکه دولت از حدود ۲ماه پیش ثبت‌سفارش واردات خودرو را متوقف کرده، اما ارز ۴۲۰۰ تومانی که برخی وارد‌کنندگان دریافت کردند هنوز محل مناقشه وزارت صنعت و شرکت‌های واردکننده خودرو است. در این زمینه چندی پیش محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در هشداری به وارد‌کنندگان عنوان کرده بود که یا باید خودروهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی را متناسب با این نرخ ارز عرضه کنند یا مابه‌التفاوت آن را به دولت بدهند.
 • نوسان قیمت انواع خودروهای داخلی تشدید شد

  دنیای اقتصاد: در هفته جاری نوسان قیمت همچنان میهمان بازار خودروهای داخلی بود. بعد از اعلام بسته جدید بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و خروج زنجیره خودروسازی کشور از لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی، به نوعی افزایش قیمت خودرو در بازار کلید خورد. در این بین زنجیره خودروسازی کشور از یکسو برای تامین مواد اولیه و قطعات وارداتی مورد نیاز قادر به دریافت ارز دولتی نیستند و باید برای تامین ارز به سراغ بازار دوم ارزی و نرخ توافقی بروند و از دیگر سو دولت با افزایش قیمت محصولات داخلی مخالفت می‌کند و همچنان روی قیمت‌های اعلام شده توسط شورای رقابت که در خردادماه گذشته اعلام شد، اصرار می‌ورزد.
 • سوددهی سر‌سام‌آور فراری

  دنیای اقتصاد: زمانی که نام فراری به میان می‌آید ناخواسته باید به سوددهی فکر کرد. اگر تصور می‌کنید که ساخت خودروهای سوپرلوکس از منظر اقتصادی به‌صرفه نیست؛ بنابراین باید اطلاعاتی را که نشریه car buzz منتشر کرده است بررسی کنید. بنابراین گزارش، این خودروساز ایتالیایی از فروش یک خودروی ۲۸۰ هزار یورویی ۶۹ هزار یورو سود خالص کسب می‌کند. این میزان سود تقریبا با فاصله قابل‌توجهی از دیگر خودروسازان بیشتر است.
 • توقف ورود X۴ بی.ام.و به چین

  دنیای اقتصاد: در روز‌هایی که ایمنی ترمزها زیر ذره‌بین قرار گرفته است، شرکت بی.ام.و اعلام کرد که از ورود ۴۰۰ دستگاه از خودروهای کراس‌اوور X۴ که در آمریکا به‌تولید رسیده‌اند تا زمانی که مشکل احتمالی آنها در زمینه ایمنی ترمز‌ها بررسی و اصلاح نشده باشد به چین ممانعت شده است.
 • افزایش فروش آئودی در چین

  دنیای اقتصاد: میزان فروش خودرو‌های شرکت آئودی در ماه جولای برای نخستین بار در سال‌جاری توانست از مرسدس‌بنز سبقت بگیرد. فروش خودرو‌های آئودی در این ماه با افزایش ۸/ ۳ درصدی به ۵۳هزار و۱۹۱ دستگاه خودرو رسید، در‌حالی‌که مرسدس‌بنز با افزایش ۳/ ۸ درصدی رقم فروش ۵۲هزار و۶۱۶ دستگاه در جولای را به نام خود ثبت کرد. دلیل عمده این افزایش میزان فروش آئودی ساخت خودرو A۴ است که در چین ساخته می‌شود.
 • توقف ترخیص خودروهای ثبت‌سفارش‌شده

  ایرنا: گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات سراسر کشور ضمن دستور متوقف کردن ترخیص ۲۵۸ خودرو ثبت‌سفارش شده، اظهارنامه آن را ابطال و اعلام کرد تا اطلاع بعدی از بازگرداندن آنها به خارج خودداری شود.
 • تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت‌ها

  ایسنا: دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: خودروسازان و قطعه‌سازان برای خروج خودرو از شمول قیمت‌گذاری دستوری، جلساتی را با مسوولان دولتی مربوطه در یکی دو هفته اخیر برگزار و درخواست خود را برای آزادسازی قیمت خودرو ارائه کرده‌اند.
 • آزاد‌سازی قیمت خودرو توجیه دارد؟

  خبرگزاری صدا و سیما: عضوکمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: به‌دلیل نبود بازار رقابتی برای خودرو‌های داخلی، آزادسازی قیمت این کالا توجیه ندارد.غلام‌محمد زارعی با اشاره به اینکه خودروسازان به‌دنبال حذف شورای رقابت برای قیمت‌گذاری هستند، افزود: قیمت خودرو طبق قانون باید در شورای رقابت و براساس کیفیت و نوع آن تعیین شود و این موضوع مطالبه جامعه است.وی با بیان اینکه شرایط انقباضی فعلی برای ورود خودروهای خارجی زمینه فعالیت برای تولید داخل را فراهم کرده است، گفت: این طرح برای حمایت از تولید داخلی است؛ بنابراین نباید خودروسازان داخلی از این فضا استفاده کرده و قیمت را به دلخواه خود بالا برده و به هر قیمتی آن را ارائه دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر