شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۳۹۲

 • آغاز تحریم خودروسازی ایران از فردا

  دنیای اقتصاد: طبق اعلام دولت ایالات متحده آمریکا، دور نخست تحریم‌ها علیه ایران از فردا آغاز می‌شود و بر این اساس، خودروسازی کشور با محدودیت‌های بین‌المللی به‌خصوص در حوزه تامین قطعات مواجه خواهد شد.این در شرایطی است که به‌نظر می‌رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت و زنجیره خودروسازی کشور برنامه‌ای بلندمدت و دربر گیرنده راهکارهایی اجرایی برای کم اثر کردن تحریم‌ها تدوین نکرده و تنها به ذخیره‌سازی قطعات روی آورده‌اند.
 • رأی‌ ترامپ به خودروهای پرمصرف

  دنیای اقتصاد: روز پنج‌شنبه دولت ترامپ پیش‌نویس طرحی را ارائه کرد که به موجب آن الزام خودروسازان برای ساخت خودروهایی با استانداردهای سوخت بالاتر لغو خواهد شد. در زمان دولت باراک اوباما، «سازمان حفاظت محیط‌زیست (EPA)» و «وزارت حمل‌ونقل» آمریکا الزاماتی در خصوص مصرف سوخت خودروهای جدید تعیین کرده بودند (اینکه خودروهای جدید مجاز به مصرف چه مقدار سوخت در هر مایل هستند).
 • هشدار تویوتا نسبت به افزایش قیمت‌ها

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی تویوتاموتورز اعلام کرد با توجه به اعمال تعرفه‌های تجاری بر واردات خودرو از سوی ایالات‌متحده آمریکا ممکن است قیمت‌های خودرو‌های صادراتی این شرکت به آمریکا افزایش یابد.
 • افزایش تولید آئودی در اروپا

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی آئودی میزان تولید خود را در اروپا و پیش از ضرب‌الاجل انجام آزمایش آلایندگی در ماه سپتامبر افزایش داده است.
 • کاهش تولید اوپل

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی اوپل قصد دارد میزان تولید خود را در دو کارخانه آلمان کاهش دهد. بر این اساس قرار است تولید خودرو‌های این شرکت در کارخانه روسلز‌هایم از ۵۵ دستگاه در هر ساعت به ۴۲ دستگاه کاهش یابد.
 • ۵۰ هزار خودروی ناقص در کف کارخانه‌ها داریم

  تسنیم: دبیر انجمن خودروسازان ایران با اعلام اینکه در حال حاضر حدود ۵۰ هزار خودروی ناقص در کف کارخانه ایران خودرو و سایپا به‌دلیل نواقص قطعه قرار دارد، گفت: از وزیر صنعت درخواست فروش خودرو در حاشیه بازار را داریم. احمد نعمت‌بخش با اشاره به اینکه در قالب یک نامه به وزیر صنعت درخواست فروش خودرو در حاشیه بازار را مطرح کرده‌ایم، اظهار کرد: اگر با تصمیم شورای اقتصاد اجازه فروش خودرو در حاشیه بازار به خودروسازان داده شود به‌طور حتم دست سودجویان و دلالان از بازار خودرو کوتاه خواهد شد و مردم امکان خرید خودرو را در سایت فروش خواهند داشت.
 • نگرانی اسکانیا از کاهش فروش محصولاتش در ایران

  ايسنا: شرکت اسکانیا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کامیون و اتوبوس در جهان از کاهش میزان فروش محصولاتش در بازار ایران ابراز نگرانی کرد. رویترز در این زمینه گزارش داد که شرکت اسکانیا (Scania) که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اتوبوس و کامیون در جهان است، از اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران و کاهش سهم فروش کامیون و سایر محصولات اسکانیا در بازار این کشور ابراز نگرانی کرد.
 • سیاست‌گذاری غلط، عامل واردات غیرقانونی

  ايسنا: عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: ریشه تخلفاتی همچون ثبت‌سفارش و واردات غیرقانونی خودرو به سیاست‌گذاری‌های غلط در این حوزه بازمی‌گردد. شهرام آزادی اظهار کرد: شرکت‌های واردکننده خودرویی که مرتکب تخلف در ثبت‌سفارش و واردات خودرو شده‌اند باید نسبت به کار خود پاسخگو باشند. وی با بیان اینکه با این حال باید به ریشه‌های این موضوع نیز پرداخت، خاطرنشان کرد: وقتی به یکباره واردات خودرو را متوقف می‌کنیم زمینه برای تخلفاتی همچون ثبت‌سفارش و واردات غیرقانونی خودرو فراهم می‌شود. این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: اگر سال گذشته وزارت صنعت به هر دلیلی می‌خواست واردات خودرو را محدود کند، راهش توقف یکباره و چند ماهه واردات نبود؛ بلکه باید به جای ممنوعیت، محدودیت‌هایی در این حوزه وضع می‌شد. وی افزود: اما وقتی به یکباره و بدون هیچ هشداری واردات را متوقف می‌کنیم راه برای تخلفاتی همچون اعمال نفوذ و ثبت‌سفارش و واردات غیرقانونی خودرو باز می‌شود. آزادی با بیان اینکه البته این سخنان به معنای نادیده گرفتن نقش شرکت‌های متخلف در این حوزه نیست، تصریح کرد: ثبت‌سفارش و واردات غیرقانونی خودرو موضوع قابل اغماض و چشم‌پوشی نیست و باید با عاملان آن به شدت برخورد شود.

بیشتر