آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۳۵۱

 • چرا رنو در ایران ماند؟

  دنیای اقتصاد: با اعلام کارلوس گوسن، مدیرعامل رنو این خودروساز فرانسوی با وجود خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های مربوط به صنعت خودرو، در ایران می‌ماند. نکته کلیدی در اظهارات گوسن، امیدواری وی به آینده رنو در بازار خودروی ایران است؛ چه آنکه تاکید کرده ماندن در شرایط تحریم می‌تواند در سال‌های بعد به یک مزیت برای این خودروساز تبدیل شود. در واقع رنو امیدوار است به‌واسطه خروج سایر خودروسازان خارجی از ایران به‌دلیل نقض برجام، خود را به‌عنوان بازیگر نقش اول یکی از بزرگ‌ترین بازارهای خودروی خاورمیانه مطرح کند.
 • تداوم کاهش تولید دوگانه‌سوزها

  دنیای اقتصاد: آمار تولید خودروهای داخلی در حالی اعلام شد که طبق آن، تیراژ دوگانه‌سوزها در دو ماه نخست امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۱۱ درصد کاهش یافت. بر این اساس، ایران خودرو با کاهش تولید دوگانه‌سوزها مواجه شده، اما سایپا و پارس خودرو افزایش تیراژ را تجربه کرده‌اند. طی دو ماه نخست سال گذشته، یک هزار و ۳۹۲ دستگاه پژو پارس دوگانه‌سوز به تولید رسیده بود؛ در‌حالی‌که در دو ماه ابتدای سال‌جاری، این رقم به صفر رسیده است. با این شرایط، تولید پژوپارس دوگانه‌سوز در سایت ایران خودرو مرکزی ۱۰۰ درصد کاهش داشته است.
 • جریمه نجومی فولکس‌واگن

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی فولکس‌واگن از سوی مقامات آلمان به پرداخت جریمه یک میلیارد یورویی محکوم شد. فولکس‌واگن به خاطر لغزش‌های مدیریتی در موضوع تخلف آلایندگی محصولات دیزلی‌اش به پرداخت این جریمه محکوم شده است. به گزارش رویترز این یکی از سنگین‌ترین جریمه‌هایی است که مقامات آلمانی به یک شرکت تحمیل می‌کنند.
 • سیاست بی‌ام‌و در آشفته بازار برزیل

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی بی‌ام‌و اعلام کرد با وجود رشد سریع بازار خودروی برزیل، برنامه‌های توسعه کسب‌و‌کارش در این کشور را به دلیل فقدان سیاست‌گذاری در زمینه صنعت و تنش‌های سیاسی متوقف کرده است.
 • تب شاسی‌بلندهای کوچک در اروپا

  دنیای اقتصاد: فروش شاسی‌بلندهای کوچک در بازار اروپا به شدت افزایش خواهد یافت. به گزارش اتوموتیو نیوز موسسه تحقیقاتی LMC پیش‌بینی کرده است با ارائه مدل‌های جدید از سوی فولکس‌واگن، سیتروئن و اوپل وکسهال، میزان فروش این خودروها در مقایسه با آمار ۴/ ۱ میلیون دستگاهی در سال گذشته میلادی، بیش از ۴۰۰ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.
 • افزایش تولید وانت و اتوبوس

  ايسنا: اردیبهشت‌ماه امسال تولید انواع وانت و مینی‌بوس در کشور افزایش یافت. بنابر آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت، در این مدت تولید انواع وانت از چهار هزار و ۸۱۰ دستگاه در اردیبهشت‌ماه سال گذشته به ۶ هزار و ۵۲۳ دستگاه رسید. تولید این محصول در گروه خودروسازی سایپا صعودی بوده و از ۲ هزار و ۹۹۸ دستگاه در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ به چهار هزار و ۴۵۳ دستگاه افزایش یافت.
 • آغاز مرحله دوم فروش ویژه ایران‌خودرو

  ایکوپرس: معاون بازاریابی و فروش ایران‌خودرو از اجرای مرحله دوم فروش ویژه محصولات ایران‌خودرو به مناسبت عید سعید فطر از امروز خبر داد. مصطفی خان‌کرمی افزود: در جهت انجام تعهدات گروه صنعتی ایران‌خودرو مبنی‌بر عرضه محصولات و تامین نیاز مصرف‌کنندگان حقیقی بازار، مرحله دوم فروش ویژه عید فطر در قالب روش‌های پیش‌فروش و فروش قطعی، امروز اجرا می‌‌شود. وی افزود: ایران‌خودرو در جهت مبارزه با دلالان و واسطه‌های سودجو، به‌صورت گسترده نسبت به فروش محصولات خود اقدام خواهد کرد. وی تصریح کرد: در فروش‌های آتی ایران‌خودرو، بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو در روش‌های مختلف عرضه خواهد شد. خان‌کرمی با بیان اینکه ایران‌خودرو با عرضه مرتب و مداوم محصول به بازار، نیاز مشتریان را تامین خواهد کرد، گفت: دلیلی برای نگرانی و عجله برای خرید محصول از بازار آزاد وجود ندارد.
 • تحمیل هزینه به مشتریان خودرو

  ایسنا: یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت خودرو گفت: هزینه‌هایی که ربطی به ذات تولید ندارد، نباید بر مصرف‌کننده بار شده و از آنها گرفته شود. محمدرضا نجفی افزود: بخش مهمی از هزینه‌های غیر‌عملیاتی، هزینه‌های ناشی از سرمایه‌گذاری‌های نابهره‌ور و فاقد توجیه اقتصادی و هزینه‌های مالی خودروسازان که در زمان ایجاد فاقد توجیهات اقتصادی و حقوقی بوده‌اند، نباید در محاسبات قیمت تمام شده اعمال و به مصرف‌کننده تحمیل شود. نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: بخش قابل‌توجهی از افزایش قیمت خودرو به عملکرد عملیاتی و فعلی تولیدکنندگان ربطی ندارد و عمدتا ناشی از اشتباهات مدیریتی است که در ادوار گذشته اتفاق افتاده و منجر به تحمیل هزینه‌های سنگینی به خودروساز شده است. وی تاکید کرد: بنابراین هزینه‌های موردنظر نباید از مشتریان گرفته شود، ضمن آنکه با مدیریت شفاف و کارآمد در طول زنجیره تامین، تولید، فروش و خدمات پس از فروش نیز امکان تعدیل قیمت‌ها به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده وجود دارد.

بیشتر