آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۲۴۶

 • بسته حمایتی برای توسعه برقی‌ها

  دنیای اقتصاد: اگرچه مقامات صنعتی کشور چندان روی خوشی نسبت به واردات هیبریدی‌ها نشان ندادند، اما ظاهرا برای تولید و واردات برقی‌ها برنامه‌ریزی طولانی‌مدت دارند؛ به‌طوری‌که وزارت صنعت بسته حمایتی خودروهای برقی را چندی است به کمیسیون زیربنایی دولت ارائه کرده و در این بسته دادن تسهیلات، یارانه و همچنین مشوق‌هایی دیده شده است.
 • حرکت چراغ خاموش پژوسیتروئن در ایران

  دنیای اقتصاد: دور جدید فعالیت‌های پژوسیتروئن در ایران اگرچه از اوایل تابستان امسال آغاز شد، با این حال آمار دقیقی از اوضاع کمی و کیفی محصولات تولیدی در دست نیست و این خودروساز به نوعی چراغ خاموش در حال پیشبرد اهداف خود در خودروسازی و بازار کشور است.
 • مسیر میانبر صنعت خودرو

  بنابر پژوهش‌های صورت گرفته تا سال ۲۰۳۰ تحولات عمیق و اساسی در صنعت خودروی جهانی صورت می‌گیرد؛ به‌طوری که بسیاری از خودروسازان بزرگ تصمیم دارند تا سال ۲۰۳۰ بخش عمده‌ای از تقاضای جهانی را از طریق خودروهای برقی پاسخ دهند. در چنین شرایطی حرکت خودروسازان داخلی به منظور تولید خودروی برقی تا سال ۲۰۵۰ بیانگر سیاست دنباله‌روی صنعت خودروی ما همسو با تحولات جهانی است. به‌خصوص آنکه پیشروی به سمت تولید برقی‌ها مسیر میان‌بر توسعه صنعت خودرو است. هر چند در حال حاضر یکی از انتقادات جدی به خودروسازان داخلی، عدم توانایی در تولید خودروهای به روز و متناسب با شرایط بازار خودرو است اما این موضوع نباید موجب شود که خودروسازان به سمت تولید خودروهای جدید حرکت نکنند؛ بنابراین توصیه جدی این است که از استراتژی متفاوتی برای توسعه تولید خودروهای برقی استفاده شود.
 • مشارکت با خارجی‌ها

  خودروسازان بزرگ جهان به دنبال تحولات جدی که در تولید خودرو، صورت گرفته برنامه خود را تا ۲۰ سال آینده بر مبنای تولید خودروی برقی قرار داده‌اند تا از این طریق بتوانند ضمن کاهش منابع فسیلی مانع از آلودگی هوا شوند. از آنجا که تولید خودروهای مدرن و با تکنولوژی بالا به منظور تامین نیاز مشتریان خودرو در کشور حائز اهمیت است بنابراین صنعت خودرو ایران نیز راه‌ دیگری جز پیشروی به این سمت و سو ندارد. سرعت حرکت تکنولوژی و فناوری در صنعت خودرو بسیار زیاد است. بنابراین قطعه‌سازان داخلی باید به سمت بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین حرکت کنند تا کیفیت خودروهای تولیدی‌شان افزایش پیدا کند و محصولات خودروسازان کشورمان همسو با تولیدات جهانی به دست مشتریان برسد.
 • تولید برقی‌ها نیازمند برنامه دولت

  بحث تولید برقی‌ها و پیشروی به سمت تولید خودروهای روز همسو با صنعت خودرو جهانی در حالی به یکی از مباحث جدی خودرویی تبدیل شده که مهمترین رکن دستیابی این صنعت، تدوین سیاست‌های دولت در این زمینه است. خودروسازان به خوبی می‌دانند که باقی ماندن در چرخه صنعت خودرو به همسویی آنها با خودروسازان جهانی ارتباط دارد، اما موضوع اصلی برنامه‌ریزی در یک چارچوب اساسی است.
 • بازگشت پژو به آمریکا

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی پژو اعلام کرد با خودروهای برقی به بازار آمریکا بازخواهد گشت. به گزارش اتوموتیو نیوز کارلوس تاوارس مدیر گروه خودروسازی پژو سیتروئن در حاشیه نمایشگاه خودروی دیترویت اعلام کرد تا سال ۲۰۲۵ یک نسخه تمام برقی یا هیبریدی از مدل‌های کنونی تولید خواهد شد.
 • قمار برقی فورد

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد اعلام کرد دوره فروش خودروهای تولید انبوه به سر آمده است. به گزارش بلومبرگ شرکت خودروسازی فورد به تولید محدود خودروهایی با حاشیه سود بیشتر روی خواهد آورد. دلیل این تغییر جهت فورد ناکامی در دستیابی به سود ۸ مورد انتظار در سال‌های اخیر عنوان شده است.
 • خودروسازی انگلیس قدرت رقابت ندارد

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی پژو سیتروئن اعلام کرد تولید خودرو در کارخانه وکسهال انگلیس صرفه اقتصادی ندارد. به گزارش اتوموتیو نیوز کارلوس تاوارس مدیر این گروه خودروسازی گفت: «هزینه تولید یک خودروی مشابه در کارخانه وکسهال دوبرابر کارخانه‌های فرانسه است و ادامه این روند توجیه منطقی ندارد.» تاوارس قصد دارد هفته آینده با اتحادیه‌های کارگری و مقامات دولتی انگلستان در این مورد گفت‌و‌گو کند.
 • آلودگی چهار برابری موتورسیکلت‌ها نسبت به خودروهای سواری

  دنیای اقتصاد: در‌حالی‌‌که همواره از خودروهای شخصی به‌عنوان یکی از مقصران اصلی آلودگی هوا یاد می‌شود، آمارهای رسمی نشان می‌دهند سهم اصلی در سیاهی آسمان را در مجموع، خودروهای سنگین، اتوبوس‌ها و موتورسیکلت‌های کاربراتوری ایفا می‌کنند. براساس آمارهای موجود، آنچه در حال حاضر به‌عنوان آلودگی هوا از آن یاد می‌شود، بیشتر ذرات معلق هستند، ذراتی که ۷۰ درصدشان از طریق خودروها ایجاد می‌شود. در این بین، خودروهای سواری شخصی تنها ۴/ ۱ درصد سهم دارند و این در شرایطی است که تقصیر اصلی بر گردن خودروهای سنگین با سهم ۴/ ۲۲ درصدی است.
 • تولید کامیون در دو شرکت متوقف شد

  ايسنا: آذرماه امسال تولید انواع کامیون در دو شرکت رخش خودرو دیزل و تیراژه دیزل به صفر رسید. در این مدت تولید انواع کامیون در رخش خودرو دیزل و تیراژه دیزل به ترتیب از ۱۹ و ۹ دستگاه در آذرماه سال گذشته به صفر کاهش یافت. گذشته از این دو شرکت اما تولید این محصول در سروش دیزل مبنا نیز نزولی بوده و از ۱۳۰ دستگاه در آذرماه ۱۳۹۵ به ۶۱ دستگاه رسید. تولید انواع کامیون در زامیاد نیز کاهش یافته و از ۹ دستگاه در آذرماه سال گذشته به ۸ دستگاه رسید. در این مدت تولید انواع کامیون در گروه بهمن با کاهش همراه بوده و از ۵۴۹ دستگاه در آذرماه ۱۳۹۵ به ۳۹۳ دستگاه کاهش یافت. تولید این محصول در آذهایتکس نیز نزولی بوده و از ۱۳ دستگاه در آذرماه سال گذشته به ۱۱ دستگاه رسید. برخلاف این شرکت‌ها اما تولید انواع کامیون در سه شرکت داخلی با افزایش همراه بوده است. آذرماه امسال تولید این محصول در ماموت افزایش یافته و از ۷۷ دستگاه در آذرماه ۱۳۹۵ به ۲۳۸ دستگاه رسید. تولید انواع کامیون در کاریزان خودرو نیز صعودی بوده و از ۳۴ دستگاه در آذرماه سال گذشته به ۷۷ دستگاه افزایش یافت. در این مدت تولید انواع کامیون در سایپا دیزل نیز با افزایش همراه بوده و از ۱۱۶ دستگاه در آذرماه ۱۳۹۵ به ۵۴۲ دستگاه رسید.

بیشتر