آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۳۹۴۶

 • نرخ ارز، محرک قیمتی تولیدات آتی خودروسازان

  دنیای اقتصاد: به نظر می‌رسد که افزایش نرخ ارز بسیاری از معادله‌های خودروسازی را با تغییر و تحولات جدی روبه‌رو کرده است. از یک سو قطعه‌سازان با شکایت از افزایش قیمت مواد اولیه زمینه رشد قیمت خودرو را تا حدودی فراهم کرده‌اند و از دیگر سو امیدی به پیش‌بینی قیمت خودروهای آینده دو خودروساز کشور نیست. این در شرایطی است که پس از لغو تحریم‌ها دو خودروساز بزرگ کشور در پی عقد یک قرارداد و یک تفاهم‌نامه با خودروسازان فرانسوی ضمن تشریح خودروهای آینده بازار خودرو ایران محدوده قیمتی برای خودروهای یاد شده اعلام کردند؛ حال آنکه به اعتقاد کارشناسان با توجه به نوسانات ارزی، این خودروها قیمتی بیش از آنچه خودروسازان پیش‌بینی می‌کنند، پیدا خواهند کرد.

 • حذف و اضافه نمایندگی‌های واردکننده خودرو

  دنیای اقتصاد: مساله واردات خودرو به کشور در حالی این روزها درگیر تغییر مقررات شده که در این بین برخی به دنبال گرفتن ماهی از این آب گل آلوده و حذف برخی نمایندگی‌های واردکننده و جایگزینی گزینه‌های موردنظر خود هستند. طی چند ماه گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت چند قانون و مصوبه در مورد واردات خودرو به کشور داشته و این موضوع سبب ایجاد فضایی غیرشفاف در این ماجرا و برخی سوءاستفاده‌ها در راستای جا به جایی و تغییر نمایندگی‌ها شده است. بدین ترتیب به دلیل اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت هرچند وقت یکبار اقدام به تصویب دستورالعمل‌هایی در مورد واردات خودرو می‌کند، نمایندگی‌های واردکننده و حتی خودروسازان خارجی به نوعی دچار سرگردانی شده و تکلیف خود را (برای فعالیت در ایران) نمی‌دانند.

 • فراخوان اودیسه در آمریکا

  دنیای اقتصاد: هوندا موتور اعلام کرد به‌دلیل نقص صندلی‌های ردیف دوم، نزدیک به ۶۵۰ هزار دستگاه مینی ون اودیسه را در ایالات متحده فراخوان می‌کند. به گزارش رویترز، واحد هوندای آمریکا اعلام کرد تاکنون گزارشی از جراحت مرتبط با این نقص دریافت نکرده است. براساس اعلام هوندا و اداره ملی ایمنی بزرگراه‌های آمریکا دو فراخوان صورت می‌گیرد. یک فراخوان شامل ۶۳۴ هزار دستگاه مینی ون اودیسه است که در دوره ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ تولید شده‌اند. فراخوان دیگر مربوط به حدود ۷ هزار و ۶۰۰ دستگاه مینی ون اودیسه مدل سال ۲۰۱۶ است.

 • ۱۴ مدل بی‌ام‌و فراخوان می‌شود

  دنیای اقتصاد: شرکت بی‌ام‌و در کره‌جنوبی از میان ۱۴ مدل ۲ هزار و ۱۰۲ دستگاه خودرو را فراخوان می‌کند. به گزارش کریا تایمز، براساس اعلام وزارت زمین، زیرساخت‌ها و حمل و نقل کره‌جنوبی، فیلتر روغن چهار مدل بی‌ام‌و ازجمله سدان محبوب ۵۲۸i دارای نقصی است که به موتور آسیب وارد می‌کند. هزار و ۱۳۵ دستگاه خودروی تولید شده از اول سپتامبر ۲۰۱۱ تا ۳۱ ژوئن ۲۰۱۲ شامل این فراخوان می‌شوند. در هشت مدل دیگر، قطعات گیربکس دارای نقص هستند. ۹۶۵ دستگاه خودروی تولید شده از ۵ آوریل ۲۰۱۰ تا ۱۹ نوامبر ۲۰۱۰ دچار این نقص هستند.

 • مکزیک تحت‌تاثیر افزایش قیمت بنزین

  دنیای اقتصاد: کارشناسان صنعت خودروی مکزیک معتقدند افزایش قیمت بنزین در این کشور در کوتاه‌مدت موجب کاهش فروش خودرو نخواهد شد، اما در بلندمدت بازار خودروهای دارای بهره‌وری سوخت را تقویت خواهد کرد. به گزارش رویترز، هفته گذشته وزارت دارایی مکزیک اعلام کرد به قیمت‌های تعیین شده از سوی دولت پایان می‌دهد و قیمت بنزین در ماه ژانویه تا ۱/ ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت. با این وجود گیلرمو روزالس، معاون سندیکای توزیع‌کنندگان خودروی مکزیک، می‌گوید افزایش قیمت بنزین موجب رشد تقاضا برای خودروهای دارای بهره‌وری سوخت بیشتر می‌شود.

 • تولید خودرو بالا رفت

  شاتا: ۹۴۹ هزار و ۴۹۷دستگاه انواع خودرو از ابتدای امسال تا پایان آذرماه در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱/ ۳۹ درصد افزایش یافته است. از مجموع این میزان تولید، ۸۸۱ هزار و ۹۳۵ دستگاه خودروی سواری تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۹/ ۴۰ درصد افزایش یافت. همچنین ۵۸ هزار و ۱۰۴ دستگاه وانت، ۸ هزار و ۲۱۶ دستگاه کامیون، ۷۱۲ دستگاه اتوبوس،۵۳۰ دستگاه مینی‌بوس در این مدت تولید شد که به ترتیب ۹/ ۲۰ درصد، ۷/ ۶ درصد، ۶/ ۲۳ درصد و ۸/ ۸ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

 • رتبه خودروسازی ایران در یک دهه آینده

  ایسنا: براساس هدف‌گذاری صورت گرفته ایران باید تا حدود ۱۰ سال آینده به جایگاه نخست تولید خودرو در منطقه دست یابد. ویرایش دوم سند «اهداف و سیاست‌های توسعه صنعت خودرو در افق ۱۴۰۴» در سال ۱۳۹۳ در شورای سیاست‌گذاری خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت به تصویب رسیده و به خودروسازان ابلاغ شد. در این سند راهبردهای کلان صنعت خودرو برای رسیدن به اهداف مربوطه در بازه زمانی تا سال ۱۴۰۴ تعیین و پیش‌بینی شده است. براساس یکی از بندهای این سند، در سال ۱۴۰۴ ایران باید رتبه نخست تولید خودرو در منطقه را در اختیار داشته باشد.

 • نارضایتی عمومی از کیفیت قطعات خودروها

  ایسنا: بیشترین نارضایتی مردم از کیفیت خودروهای سواری مربوط به پایین بودن کیفیت قطعات به کار رفته در تولید این محصولات است. چندی پیش گزارش ارزیابی صورت گرفته در زمینه تعداد عیوب مشاهده شده در خودروهای سواری در سه ماهه اول مالکیت از سوی مصرف‌کنندگان، منتشر شد. براساس نتایج این ارزیابی که از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران صورت گرفته است، بیشترین نارضایتی مردم از کیفیت خودروهای سواری مربوط به پایین بودن کیفیت قطعات به کار رفته در تولید این محصولات است. بر این اساس حدود ۵۰ درصد عیوب مشاهده شده در خودروهای سواری در سه ماهه اول مالکیت از سوی مصرف‌کنندگان، مربوط به قطعات به کار رفته در تولید خودرو بوده که یکی از مهم‌ترین این مشکلات نیز معیوب بودن قطعات موتور خودرو بوده است.

 • جریمه سنگین در انتظار تاکاتا

  ایسنا:یک منبع آگاه به وال‌استریت‌ژورنال اظهار کرد که تاکاتای ژاپن به توافق با وزارت دادگستری آمریکا نزدیک شده و انتظار می‌رود حداکثر یک تریلیون دلار برای حل و فصل اتهامات مربوط به بادکننده ایربگ معیوب پرداخت کند. با این همه رقم نهایی ممکن است صدها میلیون دلار بالاتر باشد. هر دو طرف سرگرم مذاکره برای اقرار به ارتکاب تخلف از سوی شرکت قطعه‌‌ساز ژاپنی تاکاتا هستند که بخشی از این توافق خواهد بود و ممکن است تا ژانویه انجام شود. انتظار می‌رود تاکاتا بخشی از جریمه را از پیش پرداخت کند و بقیه آن در طول چند سال پرداخت شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر