آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۳۲۶۲

 • سهم بیشتر برای داخلی‌ها، تنوع بهتر برای خارجی‌ها

  گروه خودرو: «ترافیک» این روزها همدم وفادار شهرهای بزرگ ایران است، همدمی که البته هیچ کس دل‌خوشی از آن ندارد و همه آرزوی رفتنش را در سر می‌پرورانند. بیشتر آنهایی که در ترافیک گیر می‌افتند، از حجم بالای خودرو در خیابان‌ها گله می‌کنند، حال آنکه خود آنها و خودروهایشان یکی از عوامل همدمی با «ترافیک» هستند.

  حالا انتشار گزارش مربوط به سهم انواع خودرو در ایران نشان می‌دهد خودروهای طبقه متوسط مانند تندر-۹۰ و پژو ۴۰۵ و تیبا و ام‌ وی ام، بیشترین نقش را در ترافیک ایران دارند و خودروهای لوکس اثری ناچیز در این ماجرا از خود به جا گذاشته‌اند.

 • بدهی تاریخی خودروسازان به مردم

  گروه خودرو: ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان در یک نظرسنجی تلویزیونی در پاسخ به این سوال که «آیا به وعده خودروسازان برای افزایش کیفیت بعد از افزایش قیمت اخیر اعتمادی دارید یا خیر؟» پاسخ منفی داده‌اند و تنها ۱۰ درصد گزینه «بله» را انتخاب کرده‌اند. بعد از اعلام نتایج این نظرسنجی، نخستین سوالی که ذهن را درگیر می‌کند این است که چنین نگاهی به خودروسازان از کجا ریشه گرفته است؟ یک کارشناس مسائل اقتصادی، چرایی وجود چنین نگاهی به خودروسازان را با ذکر چهار دلیل تشریح می‌کند. سعید لیلاز، در گفت‌وگو با خبرنگار «دنیای اقتصاد» می‌گوید: یکی از دلایل اصلی بی‌اعتمادی و نارضایتی مردم نسبت به خودروسازان به این بازمی‌گردد که خودروسازان در ۱۰ سال ابتدایی بعد از انقلاب که با جنگ تحمیلی نیز همزمان بود با مصرف‌کنندگان رفتار خوبی نداشته‌اند و این خاطره بد تاریخی هنوز در ذهن مردم باقی مانده است.

 • مقایسه صنعت خودرو ایران با کره جنوبی

  گروه خودرو: صنعت خودرو ایران با سابقه نیم قرن فعالیت با کدام خودروسازی جهان قابل مقایسه است؟ هر چند با توجه به سابقه فعالیت خودروسازی کره، بیشتر این کشور را قابل قیاس با صنعت خودرو ایران می‌خوانند، اما آنچه هم‌اکنون در شرکت‌های تولیدی خودرو در دو کشور مذکور در حال وقوع است تفاوت است از زمین تا آسمان. اینکه چرا صنعت خودروسازی کره قادر به تسخیر بازارهای جهانی شد حال آنکه این صنعت در ایران با چالش‌های جدی در کیفیت، تولید و صادرات مواجه است سوالی است که یکشنبه شب گذشته در برنامه تلویزیونی پایش به آن پرداخته شد.

 • افزایش درآمد پورشه

  آمار و ارقام در نیمه نخست سال ۲۰۱۴ حاکی از ماه‌هایی بسیار موفقیت‌آمیز برای پورشه است. فروش خودروساز لوکس آلمانی با ۸ درصد به نسبت مدت مشابه در سال قبل به ۸۷ هزار و ۸۰۳ دستگاه در سراسر دنیا رسیده است. درعین‌حال درآمد پورشه در این ۶ ماه با ۱۶ درصد رشد به ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو و سود عملیاتی‌اش با ۸ درصد افزایش به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو بالغ شده است. پورشه در ایجاد شغل هم بسیار موفق بوده و ۳ هزار و ۱۷۸ نفر را در این مدت به استخدام درآورده است. این یعنی تعداد کل نیروی کار پورشه ۱۸ درصد بیشتر شده و به ۲۱ هزار و ۳۲۶ نفر رسیده است.

 • رشد آهسته دایملر در روسیه

  دیتر زچه، مدیرعامل دایملر، در گفت‌وگویی با نشریه‌ای آلمانی گفته بحران اوکراین بر سرعت رشد خودروساز آلمانی در روسیه تاثیر منفی گذاشته است. او گفته: «اقتصاد روسیه پیش از شروع این بحران در وضع دشواری قرار داشت و حالا بدتر شده است. این بر تقاضا برای خودرو در این کشور تاثیر گذاشته است. » به گفته او دایملر در نیمه نخست امسال رشدی ۲۰ درصدی را در بازار این کشور تجربه کرده، اما در نیمه دوم سرعت آن کاهش یافته و در ماه ژوئن به حدود ۱۱ درصد رسیده است. زچه اضافه کرده با وجود این از تحریم‌ها باید حمایت کرد حتی اگر به ضرر کسب‌وکار در این کشور باشد.

 • کاهش قیمت قطعات دایملر در چین

  دایملر روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد قیمت قطعات یدکی‌اش را در چین کاهش می‌دهد گروه مرسدس بنز پکن، شاخه لوکس دایملر در چین، خبر داده که در پی بررسی‌های کمیسیون ملی توسعه این کشور با هدف نظارت بر فعالیت‌های خودروسازان خارجی، این تصمیم را گرفته است. این تغییر قیمت حدود ۱۵ درصدی از اولین روز ماه سپتامبر عملی خواهد شد و شامل ۱۰ هزار قطعه خواهد بود. دایملر می‌گوید قیمت برخی قطعات، مانند شیشه جلو، ممکن است تا ۳۰ درصد کاهش یابد. پیش از این و در هفته گذشته آئودی، دیگر خودروساز لوکس آلمانی از تصمیمش برای کاهش ۳۸ درصدی قیمت قطعات یدکی‌اش در چین خبر داده بود.

 • پیکان دست دوم چند؟!

  ایسنا: با گذشت حدود یک دهه از زمان توقف تولید پیکان، این خودرو که زمانی یکه‌تاز جاده‌های ایران بود همچنان در کشور خرید و فروش می‌شود. با گذشت حدود یک دهه از زمان توقف تولید پیکان، اما همچنان تعداد قابل‌توجهی از مدل‌های دست دوم این خودرو در خیابان‌های کشور به خصوص در شهرهای کوچک تردد می‌کنند و بازار خرید و فروش آنها نیز کم و بیش گرم است.

  سر زدن به بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم حکایت از قیمت میانگین پنج، شش میلیون تومانی این خودرو دارد. به‌عنوان مثال قیمت فروش یک دستگاه پیکان مدل ۸۰ به رنگ شیری و با کارکرد ۲۵۰ هزار کیلومتر معادل ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

 • تولید ۴ماهه ایران‌خودرو اعلام شد

  ایکوپرس: مقایسه آمار تولید ایران خودرو در چهارماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت از رشد حدود ۶/۲ برابری تیراژ تولید دارد. تیراژ تولید محصولات این شرکت در تیرماه امسال به ۵۳ هزار و ۷۷ دستگاه انواع خودروی سواری رسید که نشان دهنده رشد ۱۲۵درصدی تولید نسبت به تیرماه سال گذشته است. تولید ایران‌خودرو در تیرماه سال گذشته ۲۳ هزار و ۵۷۱ دستگاه خودرو بوده است. بر پایه این گزارش، فراوانی تجمعی تولید در ایران خودرو در چهارماه نخست امسال ۱۷۳ هزار و ۸۹ دستگاه خودرو بوده است که در مقایسه با فراوانی تجمعی در بازه زمانی مشابه در سال گذشته افزایش حدود ۱۶۰ درصدی، یعنی ۶/۲ برابری را به ثبت می‌رساند.

بیشتر