آرشیو روزنامه شماره ۲۸۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۲۸۶۷

 • شماتت از جنس خودروسازی

  گروه خودرو- اظهار نظر شنبه شب محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور در مورد احتمال لغو عوارض واردات خودرو و کمرنگ شدن نقش وزارت صنعت، معدن و تجارت در تنظیم بازار خودرو، با سوالات زیادی به‌خصوص از سوی دست‌اندرکاران و فعالان صنعت خودرو همراه بود، اما مهم‌ترین سوال قابل طرح این است که آیا سخنان رییس‌جمهور مرهمی بر زخم مشتریان و نمکی بر زخم خودروسازان بود؟ این سوال در حالی مطرح است که بعد از مخالف‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با آزاد‌سازی قیمت خودرو، در نهایت خودروسازان با دور زدن این وزارتخانه، با حضور در جلسه هیات دولت توانستند نظر موافق رییس‌جمهور و وزیران را برای آزاد‌سازی قیمت خودرو جلب کنند.
 • تهدید احمدی‌نژاد به حذف تعرفه واردات خودرو

  گروه خودرو - مرد اول پاستور این بار سراغ جاده مخصوصی‌ها رفت و از خودروسازان گفت، خودروسازانی که عنوان می‌کردند پس از توافق با رییس‌جمهور قیمت‌ها را بالا برده اند و حالا محمود احمدی‌نژاد می‌گوید توافقی در کار نبوده و هرچه بوده، زیر سر وزارت «صنعت، معدن و تجارت» است.
 • استخدام نیروهای تازه از سوی جگوار لندرور

  جگوار لندرور اعلام کرده در یکی از کارخانه‌هایش در انگلستان ۸۰۰ شغل تازه ایجاد خواهد کرد. این کارخانه در وست میدلندز در حال حاضر ۶ هزار کارگر دارد که به کار تولید رنجرور دیسکاوری و خودروهای مدل دیفندر مشغولند. این تصمیم در پی اعلام خودروساز انگلیسی مبنی بر رشد ۳۰ درصدی فروش در سال ۲۰۱۲ و فروش ۳۵۸ هزار خودرو در این مدت اتخاذ شده است. جگوار لندرور اعلام کرده در سال ۲۰۱۲ فروشش در چین با رشدی ۷۰ درصدی به ۷۱ هزار و ۹۴۰ دستگاه رسیده است. به این ترتیب تقاضا برای خودروهای جگوار لندرور در چین از تقاضا برای آنها در بریتانیا پیشی گرفته و چین به بزرگ‌ترین بازار خودروساز انگلیسی تبدیل شده است. دولت بریتانیا از تصمیم جگوار لندرور برای استخدام‌های تازه استقبال کرده، به خصوص پس از آنکه هوندا اعلام کرد که ۸۰۰ نفر از کارگران شاغل در کارخانه‌اش در سوئیندون را اخراج می‌کند.
 • کاهش سرعت رشد فولکس واگن

  فولکس واگن پیش‌بینی کرده سودش در سال ۲۰۱۳ چندان فرقی با سودش در سال ۲۰۱۲ نخواهد داشت. این خودروساز آلمانی می‌گوید افت تقاضا برای خرید خودرو در برخی مناطق، به خصوص اروپا و هند از دلایل کاهش رشد سود در سال پیش رو خواهد بود. فولکس واگن روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد سودش در سال جدید از مرز ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ هزار یورو (معادل ۱۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار) چندان فراتر نخواهد رفت. فولکس واگن امیدوار است با رشد تقاضا در آمریکا و هند و همچنین افزایش فروش خودروهای لوکس برند آئودی بتواند بر کمبود تقاضا در برخی مناطق دیگر دنیا غلبه کند. ارزش سهام فولکس واگن هم در بازار فرانکفورت به نسبت سال گذشه ۱/۴ درصد کاهش یافته و به این ترتیب کل ارزش خودروساز آلمانی در حال حاضر به ۷۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو رسیده است.
 • سرمایه‌گذاری تازه جنرال موتورز

  جنرال موتورز قصد دارد با صرف سرمایه‌ای در حدود ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو فعالیت‌های شاخه‌اش در کره جنوبی را گسترش دهد. این بودجه که طی ۵ سال آینده به این شاخه تزریق می‌‌شود صرف ارتقای تجهیزات تولید و افزایش دو برابری حجم مرکز طراحی جنرال موتورز در کره جنوبی خواهد شد. سال ۲۰۱۲ سومین سال پیاپی‌‌ای بود که جنرال موتورز آن را با سود به پایان برد و حالا خودروساز بزرگ آمریکایی در پی احیای توان رقابتی خود در نقاط مختلف دنیا و از جمله در بازار مستعد آسیای جنوبی و شرقی است. خودروهای تولیدی جنرال موتورز در کره به ۱۵۰ مقصد در ۶ قاره دنیا صادر می‌شوند.
 • برنامه تولید خودروسازان به وزارت صنعت اعلام شد

  ایرنا - قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با افزایش قیمت‌ها، خودروسازان برنامه نهایی تولیدات خود را به این وزارتخانه اعلام کردند.
  مسعود موحدی در خصوص ارائه برنامه تولید از سوی خودروسازان با توجه به افزایش قیمت‌ها و در جهت تضمین تامین خودرو در بازار افزود: خودروسازان این برنامه را به معاونت صنایع و امور اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده‌اند که میزان تولید ارائه شده در این برنامه نیز باید از سوی این معاونت پیگیری شود.
 • خودروسازان در تولید سرمایه‌گذاری کنند

  ایسنا - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد که شرکت‌های خودروساز به جای خرید سهام بانک‌ها، سرمایه‌های خود را در جهت افزایش سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال صرف کنند.
  روح‌الله عباسپور در توضیح دلایل کمیسیون صنایع و معادن برای انجام تحقیق و تفحص از عملکرد صنایع خودروسازی کشور و شرکت‌های خوردوساز با بیان اینکه این تفحص حول پنج محور ارائه شده است، گفت: اطلاعات لازم در مورد موضوعات تحقیق و تفحص در وهله اول از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ شد که به دلیل اینکه این اطلاعات کافی نبود متقاضیان موضوع تفحص را در کمیسیون به راه انداختند.
 • مدنی مورد تایید هیات‌مدیره سایپا است

  سایپا نیوز - روح‌الله صمدی مله، عضو موظف هیات‌مدیره گروه خودروسازی سایپا گفت: مهندس سعید مدنی همچنان مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا و مورد تایید و حمایت هیات‌مدیره است.
  وی افزود: ایشان در طی مدت فعالیت به عنوان مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا منشاء ارتباطات و تعامل مناسب با قطعه‌سازان بوده است و کماکان وی مدیرعامل منتخب هیات‌مدیره خواهد بود. صمدی تصریح کرد: تمام سعی و تلاش مجموعه مدیریتی گروه بر توسعه اقتصادی از طریق افزایش تولید و گسترش بازار داخلی و خارجی میباشد و هیات‌مدیره، مدیرعامل و کارکنان گروه در اقصی نقاط کشور در راستای منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت خدمتگزار از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.
  روز گذشته برخی از سایت‌های خبری از برکناری سعید مدنی خبر داده بودند.

بیشتر