تسلا ؛ در رویای شارژ بی‌سیم خودرو

به گزارش ایسنا و به نقل از دیجیتال‌ترندز، فرانتس فون هولزاوزن (Franz von Holzhausen)، طراح ارشد تسلا، در ویدئویی با جی لنو (Jay Leno) در مورد سایبرتراک (Cybertruck) اعلام کرد که تسلا در حال کار روی یک شارژر القایی است.اما صرف‌نظر از اینکه تسلا اولین شارژرهای بی‌سیم را برای خودروها می‌سازد یا خیر، این طرح در نهایت می‌تواند اجرایی شود. شارژ خودرو از طریق شارژر القایی تقریبا مانند شارژ بی‌سیم تلفن همراه عمل می‌کند. شارژر بی‌سیم به طور کلی از القای الکترومغناطیسی برای انتقال جریان الکتریکی استفاده می‌کند. اساسا، یک فرستنده که یک پد شارژ است با یک سیم‌پیچ مغناطیسی و یک گیرنده که در این مورد، در قسمت پایین ماشین تعبیه می‌شود با یک سیم‌پیچ مغناطیسی دیگر وجود دارد.

هنگامی که این دو در یک راستا قرار می‌گیرند، جریان الکتریکی به گیرنده منتقل می‌شود و فرآیند شارژ شدن آغاز می‌شود. در واقع پیاده‌سازی یک فرستنده و گیرنده کمی پیچیده‌تر است. در خانه، به یک پد بزرگ نیاز دارید که روی آن پارک کنید. شاید بتوان آن را در گاراژ قرار داد. این پد باید به برق خانه وصل شود و بسته به اینکه به برق وصل باشد یا به خانه وصل شده باشد، می‌تواند مقادیر متفاوتی شارژ تولید کند. چنین کاری شارژ خودروهای الکتریکی را از نظر تئوری راحت‌تر می‌کند. البته بسیار بستگی به اجرا دارد.

در مقیاس بزرگ‌تر، این نوع شارژ می‌تواند اضطراب محدوده را نیز از بین ببرد. تصور کنید که پارکینگ‌ها شارژ خودرو را در مقیاسی بسیار گسترده‌تر از ایستگاه‌های شارژ فعلی اجرا کنند و به رانندگان اجازه دهند به‌سادگی به محل پارک بروند تا شارژ خودرو آغاز شود. این اتفاق در آینده بسیار دور می‌تواند رخ دهد اما اگر چنین اتفاقی بیفتد، شارژ خودرو می‌تواند بسیار راحت‌تر باشد.

حتی راحت‌تر از این نیز ممکن است، اما بسیار گران‌تر و بعیدتر. جاده‌ها می‌توانند به شارژرهای بی‌سیم تبدیل شوند و اگر این امر رایج شود، هرگز انرژی خودروی شما تمام نمی‌شود. اما این موضوع دست‌کم به‌زودی اتفاق نخواهد افتاد. شارژ القایی سریع‌تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. هنگامی که توسط فرستنده‌های القایی پرقدرت و گیرنده‌هایی که از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند استفاده شود، شارژ بی‌سیم می‌تواند واقعا سریع باشد. تعدادی از شرکت‌ها کار روی فناوری شارژ بی‌سیم خودروهای الکتریکی را شروع کرده‌اند که با موفقیت همراه بوده است. در واقع، برخی از این شرکت‌ها سرعت شارژ را تا ۲۰کیلووات بالا برده‌اند که معادل شارژر سطح دوی امروزی است. از نظر تئوری، این سرعت‌ می‌‌تواند حتی بیشتر شود.اگرچه هنوز سوالات زیادی وجود دارد که نیاز به پاسخ دارد، اما باید دید یک سیستم شارژ خانگی اینچنینی چقدر گران خواهد بود و آیا تولید‌کنندگان می‌توانند قیمت معقولی را در‌حالی‌که سرعت شارژ معقول ارائه می‌دهند، حفظ کنند یا خیر.