در یکی از شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار نیز عده‌ای که موفق به گرفتن عکس نشده بودند هم گفته‌اند که او در حال فیلمبرداری با تبلت آی پد خود از اطراف بوده است. حالا مسوولان گشت بزرگراه از مردم خواسته‌اند هر نوع اطلاعاتی از صاحب این خودرو یا پلاک آن دارند گزارش کنند تا به این موضوع با جدیت بیشتر رسیدگی شود. مردم نگران هستند که با این حرکات نمایشی و غیرمسوولانه، جان بقیه به خطر ‌افتد. یکی از کاربران فضای مجازی گفته است: «این کار دیوانگی است. ماه گذشته من در حال رانندگی در سن خوزه بودم که خودرویی به آرامی در حال حرکت بود و همه با احتیاط از آن سبقت می‌گرفتند و وقتی به آن رسیدیم معلوم شد کسی در خودرو نیست.

اصلا معلوم نیست آیا مردم اجازه این کار را دارند یا نه؟» تسلا سامانه جدیدی را روی محصولات خود نصب کرده است که به آن اتوپایلوت می‌گویند [هرچند استفاده از این واژه هم جای سوال دارد چون اولین بار توسط شرکت‌های هواپیمایی مورد استفاده قرار گرفته و به مفهوم کنترل خودکار و بدون نیاز به خلبان در هواپیما است] این سامانه در تسلا چند کارکرد دارد از جمله نگه داشتن خودرو بین خطوط،‌ فشردن پدال‌های گاز و ترمز در مواقع ضروری و از این قبیل موارد. اما خود تسلا هم اذعان کرده است که بدون نظارت راننده، این سامانه نباید مورد استفاده قرار گیرد. در ماه آوریل در ایالت تگزاس تصادف تسلای بدون راننده و مرگ دو سرنشین گزارش شد که در آن یک خودرو تسلای مدل S با یک درخت برخورد کرد و دو سرنشین عقب آن جزغاله شدند و گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که پشت فرمان راننده حضور نداشته است. این در حالی است که سامانه خودران تسلا به راحتی فریب می‌خورد. کامزومر ریپورتس نشان داد چه طور می‌توان به آسانی سامانه اتوپایلوت تسلا را فریب داد.

هرچند ایلان ماسک مدیرعامل تسلا در همان زمان انتشار این گزارش در توییتر خود نوشت سامانه‌های تسلا نشان می‌دهند که اتوپایلوت این خودرو حین تصادف روشن نبوده است. رویترز هم به تازگی خبری را منتشر کرده است که در تصادف تسلا در ایالات تگزاس، فرمان خودکار (Autosteer) در دسترس نبوده، و خودرویی که با درخت تصادف کرده روی حالت اتوپایلوت نبوده است. اما فعال نبودن این سامانه باعث نمی‌شود که صاحبان خودرو نتوانند از کروز کنترل خودرو استفاده کنند. این طور که از ظواهر امر بر می‌آید، در این تصادف همه بخش‌های این سامانه فعال نبوده است. برای آنکه این سامانه نتیجه بهتری بدهد هم باید کروز کنترل هوشمند فعال باشد و هم سامانه اتواستیر [فرمان خودکار]. به هر حال چه سامانه کامل نشده باشد، چه مردم فرهنگ آن را پیدا نکرده باشند، خطر در کمین مردمی است که رعایت می‌کنند اما نمی‌توانند از دست افراد بی‌اخلاق در امان بمانند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند