273 کیلومتر فیبر نوری روستایی در خراسان جنوبی اجرا می شود

به گزارش دنیای اقتصاد از بیرجند، در جریان سفر ایرج روحی، مجری طرح توسعه خدمات عمومی اجباری روستایی فاوا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به خراسان جنوبی، اجرای ۲۷۳ کیلومتر فیبر نوری روستایی در شهرستان های نهبندان و خوسف مصوب شد.

روحی در نشست جمع بندی این سفر که در فرمانداری نهبندان و با حضور ایروانی، فرماندار این شهرستان و نخعی، نماینده شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، برگزار شد، عنوان کرد: توسعه ارتباطات روستایی خراسان جنوبی و میزان روستاهای متصل به شبکه ملی اطلاعات از ابتدای دولت سیزدهم، در این استان به نسبت سایر استان ها، رشد بالاتری داشته است که نشان دهنده توجه ویژه دولت به این استان است.

وی افزود: در این استان نیز شهرستان نهبندان به صورت ویژه مورد توجه بوده است و میزان روستاهای متصل به شبکه ملی اطلاعات در این شهرستان از ۵۷ درصد به ۸۰ درصد رسیده است.

مجری طرح توسعه خدمات عمومی اجباری روستایی فاوا تاکید کرد: در حال حاضر تمرکز این وزارتخانه بر توسعه شبکه ملی اطلاعات در سطح روستاهای فاقد اتصال است و برنامه ریزی لازم برای اتصال کلیه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به این شبکه تا قبل از پایان سال جاری انجام شده است.

مصطفی بهی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، با اشاره به برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه فیبر نوری روستایی گفت: پس از احصاء نیازمندی های توسعه شبکه فیبر نوری استان توسط کارشناسان اداره کل و پیگیری های به عمل آمده از مجری محترم، با سفر ایشان به شهرستان نهبندان، اجرای ۲۷۳ کیلومتر فیبر نوری در شهرستان های نهبندان و خوسف مصوب شد که به زودی برای اجرا به شرکت مخابرات ایران، به عنوان پیمانکار طرح، ابلاغ می شود.

وی با اشاره به تاثیر فیبر نوری بر کیفیت و پایداری ارتباطات افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده با اجرای این ۲۷۳ کیلومتر فیبر نوری، ۳۵ روستای دیگر استان با بیش از ۳۳۰۰ خانوار،  شامل ۱۴ سایت تلفن همراه و ۶ مرکز تلفن روستایی، به شبکه فیبر نوری متصل می شوند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اظهار داشت: این پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ریال از محل منابع طرح توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سه فاز، تا پایان سال ۱۴۰۳ اجرایی خواهد شد که فاز اول آن به میزان ۱۳۰ کیلومتر در بخش سرداران نهبندان، تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.