آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۳۳

 • اعترافات «بندر بن‌سلطان»

  دنیای اقتصاد: «بندر بن‌سلطان بن‌عبدالعزیز» سیاستمدار مشهور سعودی، سفیر سابق عربستان در آمریکا و رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در گفت‌وگویی به بازگویی برخی مسائل محرمانه رژیم سعودی و منطقه پرداخته است. بندر در بخشی از این گفت‌وگو در کاخ خود در شهر «ابحر» در «جده» عربستان اذعان می‌کند که یکی از تصمیمات اشتباه ریاض حمایت از صدام در جنگ علیه ایران بوده است. این برای اولین بار است که یک شاهزاده ارشد سعودی به انتخاب‌های بد و اشتباه عربستان در ارتباط با ایران آن هم در زمان اوج تنش‌ها و قطع روابط سیاسی دو کشور اعتراف می‌کند.
 • دلا‌ر ۴۲۰۰ به هدف نخورد

  دنیای اقتصاد: سیاست تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به هدف نخورد. دولت با هدف ثبات قیمت‌‌ها، به کالاهای اساسی وارداتی ارز ارزان تخصیص داد. اما مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید تخصیص ارز ارزان به ثبات قیمت منجر نشد. محاسبات این مرکز نشان می‌دهد که افزایش قیمت کالاهای اساسی طی ۱۰ ماه اسفند ۹۶ تا آذر ۹۷، به‌طور متوسط معادل ۴۰ درصد بوده که تفاوت محسوسی با افزایش شاخص کل قیمت‌ها ندارد. اما از آن طرف، این سیاست هزینه‌های گزافی را بر اقتصاد ایران تحمیل کرده است. برآورد مرکز پژوهش‌ها نشان می‌دهد که دولت برای تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی، ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت کرده است. اما این یارانه نه به نفع مصرف‌کننده نهایی و اقشار کم‌برخوردار جامعه، بلکه به نفع گروهی از رانت‌خواران تمام شده است. به اعتقاد مرکز پژوهش‌ها تداوم سیاست تخصیص ارز ترجیحی در سال آتی می‌تواند کشور را دچار بحران‌های جبران‌ناپذیری کند؛ دلیل این داوری مرکز، تحریک کسری بودجه از ناحیه این سیاست است. مرکز پژوهش‌ها کسری بودجه را عامل تورم‌های شدید معرفی می‌کند که در نهایت به زیان گروه‌های کم‌درآمد تمام می‌شود. این گزارش از زاویه رانتی نیز به یک آمار اشاره دارد؛ انحراف ۱۰ درصدی این سیاست به معنای رانت ۴۵۰۰ میلیارد تومانی برای گروهی خاص است.
 • تعویق رای‌گیری درباره «پالرمو»

  دنیای اقتصاد: تعیین‌تکلیف لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام، به‌دلیل آنچه «دلایل فنی» و «طولانی شدن بحث‌ها» خوانده ‌شد به تعویق افتاد. ظاهرا مجمع در جلسه دو هفته آینده تصمیم می‌گیرد. این لایحه از جمله مواردی است که ایران برای تثبیت وضعیت خود در گروه اقدام مالی به آن نیاز دارد. با این حال برخی اعضای مجمع از فضای مثبت برای تصویب این لایحه خبر داده‌اند. با توجه به پایان مهلت اقدامات متقابل این گروه علیه ایران، در پایان بهمن تعیین تکلیف این لایحه می‌تواند به روشن شدن وضعیت ایران کمک کند.
 • تقسیم کار اروپا در کانال مالی

  دنیای اقتصاد: مجله اشپیگل گزارش داد که فرانسه، بریتانیا و آلمان بر سر تجارت با ایران از طریق کانال ویژه مالی موسوم به SPV، به توافق رسیده‌اند. قرار است تبادلات تجاری با ایران با وجود تحریم‌های آمریکا از این کانال ادامه یابد. به نوشته این نشریه معتبر آلمانی، دفتر مرکزی این نهاد در پاریس خواهد بود، آلمان مدیریت آن را به عهده می‌گیرد و بریتانیا نیز مسوول بخش حسابداری و حسابرسی آن خواهد بود. به نوشته اشپیگل، به‌رغم آنکه این سه کشور مهم اروپایی بر سر این کانال مالی مذاکره کرده‌اند، اما این کانال یک نهاد اروپایی محسوب نمی‌شود.
 • جوسازی آمریکا درباره پرونده هسته‌ای

  دنیای اقتصاد: چند تن از دیپلمات‌هایی که در نشست محرمانه وین درباره برنامه هسته‌ای ایران در هفته پیش شرکت کرده بودند به بلومبرگ گفته‌اند که آمریکا در پی به خشم آمدن از ناکارآمد بودن سیاست‌های ضدایرانی خود به‌دنبال به‌وجود آوردن نوعی بحران بازرسی در پرونده هسته‌ای ایران است. به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، دولت ترامپ سعی دارد تا موجب از سرگیری بازرسی ویژه‌ای از ابعاد فعالیت هسته‌ای پیشین ایران شود اما این کار از سوی مقامات بین‌المللی که قادر هستند آن را عملی کنند، چندان قابل پذیرش نیست.
 • ۴ تحول در روابط تهران و واشنگتن

  دنیای اقتصاد: عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات در مقاله‌ای تاکید کرد که تکیه آمریکا به اسرائیل و عربستان موجب ایجاد یک محور مخرب برای برجام شده است. علاوه بر آن ۱۲ شرط پمپئو برای مذاکره با ایران، گویای یک تفاوت اساسی بین دوران ترامپ با اوباما است. شروط پمپئو پیش‌‌‌شرط‌هایی برای تسلیم و تحقیر ایران است.
 • مالیات از پول و دارایی‌ها به جای مالیات از مشاغل

  علی اعتمادی کارشناس ارشد حقوق جزا
  با توجه به اهمیت مسائل اقتصادی کشور و جلوگیری از جرائم اقتصادی با پیشرفت علم و‌ فناوری ارتباطات، قوانین و مقررات مالی و‌‌ مالیاتی‌کشور کارآمد نبوده و اجرای نامناسب قوانین هم باعث ایجاد جرائم اقتصادی، پولشویی، فرار مالیاتی و رشوه در کشور شده است. در ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم آمده است: اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات هستند: ۱- کلیه مالکان اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران طبق مقررات باب دوم، ۲- هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می‌کند.
 • اخبار جدید برای کسب و کار‌های فناوری اطلاعات

  رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید: هفته آینده اخباری از کسب و کار‌های نوپای فناوری اطلاعات خواهم داد که جهشی بزرگ در جهت ارتقای رقابت و خدمات‌رسانی بهتر به مردم خواهد بود
 • بیشترین شکایات مردمی در آذرماه از نانوایان و میوه‌فروشان بود

  ایسنا: مدیرکل رسیدگی به تخلفات و امور تعزیرات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به جدیدترین آمار شکایات و عملکرد سازمان حمایت در آذرماه سال جاری نسبت به ماه گذشته گفت: آذر ماه امسال جمعا ۲۳ هزار و ۱۱۷ فقره شکایت مردمی درخصوص تخلفات صنفی و غیر صنفی از طریق تلفن ۱۲۴ ستاد خبری استان‌ها در بخش کالا و خدمات دریافت و مورد رسیدگی قرار گرفته که از مجموع شکایات واصل شده در مدت مذکور، ۸۷ درصد در بخش کالا و ۱۳ درصد در بخش خدمات بوده است. غلامرضا صارمیان تصریح کرد: نان، میوه، سبزیجات و همچنین رستوران‌های غذاخوری و تعمیرگاه‌های خودروهای سبک به ترتیب بیشترین سهم شکایات را براساس نوع خدمات به خود اختصاص داده‌اند و نیز گرانفروشی و تقلب در صدر عناوین تخلف گزارش‌های دریافتی قرار گرفته است. این مقام مسوول همچنین درباره مصالحه قبل از شکایات نیز عنوان کرد: از مجموع شکایات رسیدگی شده که منجر به تخلف شده‌اند، هفت درصد از شکایات با برآورد ارزش بیش از ۷۳ میلیارد ریال در کارگروه‌های رسیدگی استانی منجر به مصالحه و جلب رضایت شاکیان شده و بالطبع از تشکیل و ارجاع پرونده اجتناب شده است.
 • صدور ضمانت‌نامه در بانک سینا مکانیزه شد

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا اعلام کرد: به‌منظور توسعه خدمات بانکداری الکترونیک و ارتقای امنیت، زمینه صدور مکانیزه ضمانت‌نامه‌ها در این بانک فراهم شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک‌سینا، این امر به‌منظور کاهش اتلاف‌وقت و تسریع در صدور ضمانت‌نامه‌ها، استانداردسازی فرم‌ها، کاهش خطاهای احتمالی ناشی از تکمیل دستی فرآیند صدور و نظارت بهتر بر مراحل صدور ضمانت‌نامه‌ها انجام شده است. همچنین با توجه به صدور مکانیزه ضمانت‌نامه روی برگه‌های اصلی و واترمارک، امکان جعل و سوء‌استفاده به حداقل رسیده است.
 • کمک بانک رفاه به صنایع کشور

  گروه بنگاه‌ها: بانک رفاه در حمایت از صنایع از جمله صنعت خودرو نقش‌آفرین بوده و تاکنون خدمات ارزنده‌ای به این بخش ارائه کرده است. به گزارش روابط‌عمومی بانک رفاه، دکتر سهمانی در بیست و پنجمین نشست شورای اطلاع‌رسانی وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان‌های تابعه که به میزبانی بانک رفاه و با حضور مدیران روابط عمومی مجموعه وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شد با اعلام این مطلب گفت: بانک رفاه به‌عنوان یکی از بانک‌های اجتماعی و قدیمی کشور و به‌عنوان بازوی مالی سازمان تامین‌اجتماعی، تلاش ویژه‌ای دارد و در مسیر اهداف کلان نظام اقتصادی گام برمی‌دارد.
 • ادامه ممنوع‌الخروجی سیف

  دنیای اقتصاد: سخنگوی قوه‌قضائیه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، از ادامه ممنوع‌الخروجی ولی‌الله سیف رئیس‌کل سابق بانک مرکزی خبر داد. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای با اشاره به پرونده‌های اخیر فساد اقتصادی و پرونده سالار آقاخان گفت: پرونده این فرد به دادگاه رفته بود، اما دادگاه نقصی را در آن گرفت.
 • تصویب نهایی جزئیات عفو گسترده

  تسنیم: رئیس سازمان زندان‌ها از تصویب نهایی جزئیات عفو گسترده اعلام‌شده توسط رئیس قوه‌قضائیه در کمیسیون عفو و بخشودگی خبر داد.اصغر جهانگیر، در رابطه با جزئیات عفو گسترده به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ایران گفت: جزئیات این طرح که شرایط تسهیل‌کننده قرار گرفتن افراد در دایره شمول طرح و همچنین تعداد نفرات مشمول را تعیین می‌کند در جلسه صبح دوشنبه ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ کمیسیون عفو تصویب و عصر همان روز به اطلاع مردم خواهد رسید.به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله آملی‌لاریجانی، رئیس قوه‌قضائیه اخیرا از اجرای عفو گسترده به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی خبر داده بود.
 • ورود قوه‌قضائیه به موضوع گران‌فروشی

  ایسنا: دادستان تهران گفت: مردم از موضوع گران‌فروشی رنج می‌برند؛ چراکه در طول چهل سال پس از انقلاب، گران‌فروشی تا این حد وجود نداشته، اختلاف قیمت اقلام مصرفی برای مردم قابل‌توجیه نیست و تنوع، تعدد و تکثر قیمت‌ها در اقلام مشابه قابل‌دفاع نیست.
 • توصیه کدخدایی در مورد انتخابات ۹۸

  ایسنا: عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران این شورا درباره انتخابات سال ۱۳۹۸ گفت: انتخابات مهم و حساسی را پیش‌رو داریم. انتخابات سال ۹۸ از سه جهت خیلی مهم است، وجود احزاب سیاسی، شرایط اقتصادی و دشمنی دشمنان ایران از ۳ منظر این انتخابات را حساس می‌کند و باید تلاش کنیم مردم در انتخابات حضور چشمگیری داشته باشند و خدایی نکرده گرفتار سیاست‌زدگی نشویم.وی افزود: مردم باید هوشیار باشند که به هر کسی رای ندهند، آن افرادی که صالح و توانمند هستند نیز تلاش کنند و در مسیری حرکت کنیم که خشنودی خداوند، امام زمان(عج)، مردم و رهبری را به همراه داشته باشیم.
 • نمایشگاه دستاوردهای نظامی ایران

  فارس: سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: درآستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، دستاوردهای نظامی کشورمان در قالب ۴ نمایشگاه بزرگ به نمایش درخواهد آمد. سردار ابوالفضل شکارچی افزود: این نمایشگاه در ١١ بهمن در مصلای حضرت امام‌(ره)آماده بازدید عموم مردم است. سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: امروز آمریکا هر دولتی را که بخواهد نزدیک مردم شود از بین می‌برد. امروز در ونزوئلا شاهد چنین طرحی هستیم و آمریکا می‌خواهد دولتی را سر کار بیاورد که لبیک‌گوی آمریکا باشد. بعد همین آمریکایی‌ها شعار حقوق بشر و دموکراسی سر می‌دهند؛ ولی در نقطه مقابل جمهوری اسلامی از همه دولت‌های قانونی حمایت می‌کند. سردار شکارچی در ادامه اظهار کرد: برخی کشورهای منطقه که به آمریکا آویزان شده‌اند، بدانند توان دفاعی ایران در حوزه موشکی و هوایی خلاصه نمی‌شود و اگر ایران بخواهد اقدامی انجام دهد در صورت اولین اقدام علیه ایران آنها دیگر نه اقتصاد و نه کشوری خواهند داشت و قطعا در مقابل توان ایران تاب‌آوری نخواهند داشت.
 • پایان رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷

  مهر: رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش روزگذشته با دستیابی به تمامی اهداف از پیش تعیین شده پایان یافت.در این رزمایش که به مدت دو روز در منطقه عمومی نصرآباد اصفهان برگزار شد، بیش از ۱۲ هزار نیروی هجومی شرکت کردند و انواع عملیات‌های تازش آفندی، تک هماهنگ شده و پاکسازی را با استفاده از نیروهای واکنش سریع به اجرا درآوردند.
 • تکذیب ۴۰ روز کسری خدمت سربازی

  فارس: به‌دنبال انتشار مطلبی در فضای مجازی با موضوع ۴۰ روز کسری به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، با تاکید بر اینکه خبر فوق صحت ندارد، گفت: از مشمولان درخواست می‌شود که اخبار را از رسانه‌ها و مبادی رسمی پیگیری کنند.
 • رفع فیلتر تلگرام منتفی است

  ایسنا: دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه رفع فیلتر تلگرام اساسا منتفی است، گفت: هرگونه فعالیت دستگاه‌های دولتی در تلگرام و نیز هرگونه ارائه خدمات درگاه‌های پرداخت اینترنتی در تلگرام و پوسته‌های فارسی آن اعم از هاتگرام و طلاگرام غیرقانونی است و با آن برخورد قانونی خواهد شد.جواد جاویدنیا در گفت‌وگو با «ایسنا» در واکنش به اظهارنظر یک نماینده مبنی‌بر اینکه «صحبت‌هایی از رفع فیلتر تلگرام است» گفت: تلگرام با دستور قضایی فیلتر شده و هیچ مرجعی هم جز دستگاه قضایی حق اظهارنظر درخصوص رفع فیلتر آن را ندارد.
 • ریابکوف: تهران و مسکو با یکدیگر متحد نیستند

  انتخاب: رسانه‌های اسرائیلی بخش‌هایی از مصاحبه ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه با سی‌ان‌ان را منتشر کرده‌اند و از قول او مدعی شده‌اند که تهران و مسکو با یکدیگر متحد نیستند.سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفت: ما به هیچ وجه اقداماتی را که می‌تواند امنیت خیلی قوی برای اسرائیل به بار بیاورد، دست کم نمی‌گیریم. اسرائیلی‌ها، آمریکایی‌ها و همه از جمله ایرانی‌ها و ترک‌ها و دولت دمشق این را می‌دانند. این یکی از اولویت‌های اصلی روسیه است.
 • حاشیه‌های جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

  دنیای اقتصاد: اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه روز گذشته خود الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو را بررسی کردند.از جمله حاشیه‌های این جلسه نشستن محمدجواد ظریف و سعید جلیلی از منتقدان سیاست خارجی دولت در کنار یکدیگر بود.
 • تکذیب انتخاب جانشین رهبری

  ایسنا نوشت: آیت‌الله سیداحمد خاتمی در گفت‌وگو با «ایسنا»، در رابطه با تدبیر خبرگان برای رهبری گفت: اگر از من بپرسید شخص خاصی را در نظر گرفته‌اید، بنده که عضو کمیسیون تحقیق خبرگان، عضو هیات‌رئیسه خبرگان و سخنگوی هیات‌رئیسه هم هستم، می‌گویم که مطلقا یک فرد هم در این زمینه مطرح نشده است. این را هم به صراحت و شفافیت می‌گویم. نه؛ اصلا اینکه فرد خاص یا افرادی باشند، مطرح نشده است.
 • انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از زیاد حرف زدن مسوولان

  انتخاب نوشت: مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: با یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که بیش از ۵۰ درصد وقت کسانی که به مناسبت‌های مختلف حرف می‌زنند و حرف‌هایشان برای رسیدن به گوش مردم رسانه‌ای می‌شود، مربوط به موضوعاتی است که سروکاری با زندگی و معیشت مردم ندارد و مسائل حاشیه‌ای هستند. در بخش دیگر این یادداشت آمده است: سوال مهمی که باید صاحبان بلندگوهای رسمی و غیررسمی به آن پاسخ بدهند این است که اصولا چرا این قدر حرف می‌زنید؟ مقامات دولتی و رسمی فقط وقتی حرف بزنند که کاری انجام داده باشند و گزارش آن را به مردم بدهند. حضرات غیردولتی اعم از حوزوی و دانشگاهی و فعالان سیاسی هم فقط در هنگام ضرورت و به‌قدر ضرورت و در موضوعات ضروری و اصلی حرف بزنند تا مردم تشنه شنیدن سخن آنها باشند.
 • احتمال انتخاب رئیسی به‌عنوان رئیس قوه‌قضائیه

  ایسنا نوشت: محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره احتمال انتصاب آقای رئیسی به‌عنوان رئیس قوه‌قضائیه اظهار کرد: درحال حاضر بین اعضای قوه‌قضائیه و کسانی که در قوه‌قضائیه مطرح هستند، احتمال انتخاب آقای رئیسی از همه بیشتر است. وی خاطرنشان کرد: البته این موضوع هنوز صددرصد قطعی نشده، اما احتمال آن بسیار زیاد است.
 • تحلیل مرعشی از انتخابات ۱۴۰۰

  خبرآنلاین نوشت: حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی گفت: تا انتخابات مجلس شورای اسلامی را در سال ۹۸ برگزار نکنیم، نمی‌توانیم در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ اظهارنظر کنیم. انتخابات مجلس نیز در ۲۰۰ کرسی رقابتی محلی خواهد داشت بنابراین به یارگیری‌های محلی بستگی دارد. مرعشی همچنین در مورد احتمال حضور لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ دلش می‌خواهد بیاید. الان سفرهای استانی را شروع کرده است. روی ۱۴۰۰ دارد حساب می‌کند. چالش مهم ایشان کاندیداتوری برای مجلس است، تهران یا قم یا هیچ کدام؟مرعشی در پاسخ به سوالی در مورد خطر فتنه ۹۸ گفت: ما متهم به فتنه ۸۸ هستیم، دیگر سال ۹۸ قرار نیست متهم فتنه شویم، نمی‌دانم چه کسانی قرار است فتنه کنند.
 • نظر پورازغدی در مورد سن ازدواج

  انتخاب نوشت: حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره محدودیت سنی ازدواج در اسلام گفت: اسلام می‌گوید به محض اینکه غریزه جنسی بیدار شد، حتی هنوز کامل هم بیدار نشده ازدواج کنید. اصلا اسلام شرط بلوغ را هم برای ازدواج نگذاشته است.او ادامه داد: اسلام به قدری با مساله رابطه دختر و پسر باز برخورد کرده که می‌گوید حتی دختر و پسر دبستانی هم می‌توانند با هم ازدواج کنند. اصلا حد سنی ندارد؛ نه از این طرف نه از آن طرف.رحیم‌پور‌ازغدی افزود: زن و مرد صد ساله هم می‌توانند با هم ازدواج کنند. یک پسربچه هم مدرسه ابتدایی می‌رود. اسلام منع نکرده. ممکن است بگوید دختر و پسر فعلا با رابطه عاطفی که هنوز هم رابطه جنسی نشده، می‌توانند زن و شوهر باشند.

بیشتر