آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۳۲

 • دوشنبه، استارت فعالیت SPV

  دنیای اقتصاد: پس‌ از ماه‌ها رایزنی و تعویق در اجرای SPV، شبکه بلومبرگ به نقل از دیپلمات‌های اروپایی از احتمال راه‌اندازی کانال مالی ویژه اروپا با ایران در روز دوشنبه خبر داد؛ پیش‌تر نیز وزیر امورخارجه فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرده بود که سازوکار مالی ویژه موسوم به SPV برای همکاری‌های تجاری میان اروپا و ایران باید طی چند روز آینده به اجرا درآید.
 • دوگانگی اقتصادی- سیاسی

  دنیای اقتصاد: اقتصاد ونزوئلا به مرز سقوط رسیده و رفاه شهروندان دستمایه نزاع‌های سیاسی و ناکارآیی‌های سیاست‌گذاری قرار گرفته است. در مورد ریشه‌های سقوط، تحلیل‌های مختلفی از سوی کارشناسان ارائه شده است. اما نکته‌ای که کمتر به آن پرداخته شده ریشه «بقای سیاسی» دولت چپ‌گرای فعلی بر مسند قدرت است. «مادورو» در حالی در انتخابات سال گذشته توانست بیش از ۶۰ درصد آرای عمومی را جلب کند که اقتصاد این کشور در ۵ سال آخر دولت مادورو، حدود ۴۰ درصد کوچک‌تر شده بود.
 • «پالرمو» امروز تعیین تکلیف می‌شود

  دنیای اقتصاد: امروز لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شود. با این حال روز گذشته خبرگزاری فارس در خبری اعلام کرد که دو کمیسیون تخصصی مجمع تشخیص، «پالرمو» را رد کردند. براساس آنچه فارس در این زمینه گزارش داده است، لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فرا ملی (پالرمو) که به علت اختلاف‌نظر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده، در دو کمیسیون «سیاسی-دفاعی-امنیتی» و «حقوقی-قضایی» مجمع بررسی شد و اعضای هر دو کمیسیون این لایحه را خلاف مصلحت کشور برشمردند.
 • دروغ‌های بزرگ بولتون

  دنیای اقتصاد: جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره نیات هسته‌ای ایران هشدار داد؛ هشداری که هیچ دلیل و مدرکی برای آن وجود ندارد و به‌نظر می‌رسد بیشتر توجیهی برای رویکرد ضدایرانی این کهنه محافظه‌کار در کابینه دونالد ترامپ است.
 • دو منبع پوچ برای نوسازی مدارس

  سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
  کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸، تا امروز دو مصوبه داشت که منابع آن قرار است برای برقراری عدالت آموزشی، نوسازی و مقاوم‌سازی مدارس، در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد. اما نکته آن است که برای موضوع مهم عدالت آموزشی و نوسازی مدارس که در برخی مناطق کشور امری حیاتی است، منابعی غیرقابل تحقق و غیرقابل اتکا در نظر گرفته شده است.
 • آیا انجام نخستین تراکنش از طریق SPV در سال ۲۰۱۹، ممکن است؟

  دکتر علیرضا اکبری کارشناس مسائل استراتژیک
  به‌لحاظ سیاسی اگر اروپا موفق به ایجاد یک «جریان مبادلات پولی» معتبر بر پایه یورو یا سبد ارزی اروپایی می‌شد و می‌توانست آن را نه‌تنها درخصوص روابط اقتصادی با ایران، بلکه به موازات سیستم مبادلات «دلار‌پایه»، برای هر نوع تجارت و تبادل دیگر به‌کار گیرد، آن‌گاه اروپا قادر بود مقتدرانه حتی آمریکا را تهدید به اخراج از ناتو کند.
 • سازوکار مالی اروپا چگونه قابل تنظیم است؟

  دکتر محمدرضا بابایی پژوهشگر طراحی توسعه
  یک بسته، وسیله‌ای برای رسیدن به یک هدف که ماهیتش را می‌شود محافظتی خواند؛ مکانیسمی که در هنگامه گریز از ریسک، اعتبار می‌یابد و پرسش از منطق چند سناریویی روایت‌ها که اگر قرار باشد دست به پذیرش همزمان لوایح ببریم و به سازوکار مالی منتج از روایت برجام بیندیشیم؛ نقشه راه پیش‌رو باید متاثر از چه پیشران‌ها و اجزایی باشد، پارادایم ساخت سیاست متاثر از چه رفتار مکانیکی و دینامیکی خواهد بود. این‌گونه شاید بشود از واژه‌ها پرسید کدام وسیله است که آغاز را بداند؛ اما پایان را نه و شاید بتوان اندیشید که وقتی سخن از وسیله می‌شود، اولین سوال این خواهد بود؛ کدام هدف؟
 • گفت‌وگوی پمپئو و ‌هانت درباره ایران

  تسنیم: وزیران امورخارجه آمریکا و انگلیس که در واشنگتن با یکدیگر دیدار کردند درباره موضوعات مختلف از جمله رفتار ایران در منطقه گفت‌وگو کردند. رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا در دیدار با «جرمی ‌هانت» وزیر امورخارجه انگلیس درباره موضوعاتی نظیر ایران، یمن و مسائل دوجانبه گفت‌وگو کرد. بر اساس بیانیه پالادینو، «گام‌های بعدی در مورد روند سیاسی در یمن» و «گام‌های بعدی درخصوص تشویق روسیه به تبعیت کامل و قابل راستی‌آزمایی از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» و «رفتار ایران» از محورهای گفت‌وگو میان وزیران خارجه آمریکا و انگلیس بود و دو طرف همچنین بر «روابط ویژه آمریکا و انگلیس» تاکید کردند.
 • تغییر موضوع کنفرانس ضدایرانی ورشو

  فارس: وزارت‌خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از برگزاری نشست در لهستان با موضوع «آینده صلح و امنیت در خاورمیانه» خبر داد. در این بیانیه آمده است که آمریکا و لهستان قرار است در ۱۳ و ۱۴ فوریه به‌صورت مشترک نشستی با موضوع آینده صلح و امنیت در خاورمیانه در سطح وزرای خارجه برگزار کنند. برخلاف چیزی که انتظار می‌رفت در این بیانیه اسمی از ایران آورده نشده است؛ درحالی‌که «مایک پمپئو» وزیرخارجه آمریکا پیش از این به برگزاری یک نشست ضدایرانی با محوریت مسائل مرتبط با ایران اشاره کرده بود. در بیانیه آمده است که این نشست درباره موضوعات زیر خواهد بود:
 • ریابکوف: سیاست آمریکا تضعیف ایران در خاورمیانه است

  ایسنا: معاون وزیر امورخارجه روسیه تاکید کرد موضع کنونی سیاست آمریکا تضعیف موقعیت ایران در خاورمیانه است. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه در گفت‌وگو با نشریه روسی اینترنشنال افرز در پاسخ به سوالی درباره گزارش اخیر روزنامه وال‌استریت‌ژورنال که نوشته بود مشاور امنیت ملی آمریکا از پنتاگون خواسته بود حمله به ایران را بررسی کند، اظهار کرد: «از نظر من طرح آمریکا برای حمله نظامی به تمام کشورهایی که در زمره متحدانش نیستند، وجود دارد. نکته‌ای که در اینجا مطرح است، این است که این طرح‌ها تا چه اندازه عملیاتی هستند و چقدر جزئیات آنها مشخص شده است.
 • ادامه واکنش‌ها به سخنان رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: واکنش‌ها به سخنان هفته گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهوری در دیدار وزیر، معاونان و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه دارد. روحانی دوشنبه هفته پیش در سخنانی از نبود رسانه آزاد در کشور و سیاست فیلترینگ انتقاد کرده بود. او همچنین گفته بود «اگر کسی بخواهد مردم را مجبور به کاری کند دیگر اسم آن ارتباطی با دین و دینداری ندارد؛ چراکه اساس دین، فهم، درک و سپس پذیرش و انتخاب است.»
 • به‌زودی عفو گسترده‌ای اعلام می‌شود

  دنیای اقتصاد: رئیس قوه‌قضائیه اعلام کرد به‌زودی عفو گسترده‌ای در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی خواهیم داشت. به گزارش میزان، آیت‌الله آملی لاریجانی در نشست روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور و دادستان‌های مراکز استان‌ها که روز پنج‌شنبه برگزار شد، گفت: باید این باور در همه ما نهادینه شود که افزایش زندانی به نفع کشور نیست.
 • تاکید جهانگیری بر برخورد جدی با قاچاق دام از کشور

  خبرگزاری صدا و سیما: معاون اول رئیس‌جمهور بر جلوگیری از قاچاق دام و هماهنگی دستگاه‌ها برای تامین گوشت قرمز تاکید کرد. اسحاق جهانگیری افزود: موضوع قاچاق دام و خروج آن از کشور باید به‌طور جدی در برنامه‌های وزارت کشور، نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار بگیرد و اقدامات جدی در این باره انجام شود.وی در جلسه بررسی وضعیت بازار گوشت کشور با اشاره به اهمیت تامین مایحتاج مردم به‌ویژه گوشت و منابع پروتئینی گفت: در صورت نیاز حجم واردات دام و گوشت قرمز به کشور افزایش می‌یابد.
 • نظرات امام جمعه موقت تهران درباره مشکلات اقتصادی

  ایرنا: امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه، برخی گناهان و اشتباهات، اثرات بسیار زیادی دارند، گفت: یک تصمیم نابجا مدت‌ها مردم را گرفتار چالش اقتصادی، نگرانی و اضطراب کرده و همچنان تلفات می‌گیرد.
 • تایید ممنوع‌الخروجی رئیس سازمان خصوصی‌سازی

  ایسنا: محمد جعفرمنتظری، دادستان کل کشور در رابطه با حکم ممنوع‌الخروجی رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: گزارش‌هایی که در مورد عملکرد ایشان بوده باعث شده پرونده‌ای تشکیل شود. ممنوع‌الخروجی هم به‌خاطر این است که اگر حقوقی از عامه مردم متصور شود، ما باید از ضایع شدن حقوق مردم پیشگیری کنیم. منتظری افزود: به لحاظ اینکه مسایلی در رابطه با ایشان مطرح شده، ممنوع‌الخروج است تا رسیدگی شود.
 • علت بازداشت نظامی سابق آمریکا

  انتخاب نوشت: غلامعلی صادقی، دادستان مشهد در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره علت بازداشت مایکل وایت نظامی سابق آمریکا گفت: این فرد شاکی خصوصی دارد.وی در پاسخ به این سوال که اتهام امنیتی متوجه این فرد نیست، گفت: در حال بررسی هستیم، اما آنچه که فعلا محرز و مسلم است این است که این فرد شاکی خصوصی دارد و این پرونده در مرحله تحقیقات است و پس از کامل شدن نتایج آن اعلام می‌شود. صادقی همچنین گفت که این فرد همچنان در بازداشت به سر می‌برد.
 • انتقاد مطهری از نحوه مواجهه با منتقدان

  ایرنا نوشت: نایب‌رئیس دوم مجلس شورای اسلامی معتقد است که ترسیم خطوط قرمز مصنوعی و سختگیری بی‌مورد در مواجهه با منتقدان و مخالفان یکی از آفت‌های فراروی نظام است و این رویه باید اصلاح شود.
 • تحلیل باهنر از افزایش قیمت دلار

  ایسنا نوشت: رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: ما می‌توانیم بعضی از فرمایشات امام همچون مجانی کردن برق و... را عملی کنیم. امروز مجانی کردن برق عملی است و حتی به نفع دولت است.
 • سهم ایران از بازسازی سوریه

  خبرآنلاین نوشت: علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توییتی نوشت: در سوریه، سهم خوبی از منابع و منافع برای ‎ایران توافق شده است؛ ولی بهره‌برداری از آنها نیازمند حداقل یک میلیارد دلار ‎سرمایه‌گذاری است.
 • انتقاد سردار حاجی‌زاده از برخی مدیران

  فارس: فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه امروز در کشور مدیران خوب کم نداریم، اما عده معدودی که غربگرا هستند مانع پیشرفت کشور شده‌اند، گفت: یک بخش این مشکل متوجه مسوولان است که انتخاب‌های درستی ندارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر