آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۶۷

 • دیپلماسی ترامپ در پساانتخابات

  دنیای اقتصاد: حامیان ترامپ گرچه موفق به حفظ برتری در مجلس سنا شدند، اما در مجلس نمایندگان اکثریت را به دموکرات‌ها واگذار کردند. نتیجه انتخابات اخیر علاوه بر سیاست داخلی در حوزه خارجی نیز مورد توجه پژوهشگران بود. یکی از پرسش‌های کلیدی آینده سیاست خارجی ترامپ پس از این انتخابات است. با دوقطبی شدن قدرت در فضای قانون‌گذاری و پیروزی دموکرات‌ها در یکی از دو مجلس کنگره، آینده تقابل دونالد ترامپ جمهوری‌خواه با ایران چه خواهد شد؟ «دنیای اقتصاد» این موضوع را بررسی کرده است. بیشتر تحلیلگران بر این باورند که پیروزی دموکرات‌ها تاثیری بر مسائل مربوط به ایران نخواهد داشت؛ زیرا از سویی تاثیر‌گذاری مجلس سنا در حوزه سیاست‌گذاری و نظارت در دیپلماسی آمریکا بیشتر از مجلس نمایندگان است و از سوی دیگر سیاست‌خارجی از اختیارات ویژه قوه مجریه و شخص رئیس‌جمهور آمریکا است. اما گروهی از پژوهشگران اعتقاد دارند پیروزی دموکرات‌ها از این منظر ممکن است برای ایران اهمیت داشته باشد که در بده‌بستان‌های سیاست داخلی، رئیس‌جمهور آمریکا ناچار شود در سیاست‌خارجی از جمله موضوع ایران با احتیاط و نرمش بیشتری رفتار کند. گرچه گروه سومی هستند که مقابل این نگاه هستند و از تشدید تنش با ایران به واسطه سرپوش گذاشتن بر نزاع‌های داخلی سخن می‌گویند.
 • خوراکی‌ها برای تهرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟

  دنیای اقتصاد: خانوارهای تهرانی برای تهیه مایحتاج غذایی چه مقدار باید هزینه کنند؟ پاسخ این سوال را می‌توان با استناد به گزارش‌های رسمی بانک مرکزی در مورد قیمت خرده‌فروشی مواد خوراکی در شهر تهران و تخمینی از سبد مصرفی خانوارها (درحالت حداقلی) یافت. حداقل برآوردها نشان می‌دهد که یک خانوار ۳ نفره برای تامین مواد خوراکی خود، نیاز به پرداخت حدود ۱۴۵ هزار تومان در هفته دارد و این عدد در صورت مراجعه به میادین شهرداری می‌تواند تا حدود ۱۱۳ هزار تومان کاهش یابد.
 • آینده سازو کار مالی ویژه اروپا

  دنیای اقتصاد: معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با توجه به تحریم‌های جدید آمریکا گفت ایران براساس خرد حرکت کرده است و دچار تحریکات پمپئو و همفکران او نخواهد شد.
 • سرنوشت تنش ایران و ایالات متحده از نگاه رسانه‌های آمریکایی

  دنیای اقتصاد: با کسب اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان از سوی دموکرات‌ها، گمانه‌زنی‌ها برای اعمال فشار برکاخ‌سفید در راستای تلطیف سیاست واشنگتن و در موضوعاتی ‌مانند تحریم‌های ایران افزایش یافته است.
 • همصدایی در برابر تحریم‌ها

  شماری از هنرمندان، فعالان فرهنگی و روزنامه‌نگاران ایرانی با امضای نامه‌ای سرگشاده و راه‌اندازی کمپینی علیه تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، از «مردم جهان» خواستند در برابر تحریم‌ها با آنها «همصدا» شوند. این نامه سرگشاده با عنوان «همصدایی در برابر تحریم‌ها» در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی از جمله به‌دست رخشان بنی‌اعتماد در توییتر منتشر شده و دست به‌دست می‌شود تا به امضای جمع بزرگ‌تری از فعالان حوزه فرهنگ و هنر و دیگر کنشگران برسد. امضا‌کنندگان نامه این تفکر را که «نتیجه اعمال این تحریم‌ها دستیابی به حقوق شهروندی و حقوق بشر، بهره‌مندی از مواهب آزادی و بهبود شرایط زندگی برای ملت ایران» باشد «خام‌اندیشانه» توصیف کرده‌اند و تاکید دارند که فقط «ملت ایران تاوان این تحریم‌ها را خواهد داد.» پیش از این چند مقام‌ دولت‌ آمریکا مدعی شده‌اند که هدف تحریم‌ها ملت ایران نیست و تنها هدف از اعمال این تحریم‌ها که از ۱۴ آبان‌ماه دور دوم آن علیه ایران اجرایی شد فشار بر دولت و حکومت ایران برای تغییر رفتار است.
 • ادعای جدید ولیعهد سعودی علیه ایران

  دنیای اقتصاد: ولیعهد عربستان، با حمله لفظی به ایران و ترکیه تلاش کرد تا توجه جامعه جهانی را از خود و قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد دولت عربستان منحرف کند. به گزارش «ایسنا» به نقل از میدل‌ایست‌ آی، محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان در گفت‌وگو با چند آمریکایی اونجلیست (پیرو شاخه‌ای از مسیحیت پروتستان) با «وحشتناک» خواندن قتل خاشقجی، مدعی شد که دنیا باید روی آنچه که «تهدید از سوی ایران و ترکیه» خوانده شد، متمرکز بماند. رسانه‌ها با استناد به‌دلایل مختلف بارها مطرح ساخته‌اند که ولیعهد عربستان خود دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را صادر کرده یا دست‌کم در جریان برنامه‌ریزی برای انجام چنین حرکتی قرار داشته است.
 • رویکرد متفاوت درباره ایران و عربستان

  هر روز که می‌گذرد سیاست اتخاذی آمریکا در قبال ایران و عربستان سعودی شباهت بیشتری با فیلم کلاسیک «تلما و لوییز» پیدا می‌کند که سال ۱۹۹۱ ساخته شده است. برای آنهایی که سن کمی دارند و این فیلم را به یاد نمی‌آورند باید بگویم این فیلم داستان دو رفیق با بازی سوزان ساراندون و جینا دیویس است که به سفر ماهیگیری می‌روند، اما وقتی کاراکتری که ساراندون آن را بازی می‌کند مجبور می‌شود به یک فرد احتمالا متجاوز شلیک کند، اوضاع به هم می‌ریزد و همراه می‌شود با یکی از بهترین دیالوگ‌های تاریخ سینما که می‌گوید: «تو یه گلوله تو سر مردی خالی کردی...، باور کن تگزاس جایی نیست که بخوای توش گیر بیفتی.» سرانجام دو دختر تصمیم می‌گیرند از چنگ پلیس فرار کنند که در نهایت منجر به این می‌شود با خودروی سواری از فراز صخره‌ای به درون دره گرند کانیون سقوط کنند و جان خود را از دست بدهند.
 • اولویت وزارت اقتصاد: اصلاح نظام بانکی و مالیاتی

  وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اصلاح نظام بانکی و مالیاتی با محوریت الکترونیکی کردن این ۲ حوزه در راستای افزایش شفافیت و حذف رانت و فساد و اعطای اختیارات بیشتر به استان‌ها به‌عنوان اولویت جدی در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.
 • انتشار نماد برنامه‌ریزی برای تحریم

  دنیای اقتصاد: روز گذشته رئیس بانک مرکزی با انتشار پستی در صفحه «اینستاگرام» خود از نماد برنامه‌ریزی برای تحریم رونمایی کرد.
 • شدت سه برابری مصرف انرژی در ایران

  ایرنا: شدت مصرف انرژی یکی از شاخص‌های بررسی کارآیی مصرف انرژی است؛ این شاخص از تقسیم میزان مصرف انرژی به تولید ناخالص داخلی حاصل می‌شود.
 • آمادگی دولت برای جایگزینی ۲۱۰ بازنشسته

  معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه زمان اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از ۲۶ آبان ماه است، گفت: دولت برنامه‌ریزی لازم برای جایگزینی نیروهای مشمول قانون را انجام داده است.
 • چشم‌انداز مثبت تصویب CFT

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که شورای نگهبان ۲۲ ایراد و اشکال به لایحه جنجالی CFT وارد کرده است، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفت‌وگویی نسبت به حل مشکل تصویب کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) ابراز خوش‌بینی کرده است.
 • انتقاد امام جمعه تهران از کاهش ارزش پول ملی

  دنیای اقتصاد: حجت‌الاسلام کاظم صدیقی، امام جمعه تهران روز گذشته در خطبه‌های سیاسی این هفته نماز جمعه تهران اظهار کرد: این دولت از اول وعده داده بود ارزش پول ملی را بالا ببرد اما تنها نقطه‌ای که مایه رنجش زائران شد موضوع ارز بود. اصل مساله ارز هم به‌صورت امر ناپسند باقی مانده و برای مردم و تجار ما مایه ناراحتی است. همچنین به گزارش «ایرنا»، خطیب نماز جمعه تهران گفت: روز ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی اولین باری بود که آمریکا در دنیا تحقیر شد و یک ملت تازه انقلاب کرده، هیمنه و شکوه عظمت برف‌گونه آمریکا را زیر پا له کردند. وی ادامه داد: آمریکایی‌ها فکر می‌کنند تحریم، لولوی جدیدی است که می‌توانند با آن، ملت ایران را بترسانند، اما همین تحریم باعث شده که ما صاحب موشک شویم و شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشیم و همه اینها به دست جوانان صاحب‌فکر و باانگیزه ما تولید شده است.صدیقی با بیان اینکه ما امروز هواپیمای جنگی می‌سازیم و پهپادهای ما به مرز صادرات رسیده است، خاطرنشان کرد: در زمینه پزشکی و سایر حوزه‌ها به موفقیت دست پیدا کردیم و تحریم‌های شما باعث شد کمر همت ببندیم و به خودکفایی برسیم.
 • لاریجانی: پروژه‌ها را باید به سمت بخش خصوصی برد

  فارس: علی لاریجانی سه‌شنبه، ۱۵ آبان‌ماه با استانداران کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، خوزستان و مرکزی به‌منظور بررسی مشکلات این مناطق دیدار و گفت‌وگو کرد.
 • شکایت ایران از آمریکا به سازمان بین‌المللی دریانوردی

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال هشدار آمریکا به شرکت‌های بیمه برای تحریم نفتکش‌های ایرانی، سفارت ایران در انگلیس در نامه‌ای به دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی در لندن، خواستار بررسی ویژه این موضوع در شورای سازمان دریانوردی شد.روز چهارشنبه هفته گذشته برایان هوک‌، نماینده آمریکا در امور ایران در اظهاراتی از کشورهای جهان درخواست کرد که از پهلوگرفتن کشتی‌های ایرانی در بنادر خود جلوگیری کنند. او همچنین اعلام کرد که «شرکت‌های بیمه بین‌المللی از ارائه خدمات به کشتی‌های ایرانی منع شده‌اند و این کشتی‌ها مجبورند که برای بیمه کشتی‌ها به شرکت‌های داخلی متکی شوند؛ اما بیمه‌گران ایرانی قادر به پرداخت غرامتی که مبلغ آن به میلیاردها دلار می‌رسد، نیستند».
 • آخرین وضعیت پرونده «مظلومین» و فعالان محیط‌زیست

  مهر نوشت: رئیس‌کل دادگستری استان تهران از ارسال پرونده چند فعال محیط‌زیستی موسوم به جاسوسی محیط‌زیستی به دادگاه انقلاب خبر داد. غلامحسین اسماعیلی درخصوص آخرین وضعیت پرونده فعالان محیط‌زیستی متهم به جاسوسی گفت: این پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شده و تعیین شعبه هم شده است، هنوز زمان برگزاری دادگاه تعیین نشده است و به‌زودی این کار انجام خواهد شد. اسماعیلی درخصوص آخرین وضعیت پرونده «مظلومین» و «محمد اسماعیل قاسمی» دو مفسد اقتصادی محکوم به اعدام نیز گفت: پرونده به اجرای احکام ارسال شده و هنوز زمان دقیق اجرا تعیین نشده است. وی افزود: پس از تعیین زمان، به‌زودی حکم اجرا خواهد شد. او همچنین در گفت‌وگوی دیگری با خبرگزاری تسنیم، از انجام مقدمات اجرای حکم اعدام سلطان سکه خبر داد و افزود: این حکم کمتر از یک ماه آینده اجرا خواهد شد. وی اظهار کرد: برای زمان و مکان اجرای حکم اعدام وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه هنوز تصمیمی گرفته نشده است.
 • واکنش بعیدی‌نژاد به توییت خبرنگار گاردین

  ایلنا نوشت: سفیر ایران در لندن نسبت به توییت خبرنگار گاردین و ادعای وی درباره مرگ جمال خاشقجی واکنش نشان داد. حمید بعیدی‌نژاد در توییتر خود نوشت: آقای کمالی دهقان، خبرنگار گاردین در اقدامی شجاعانه تایید کرد که خاشقجی قبل از مرگ خود، اطلاعات مربوط به تاسیس شبکه فارسی «ایران اینترنشنال» توسط مقامات عالی سعودی را نزد وی افشا کرده است. مقامات ذی‌ربط از مخاطرات احتمالی برای آقای کمالی آگاه هستند و سفارت نیز با آنها در تماس است. سعید کمالی دهقان، خبرنگار گاردین روز گذشته در توییتر خود نوشت: من می‌توانم تایید کنم که جمال خاشقجی به این دلیل کشته شد که صبح روز ۲۶ سپتامبر از استانبول تلفنی با من صحبت کرد و این مساله را افشا کرد که بودجه شبکه «ایران اینترنشنال» از جانب محمد‌بن‌سلمان و سعود القحطانی تامین شده است.
 • دفاع هاشمی‌طبا از روحانی

  ایسنا نوشت: سیدمصطفی هاشمی‌طبا در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره افزایش انتقادهای مخالفان روحانی به دولت گفت: برای رفع مشکلات فقط نباید شعار بدهیم، بلکه باید راه‌حل ارائه کنیم، خود من انتقاداتی به آقای روحانی دارم؛ اما اینکه فکر کنیم آقای روحانی و وزرایش می‌توانند همه مشکلات را رفع کنند واقعا این یک انتظار کاملا بی‌خود است. وی افزود: خیلی مسائل است که در اختیار دولت نیست. همین تحریم‌های آمریکا را مشاهده کنیم، آمریکا کشورها را تهدید می‌کند که حتما باید با ایران رابطه خوبی نداشته باشند، چطور آقای روحانی می‌تواند مشکلاتی ناشی از این اتفاق را حل کند؟ این فعال سیاسی تاکید کرد: به نظر من مسائل امروز به جایی رسیده که هیچ رئیس‌جمهوری نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند. به‌خصوص آنکه امروز یکسری‌ها از نظر سیاسی با آقای روحانی مخالف هستند. این افراد مسائل را بزرگ می‌کنند و دائم انتقادها و برخوردهای تندی انجام می‌دهند، خود اینها اگر امروز سرکار بیایند هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند. نهایتا ممکن است دوباره یک پولی بین مردم تقسیم کنند و کارهای این‌چنینی را در جامعه دنبال کنند.
 • روایت ذوالنور از توابین مجلس

  ایسنا نوشت: مجتبی ذوالنور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در محفل عزاداری امام هشتم(ع) و رسول مکرم(ص) در مسجد امام رضا(ع) پردیسان قم گفت: یک نهضت توابین در مجلس به راه افتاده است و عده‌ای از نمایندگانی که به CFT رای داده‌اند، در اثر اعتراضات مردمی پشیمان شده بودند و مایل بودند این مصوبه در شورای نگهبان رد شود که شد؛ اما مشکل اصلی اینجاست که اگر این لایحه نیز به سرنوشت دو لایحه پالرمو و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی دچار شود و بدون بازبینی در صحن مجلس، مستقیم به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود - که محتمل است چنین شود - عملا جلوی پس گیری رای این نمایندگان پشیمان را خواهد گرفت. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا رئیسی کاندیدای اصولگرایان و جمنا در انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری است، به طنز گفت: فعلا که جمنا، «پخشنا» است. هنوز هیچ تصمیمی در این خصوص گرفته نشده و ضعف جریان انقلابی نیز همین است که گل‌هایش را برای دقیقه نود - که نه - بلکه برای وقت اضافه می‌گذارد و در آخر هم گل به خودی می‌زند!
 • نظر قدیری ابیانه در مورد احمدی‌نژاد

  خبرآنلاین نوشت: محمدحسن قدیری ابیانه در کانال تلگرامی خود نوشت: شنیدم که آقای احمدی‌نژاد به تیم ردساکس قهرمان ورزش بیس‌بال در آمریکا پیام تبریک داده است. اول باور نکردم. گفتم شاید برای تخریب او چنین مطلبی را جعل کرده‌اند. بررسی کردم دیدم بله این خبر صحت دارد. معتقدم باید احمدی‌نژاد فورا در یک بیمارستان روانی بستری شود. معلوم می‌شود او بر اثر فشار کار در ایام ریاست‌جمهوری دچار معلولیت ذهنی شده است و این معلولیت در طول زمان عود کرده است. اگر کسی در طول ماموریت دچار معلولیت جسمی شود او را تحت پوشش قرار می‌دهند. آیا اگر این معلولیت ذهنی و مغزی باشد نباید مورد معاینه قرار گیرد؟! آیا باید کسی را که دچار معلولیت ذهنی شده، محکوم کرد و مورد تمسخر قرار داد یا باید برای درمانش اقدام کرد؟ به پاس خدماتی که داشته است، بستری شدن فوری او را در بیمارستان روانی از مسوولان نظام خواستارم. این حق احمدی‌نژاد است. گناه دارد.
 • حوادث جاده‌های کشور در یک روز

  ایرنا نوشت: رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زرندیه گفت: حادثه رانندگی بین یک دستگاه اتوبوس و پراید در محور بویین زهرا - ساوه در محدوده‌خان آباد، ۲۴ مصدوم برجا گذاشت. سید عباس میرهاشمی افزود: در این حادثه اتوبوس پس از برخورد با سواری پراید واژگون شد که براثر آن ۲۴ سرنشین مصدوم شدند. در خبری دیگر رئیس پلیس راه استان قزوین گفت: بامداد روز گذشته بر اثر برخورد یک دستگاه اتوبوس به کوه در کیلومتر ۷۰ آزاد راه قزوین - رشت تعدادی مسافر مصدوم و توسط عوامل امدادی به بیمارستان اعزام شدند. سرهنگ نصرالله بیگلری افزود: این اتوبوس با ۱۲ سرنشین از تهران به رودسر در حال حرکت بود که بنا به دلایلی ابتدا به گاردریل و سپس به کوه برخورد کرد و متوقف شد. همچنین سرهنگ تقی کبیری، رئیس پلیس راه استان سمنان گفت: تصادف اتوبوس با خودروی سنگین کشنده در محور دامغان به سمنان ۲ کشته و ۱۰ مصدوم برجا گذاشت.

بیشتر