ضرورت اقدامات مشترک در راستای تقویت همه‌جانبه مناسبات دفاعی و امنیتی، برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی، افزایش حضور ناوگان دریایی دو کشور در مناطق راهبردی جهان، تبادل تجربیات دریایی در زمینه تجهیزات و ادوات رزمی و ترابری، آموزش نیروها و همگرایی هرچه بیشتر دو کشور در مقابله با تهدیدات مشترک، محور رایزنی فرماندهان نیروی دریایی ایران و روسیه بود. بر اساس گزارش سفارت ایران در مسکو، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، معاونان راهبردی و آموزش نیروی دریایی ارتش و وابسته نظامی ایران، امیر دریادار خانزادی را در این دیدار همراهی می‌کردند.

  برگزاری رژه بزرگ دریایی روسیه

همزمان رژه بزرگ دریایی روسیه به مناسبت سیصدوبیست و پنجمین سال تاسیس ناوگان دریایی روسیه در بندر سن پترزبورگ با حضور مقتدرانه ناوگروه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ برگزار شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از سفارت ایران در مسکو، این رژه بزرگ دریایی با فرمان ولادیمیر پوتین و در حضور هیات‌های بلندپایه نظامی بیش از ۲۰ کشور جهان، از جمله جمهوری اسلامی ایران در بندر سن پترزبورگ و خلیج فنلاند برگزار شد. امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، کاظم جلالی سفیر کشورمان در روسیه و جمعی از معاونان نیروی دریایی، اعضای هیات ایران در مراسم رژه امسال بودند. ناو سهند و ناو بندر مکران از ناوگروه هفتادوپنجم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز پس از درنوردیدن ۱۴ هزار مایل دریایی و عبور از اقیانوس اطلس و مناطقی راهبردی، در خلیج فنلاند به این رژه دریایی پیوستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در این مراسم گفت: یکجانبه‌گرایی در جهان غیرقابل قبول است و ما به دنبال همگرایی با کشورهای دوست، برای مقابله با دشمنان مشترک هستیم. فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هم در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما اظهار کرد: همکاری نظامی ایران و روسیه وقتی به این سطح می‌رسد معنای خاصی دارد زیرا صف‌بندی‌ها را مشخص می‌کند.

در این رژه دریایی ۵۴ فروند شناور رزمی شامل ناو، ناوشکن، ناوچه موشک‌انداز، زیردریایی‌های اتمی و ده‌ها فروند جنگنده و بالگرد تهاجمی و شناسایی از مقابل جایگاه عبور کردند. همچنین بیش از ۴ هزار تکاور زبده دریایی از روسیه، ایران، هند و پاکستان، به عنوان یگان‌های عمل‌کننده در رژه دریایی سن پترزبورگ مشارکت کردند. علاوه بر یگان‌های شناور روسیه، ایران، هند و پاکستان، هیات‌های نظامی و فرماندهان نیروی دریایی برزیل، آرژانتین، ونزوئلا، چین، نامیبیا، قبرس، مصر، قطر، بحرین، سنگال و بنگلادش در این مراسم حضور داشتند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند