در این گفت‌وگو آخرین تحولات مربوط به روند صلح در یمن با محوریت سفرهای منطقه‌ای مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. مذاکرات و دستاوردهای سفر منطقه‌ای پیتر سمنی‌ بی‌ دیپلمات سوئدی به عربستان، عمان، امارات و یمن، مطرح شدن موضوع یمن در سفرهای منطقه‌ای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و آخرین رایزنی‌ها برای تهیه پیش‌نویس توافق صلح یمن و تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران به‌منظور حل بحران کشتی صافر، از جمله محورهای اصلی گفت‌وگوهای خاجی و سمنی بی ‌بود.

خاجی و دیپلمات سوئدی بر استمرار رایزنی و همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و سوئد به‌منظور دستیابی به راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به بحران یمن تاکید کردند. خاجی چندی پیش نیز در گفت‌وگوی تلفنی با محمد عبدالسلام مذاکره‌کننده ارشد دولت نجات ملی یمن آخرین تلاش‌های دیپلماتیک ایران برای حل مشکل نفتکش صافر را تشریح و نسبت به رفع محاصره یمن و دستیابی به توافق صلح پایدار ابراز امیدواری کرد.

نفتکش صافر از چهار سال پیش در بندر رأس عیسی در الحدیده لنگر انداخته و حاوی بیش از یک میلیون بشکه نفت سبک مأرب است. شورای امنیت سازمان ملل اخیرا پس از نشستی که بنا به درخواست دولت یمن برای بررسی بحران نفتکش «صافر» برگزار شد، از انصارالله خواستار اتخاذ اقداماتی در این باره و اعطای اجازه به کارشناسان سازمان ملل برای دسترسی به صافر شد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند