به گزارش وزارت دفاع،‌ وی افزود: یک نمونه آن رزمایش مشترکی بود که در شمال اقیانوس هند و دریای عمان بین سه کشور ایران، روسیه و چین برگزار شد. وزیر دفاع گفت: البته امسال به‌خاطر شرایط کرونا، همکاری‌های ایران و روسیه تا اندازه‌ای تحت‌تاثیر قرار گرفته است. اما مجموع ارزیابی من این است که همکاری‌های دو کشور کاملا مثبت و رو به جلو است.  امیر حاتمی در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک که آیا امکان تجدید این رزمایش وجود دارد، خاطرنشان کرد: متناسب با شرایط بیماری(کرونا) و پروتکل‌هایی که وجود دارد ما علاقه‌مندیم که رزمایش برگزار شود.  وی در ادامه درخصوص برنامه سفر خود به روسیه، با بیان اینکه در سال‌های گذشته حرکت‌های بسیار خوبی در روابط دو کشور رو به جلو داشتیم، اظهار کرد: در این سفر نیز علاوه بر اینکه در همایش نظامی و نمایشگاه نظامی شرکت می‌کنیم و با آخرین دستاوردهای نظامی آشنا می‌شویم، درباره موضوعات منطقه‌ای و موضوعات دوجانبه و همکاری‌های نظامی گفت‌وگو می‌کنیم.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: هم اینک در شرایط بسیار ویژه از لحاظ تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم، طبیعتا یک بخش مهم درباره این موضوع خواهد بود و فرصت را مغتنم شمرده و با توجه به اینکه به‌خاطر شیوع ویروس کرونا و پروتکل‌های آن رایزنی‌ها با تاخیر انجام می‌شود می‌خواهیم از این فرصت برای گفت‌وگو درباره همکاری‌ها استفاده کنیم. وی در پاسخ به این سوال که درباره همکاری‌های منطقه‌ای و ارتقای همکاری‌های نظامی در مورد نقش روسیه چه می‌توانید بگویید، تصریح کرد: ما دو کشور (ایران و روسیه) از نظر فناوری‌ها و پیشرفت‌های نظامی در شرایط خوبی هستیم.

وزیر دفاع گفت: با توجه به اینکه روسیه یک کشور دوست و کشوری است که همکاری‌ها با آن رو به افزایش است، این سفر برای ما یک فرصت مغتنم است. علاوه بر آن با توجه به سطح بهره‌مندی دو کشور از فناوری‌ها، همکاری‌های فناورانه(همکاری در عرصه فناوری‌های پیشرفته نظامی) نیز پیگیری خواهد شد.  سرتیپ امیر حاتمی در چارچوب برنامه سفر خود به روسیه، با سرگئی شایگو همتای روسی خود و مقامات دیگر روسیه دیدار و از ششمین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نظامی - فنی روسیه موسوم به ARMY ۲۰ نیز بازدید می‌کند. نمایشگاه و همایش بین‌المللی نظامی - فنی روسیه به فرمان رئیس‌جمهوری روسیه از سال ۲۰۱۵ هر ساله برگزار و در آن آخرین دستاوردهای صنعت نظامی و دفاعی این کشور به معرض نمایش در می‌آید و در کنار آن با برگزاری نشست‌های مختلف در حوزه دفاعی و نظامی، مسائل و موضوعات مرتبط مورد بررسی و کارشناسی قرار می‌گیرد. در این نمایشگاه و همایش بین‌المللی مقامات عالی دفاعی و نظامی و کارشناسان و متخصصان از کشورهای مختلف حضور می‌یابند.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند