به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت امورخارجه ایران روز یکشنبه درخصوص امضای توافق بین‌ آمریکا و طالبان بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد: «جمهوری اسلامی ایران معتقد است توافق صلح پایدار در افغانستان تنها از طریق گفت‌وگوی بین‌الافغانی با مشارکت گروه‌های سیاسی آن کشور، از جمله طالبان و با در نظر گرفتن ملاحظات کشورهای همسایه افغانستان به‌دست خواهد آمد.»

در این بیانیه آمده است: «جمهوری اسلامی ایران از هر تحولی که به صلح و ثبات در افغانستان کمک کند استقبال به‌عمل آورده و از تلاش‌هایی که در این راستا تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها انجام پذیرد حمایت می‌کند.» همچنین وزارت‌خارجه ایران تاکید کرده است: «جمهوری اسلامی ایران معتقد است حضور نیروهای خارجی در افغانستان غیرقانونی بوده و از دلایل اصلی جنگ و ناامنی در آن کشور است. خروج این نیروها لازمه دستیابی به صلح و امنیت در افغانستان است و هر اقدامی که زمینه خروج این نیروها را فراهم کند به صلح در آن کشور کمک خواهد کرد.»

جمهوری اسلامی ایران اقدامات آمریکا را، تلاشی برای مشروعیت بخشیدن به حضور نیروهایش در افغانستان می‌داند و با آنها مخالف است. ایران معتقد است که آمریکا جایگاه حقوقی برای امضای قرارداد صلح یا تعیین تکلیف در مورد آینده افغانستان ندارد.

در بیانیه ذکر شده است: «معتقدیم سازمان ملل متحد از ظرفیت‌های مناسبی برای تسهیل مذاکرات بین‌الافغانی و نیز نظارت و تضمین اجرای توافقات حاصله برخوردار است.» همچنین وزارت‌خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده ضمن احترام به حاکمیت و تمامیت سرزمینی افغانستان آمادگی دارد در راستای راهبرد امنیت ملی خود، هرگونه کمکی را برای استقرار صلح، ثبات و امنیت در افغانستان ارائه کند. امیدواریم در افغانستان دولتی بر سر کار بیاید که با همسایگان خود روابط دوستانه و برادرانه داشته و بتواند تروریسم را ریشه‌کن کند. به گزارش خبرگزاری فارس، روز شنبه بعد از یک سال مذاکره بین‌ آمریکا و طالبان، توافقی توسط ملاعبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان و زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در امور افغانستان در دوحه قطر به امضا رسید.

این توافق‌نامه دارای یک مقدمه و سه بخش است؛ در بخش نخست آن به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پرداخته شده و بخش دوم آن، بر عدم استفاده از خاک افغانستان در برابر آمریکا و متحدانش تاکید کرده است. همچنین بخش سوم این توافق‌نامه نیز درباره گام‌های بعدی بوده که قرار است پس از توافق برداشته شوند. اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان نیز روز یکشنبه در نشستی خبری در کابل با اشاره به توافق آمریکا و طالبان گفت: «بحث‌ها بین‌ آمریکا و طالبان محدود است، اما بین حکومت افغانستان و طالبان وسیع است.»

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند