ظریف همچنین بیان کرد: در این سفر در مورد تلاش‌هایی که عمان در حوزه امنیت خلیج‌فارس داشته صحبت شد. همچنین بحث‌های خوبی را با یوسف بن علوی به‌عنوان همسایه خوب ما که مشورت‌هایی را مرتب داشته، داشتیم، فکر می‌کنم کم بودن این‌گونه سفرها باید سوال باشد نه زیاد بودنش. او درباره توییت اخیر خود مبنی بر اینکه نه تهدیدها تاثیرگذار است نه وعده‌های اروپایی‌ها، گفت: هفته گذشته شاهد اقدام مثبت از طرف اروپایی‌ها بودیم که ۶ کشور جدید به اینستکس پیوستند و تهدید بی‌موردی که اروپایی‌ها کردند. وزیر امورخارجه ایران اظهارکرد: لازم است بگویم بنده در سفرم به سوئد با وزیرخارجه کنونی این کشور تاکید کردم توقع ندارم از کشوری که حمایت از برجام می‌کند شرکت دارویی‌اش از فروش داروی نایاب به ایران خودداری کند، بالاخره پانسمان برای کودکان مبتلا به بیماری پروانه‌ای موضوعی نیست که همه کشورها تولید کنند، به لطف خدا در ایران پیشرفت‌های خوبی داشتیم اما انقدر کم است و فقط تعدادی کمی از شرکت‌ها این دارو را تولید می‌کنند، پیش از این شرکت سوئدی این کالا را به ما می‌فروخته اما اکنون به‌خاطر تحریم‌های آمریکا و به خاطر قلدری و زورگویی آن را نمی‌فروشد.

ظریف افزود: لازم است یادآوری کنم خوب است که به اینستکس بپیوندند، اما قبل از آن خود آمریکا ادعا می‌کند موارد دارویی و انسانی جزو تحریم‌ها نیست. او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور اعلام کرده پیام‌های خصوصی از طرف آمریکا به ما ارسال شده است، گفت: من چیزی نشنیدم، ما از طریق سوئیس مرتب پیام دریافت می‌کنیم البته اینها هم پیام‌هایی بود که در زمان مجمع عمومی دریافت شد. رئیس دستگاه دیپلماسی در مورد برگزاری نشست کمیسیون مشترک در سطح معاونان که آخر هفته در وین برگزار می‌شود، گفت: این نشست در راستای جلسات دوره‌ای کمیسیون مشترک است، نکاتی که داشتیم در نامه‌ها مطرح کردیم، اروپایی‌ها هم نظرات خود را مطرح می‌کنند فکر نمی کنم اتفاق جدیدی بیفتد.

وزیرخارجه همچنین در مورد حمله به کنسولگری ایران در نجف هم اظهار کرد: پیش‌بینی‌های امنیتی انجام شده بود و در مورد حضور کارکنان ما در ساختمان‌های امن هم تصمیم‌گیری‌هایی از قبل شده بود. به لطف خدا هیچ‌کدام از همکاران و اسناد ما مورد خسارت واقع نشد اما کنسولگری خسارت‌های شدیدی را متحمل شد. وزیرخارجه عراق از من عذرخواهی کرد و تاکید کردیم که وظیفه قانونی دولت عراق حمایت از کنسولگری‌های ما است و بالاخره دولت عراق برای تامین خسارت مسوولیت دارد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند