بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پمپئو گفت: «درباره جمهوری اسلامی ایران باید بگویم که نیروهای نیابتی‌اش خاورمیانه را بی‌ثبات، لبنان را به یک کشور وابسته تبدیل و به ایجاد بحران پناهندگان کمک کرده است که همچنان بر یونان تاثیر می‌گذارد.» وی در ادامه اظهارات خصمانه خود مدعی شد: «بیایید به اعمال فشار بر ایران، به‌عنوان بزرگ‌ترین حامی تروریسم در دنیا ادامه دهیم تا این کشور به یک کشور نرمال تبدیل شود.»

ادعای وزیر دفاع آمریکا علیه ایران

از سوی دیگر باوجود اینکه هیچ سند و مدرکی دال بر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان ارائه نشده است، وزیر دفاع آمریکا مدعی شد که ایران مسوول این حمله بوده است. به گزارش «ایسنا» مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره کمک متخصصان آمریکایی به سعودی‌ها برای مواجهه با خسارات ناشی از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو بار دیگر ادعای بی‌اساس سایر مقامات کشورش علیه ایران را تکرار کرد. بنابر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت دفاع آمریکا، مارک اسپر گفت که متخصصان آمریکایی در عربستان هستند تا به سعودی‌ها کمک کنند؛ ایران مسوول این حمله بوده است.

چندی پیش تاسیسات نفتی آرامکو واقع در شرق عربستان هدف حمله پهپادی و موشکی قرار گرفت که بلافاصله پس از آن، انصارالله یمن مسوولیت حمله را برعهده گرفت. با این حال، مقامات سعودی و آمریکایی از همان ابتدا بدون ارائه هیچ‌گونه سند و مدرکی مدعی شدند که ایران عامل حمله بوده است اما آنها نتوانسته‌اند ادعاهای خود را اثبات کنند. مقامات کشورمان نیز به‌طور جدی این ادعاها را رد کرده‌اند. این ادعاهای نخ‌نما و واهی درحالی به‌طور مرتب از سوی مقامات آمریکایی و غرب تکرار می‌شود که این کشورها با سیاست‌های مداخله‌جویانه و تلاش‌هایشان برای تسلط بر خاورمیانه عامل اصلی بی‌ثباتی، تفرقه، ناآرامی و ظهور و توسعه تروریسم در منطقه و جهان هستند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند