او ادامه داد: به همین دلیل نیاز بود بررسی شود آیا ترامپ به آنچه به اروپایی‌ها گفته است تعهد دارد. این بحث ما با اروپایی‌ها ادامه دارد. ظریف افزود: طرح‌ ۴ ماده‌ای که مکرون بیان کرد طرحی است که از زبان خود وی مطرح شده است و حاوی دیدگاه‌های ما نیست. ما مشخص کرده‌ایم که دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و مطرح کردن طرح امید نشان‌دهنده این است که ما از سال ۶۴ همواره، دنبال امنیت در خلیج فارس بوده و دیگران هستند که مانع شدند. مواضع ما کاملا مشخص است. اما مواضع ما در طرح ۴ ماده‌ای مکرون درست بیان نشده بود، بنابراین لازم است این مذاکرات ادامه یابد تا مسائل دقیق مطرح شود.

ظریف با اشاره به اینکه ما تلاش خود را ادامه می‌دهیم، تاکید کرد:‌ مکرون و وزیرخارجه فرانسه با علاقه مذاکرات را دنبال کردند. من دو دور مذاکره با وزیرخارجه فرانسه داشتم. با آبه نیز همین‌طور بودم، تلاش‌های ما ادامه می‌یابد اما ما بر روی مواضع خود محکم ایستاده‌ایم و اگر اروپا تعهدات خود را انجام ندهد، ما اقدامات بعدی خود را انجام می‌دهیم.

ظریف همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تلاش مکرون برای برقراری تماس تلفنی میان ترامپ و روحانی گفت: روحانی حتما تماسی نداشته است. ایجاد این مذاکره تلفنی از سوی دیگران طراحی شده بود ولی روحانی حضور نداشت و مکرون و ترامپ صحبت کردند. وزیرخارجه در پاسخ به این پرسش که آیا خرید ۱۵ میلیارد دلار نفت ایران نیز در طرح اخیر مکرون وجود دارد، گفت: بحث ۱۵ میلیارد به‌عنوان آتش‌بس مطرح بود و برای فروش نفت ایران در چهار ماه، اما طرح ۴ ماده‌ای مکرون مربوط به رفع همه تحریم‌هاست. اگر آن وضعیت (رفع تحریم‌ها) انجام شود، دیگر بحث ۱۵ میلیارد هم موضوعیت ندارد.

وزیرخارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا مکرون به تهران سفر خواهد کرد، اظهار کرد: وی دعوت دارد ولی فعلا چنین سفری مطرح نیست. او همچنین درباره تداوم مخالفت‌ها با برجام در داخل کشور، گفت: برخی برجام را از روز اول پایان‌یافته تلقی می‌کردند.

خروج اروپا از برجام

وزیرخارجه در پاسخ به این پرسش که آیا تهدید اروپا برای خروج از برجام صحت دارد، اظهار کرد: آنها چنین چیزی اعلام نکردند. آنچه گفته‌اند این است که ممکن است مسیر حل اختلافات که در مواد ۳۶ و ۳۷ برجام آمده را پیگیری کنند. البته مشخص است اقدامی که ایران از ۱۸ اردیبهشت شروع کرده یک اقدام جبرانی است که در ماده ۳۶ برجام به رسمیت شناخته شده است، براساس قواعد حقوقی کسی نمی‌تواند در برابر اقدام جبرانی، اقدام جبرانی انجام دهد. اقدام جبرانی که برای اروپا در برجام دیده شده بود برای زمانی است که ایران اولین نقض‌کننده برجام باشد. بحث خروج اروپا از برجام مطرح نیست.

وزیر امورخارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که چه توضیحی می‌تواند درباره اینکه گفته می‌شود ایران با اقداماتش در راستای کاهش تعهدات برجامی، ممکن است مکانیسم ماشه را فعال کند، ارائه دهد، گفت: مکانیسم ماشه در برجام برای [مواقعی است که] خطای اولیه رخ بدهد. ایران خطای اولیه را انجام نداده است. اقداماتی که ایران انجام داده است، اول از همه در پاسخ به تخطی آمریکا [از برجام] و عدم توان اروپایی‌ها برای پاسخ دادن انجام گرفته‌اند و این‌ها[همه] راهکار محسوب می‌شوند. هیچ‌کسی نمی‌تواند از یک راهکار در پاسخ به راهکاری دیگر استفاده کند.

مواضع جدید عربستان

ظریف درباره مواضع اخیر عربستان سعودی برای رفع تنش‌ها با ایران بیان کرد: ما همواره گفته‌ایم با همسایگان خود دنبال تفاهم و پرهیز از تنش هستیم. اگر دولت سعودی به این نتیجه برسد که با خرید سلاح و واگذاری حاکمیت خود به دیگران نمی‌تواند به امنیت برسد، حتما با آغوش باز با ایران مواجه می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند