سید عباس موسوی در پی صدور قطعنامه اخیر پارلمان اروپایی درخصوص موضوعات حقوق بشری در جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: قطعنامه جانبدارانه، یک‌سویه، غیرواقع‌بینانه و ناامیدکننده پارلمان اروپا در حالی علیه ایران به‌رأی گذاشته می‌شود که ایالات متحده آمریکا از طریق اعمال تروریسم اقتصادی علیه ایران، حقوق بیش از ۸۰ میلیون انسان را نقض می‌کند؛ مساله‌ای که از سوی نمایندگان پارلمان اروپا نادیده گرفته می‌شود. موسوی صدور این قطعنامه را بیانگر ناآشنایی نمایندگان جدید پارلمان اروپا با تحولات جاری در ایران دانست که صرفا بر پایه استفاده از اطلاعات نادرست و غیرموثق و برخی جوسازی‌های رسانه‌ای هدفمند، ایران را متهم کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه اظهار کرد: اگرچه نیازی به قیاس با کشورهای منطقه نیست، اما در بسیاری از حوزه‌ها وضعیت حقوق زنان و به‌طور کلی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران با اختلاف زیادی از مرزهای منطقه فراتر رفته است و در موارد متعددی جایگاه زنان ایرانی در شرایطی بهتر از زنان در کشورهای مدعی حقوق بشر قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با ابراز اینکه «ما منکر برخی از کمبودها در این زمینه نیستیم»، بر تلاش کشورمان برای فائق آمدن بر آنها بر پایه اصول و ارزش‌های اسلامی ــ ملی تاکید کرد و افزود: رعایت حقوق بشر برای جمهوری اسلامی ایران از الزامات شرعی و قانونی و موضوعی در راستای منافع و امنیت ملی است که همواره بدان اهتمام ورزیده است که برای رعایت آن نیازی به تاکیدهای مغرضانه و فرصت‌طلبانه دیگران ندارد. موسوی در پایان با محکوم‌کردن به‌کارگیری استاندارد دوگانه در موضوعات حقوق بشری و استفاده ابزاری از آن علیه دیگر کشورها تاکید کرد: تعامل با اتحادیه اروپایی با صدور این‌گونه قطعنامه‌ها و اقدامات در تضاد بوده و قطعا سازنده نخواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند