به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی روز چهارشنبه با اشاره به اینکه آمریکا بی‌سابقه‌ترین تحریم و فشار تاریخی را طی یک‌سال گذشته بر ملت ایران وارد کرده است، گفت: این‌گونه فشارهای آمریکا در تاریخ بی‌سابقه است و حتی با فشارهایی که از طریق سازمان ملل و تحت فصل هفتم منشور این سازمان علیه کشورها اعمال شده، قابل مقایسه نیست.

او تاکید کرد: به‌رغم همه این فشارها و آنچه بدخواهان تبلیغ می‌کنند، از شرایط بسیار خوبی برخورداریم و البته این به آن معنا نیست که سختی وجود ندارد و همه مشکلات برطرف شده است.رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه بی‌تردید کاری که آمریکا علیه ملت ایران انجام داده از نمونه‌های بارز تروریسم اقتصادی است و این در تاریخ به‌عنوان جلادانی که علیه ملت ایران تلاش می‌کنند، ثبت می‌شود، گفت: اما در عین حال و به‌رغم همه فشارها، ملت ایران به خوبی ایستادگی و مقاومت کرده است.

روحانی اظهار کرد: اینکه وزیر خارجه یک کشور اروپایی در جریان سفر به تهران به صراحت اعلام می‌کند که آمریکا در مسیری که انتخاب کرده خطا و اشتباه می‌کند و هرکس تاریخ ایران را بشناسد، می‌داند که فشار حداکثری هیچ تاثیری بر مردم این کشور نمی‌گذارد، به این معناست که دیگران به عظمت و قدرت ملت ایران اعتراف می‌کنند و می‌دانند که راهی که متحدشان انتخاب کرده غلط است و این بسیار حائز اهمیت است. رئیس‌جمهور افزود: همین وزیر امور خارجه اعلام کرد که تدبیر دولت ایران در یک‌سال اخیر در انتخاب راه عقلی، منطقی و حقوقی مایه شگفتی همه بوده است در یک‌سال گذشته مسوولان و ملت ایران دستپاچه نشدند و صبر و تدبیر خود را در برابر فشار دشمنان نشان دادند.

او با تاکید بر اینکه شرایط امروز کشور نسبت به گذشته بهتر شده است، گفت: امروز مردم ایران نسبت به ۶ ماه و یک‌سال گذشته آرامش بیشتری دارند و نسبت به آینده کشور خود امیدوارتر هستند و امروز مسوولان کشور نیز دیدگاه و نظر متحد و واحدی دارند و راه کلام و نظرات مسوولان رده بالا و همه مردم و فرهیختگان جامعه یکسان و واحد شده است.روحانی تصریح کرد: امروز همه به خوبی می‌دانند که مقصر اصلی همه مشکلات آمریکا است و هیچ‌کس در آن تردیدی ندارد.رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز هیچ‌کس نمی‌تواند نسبت به راه دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران ایراد بگیرد، تاکید کرد: آهنگ شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش می‌رود و بازار بورس و ارز نسبت به ماه‌های اخیر به مراتب شرایط بهتری پیدا کرده است و به فضل الهی در بازار مسکن نیز تا پایان سال شرایط بهتری خواهیم داشت، چنانچه همه وزارتخانه‌های مربوطه وارد صحنه شوند، می‌توان شرایط مسکن را بهبود بخشید.

روحانی با اشاره به توجه دولت به مسائل عمرانی گفت: اگر چه دولت از شرایط سختی برخوردار است، اما در زمینه مسائل مالی براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه ۲۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی کشور از ابتدای امسال تخصیص یافته است که آثار آن در ماه‌های آینده آشکار خواهد شد.رئیس‌جمهور افزود: همچنین در هفته جاری مبانی جدید بودجه سال ۹۸ را که قبلا در ستاد اقتصادی دولت و هیات وزیران و شورای عالی هماهنگی اقتصادی بررسی شده بود، تصویب کردیم و براساس این مصوبه حقوق، عیدی و مستمری تمام کارکنان و کارگران به‌طور کامل و صد در‌صدی پرداخت خواهد شد و این‌گونه اقدامات به معنای آن است که دولت قدرتمند و توانمند است.

بازگشت بدخواهان به میز مذاکره

روحانی تاکید کرد: با وحدت و همدلی می‌توانیم از مشکلات عبور کرده و بدخواهان خود را مجبور کنیم که پای میز منطق، مذاکره و عدل بنشینند و اشتباه خود را بپذیرند که البته اخیرا مقداری از حرف‌های بی‌حسابی را که می‌زدند، معتدل کرده‌اند و بی‌تردید باز هم از مسیر اشتباه خود باز می‌گردند و می‌فهمند که راهشان درست نیست.

شرایط امسال برای تحول اقتصادی

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امسال شرایط مناسبی برای ایجاد تحول اقتصادی در کشور مهیا است، گفت: امسال می‌توانیم از نعمت‌ها و ظرفیت‌های بزرگی که در کشورمان وجود دارد، برای ایجاد تحول در بخش‌های مختلف به‌ویژه اقتصادی استفاده کنیم. روحانی با تاکید بر اینکه همه آمار نشان می‌دهد که مسیر و حرکت درستی را می‌پیماییم، به مردم اطمینان داد، آنچه برای دولت مهم است، منافع و رفاه ملت ایران است و با همه توان و در ملاقات‌هایی که امروز و پایان هفته در سفر خارجی خواهم داشت، تمام تلاش خود را به‌کار خواهیم گرفت که به خوبی از حق مردم ایران دفاع کنیم و در برابر بدخواهان ایستادگی کنیم.

انتخاب دو استاندار

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتخاب دو استاندار جدید برای استان‌های گلستان و کهگیلویه و بویراحمد گفت: امروز هیات دولت دو چهره فعال در زمینه مسائل اجرایی و علمی انتخاب کرده است. آقای حق‌شناس که به‌عنوان نیروی فعال در مسائل علمی، سابقه نمایندگی شورای اسلامی را دارد و همواره به‌عنوان یک عنصر مخلص و فعال برای نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح بوده، به‌عنوان استاندار گلستان انتخاب شد.

او با اشاره به اهمیت استان گلستان اظهار کرد: استان گلستان از مراکز مهم کشاورزی کشور است و در بسیاری از محصولات کشاورزی در ردیف‌های نخست قرار دارد و در این استان مردم شیعه و سنی و ترکمن کاملا مخلصانه مشغول فعالیت هستند. رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مردم استان گلستان در سیل اخیر به خوبی جوهره خود را نشان دادند، گفت: مردم استان به‌رغم گرفتاری در سیل با روحیه و بانشاط بودند و بسیار کریمانه و مهربانانه حقشان را مطالبه می‌کردند. مردم استان گلستان در حادثه سیل، با همکاری نیروهای اجرایی و نظامی، مشکلات به‌وجود آمده در آق‌قلا و گمیشان را به خوبی مدیریت و مرتفع کردند.

 روحانی با تاکید بر اینکه همه باید تلاش کنیم که زندگی مردم آسیب‌دیده به شرایط عادی بازگردد و اماکن آسیب‌دیده بازسازی شود، گفت: دولت با همه همت در مسیر رفع مشکلات مردم آسیب‌دیده تلاش خواهد کرد و در زمینه بازسازی هم باید مردم ایران و نیروهای مسلح و نهادهای دولتی و عمومی همچون گذشته در کنار هم و دست در دست یکدیگر زیباتر از گذشته شهر را بازسازی و کاری کنند که ساختارهای شهر در برابر سیل‌های احتمالی مقاوم باشد. رئیس‌جمهور ضرورت توجه به لایروبی و زهکشی رودخانه‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت:‌ دولت نسبت به این موضوع توجه ویژه‌ای دارد و در دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون بیش از ۴۰ هزار هکتار زهکشی انجام شده که این موضوع در کاهش آسیب‌های سیلاب اخیر موثر بوده است.

روحانی در ادامه از انتخاب آقای کلانتری به‌عنوان استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد گفت که وی به‌عنوان نیروی خستگی‌ناپذیر شهرت دارد و استان کهگیلویه و بویراحمد نیز نیازمند عنصر فعال اجرایی است تا استعدادها و ظرفیت‌های استان را برای استان و کشور فعال سازد. این استان دارای مردمانی وفادار و انقلابی است و در دفاع مقدس حضور فعالی داشتند و امروز برای آبادانی کشور در صحنه هستند. رئیس‌جمهور اضافه کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد از لحاظ گردشگری، دامداری، باغداری و میوه از مراکز مهم کشور است و می‌تواند نقش خوبی برای تامین نیازمندی‌های کشور داشته باشد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند