علی‌اکبر صالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما افزود: البته برگشت به قبل، تعبیر درستی نیست، این یعنی چیزی را از دست داده باشیم و بخواهیم آن را بازگردانیم، اما هیچ‌چیز را از دست نداده‌ایم بلکه برخی محدودیت‌ها را پذیرفته‌ایم که اثری بر صنعت هسته‌ای ما ندارد، زیرا همچنان به غنی‌سازی ادامه می‌دهیم؛ با این تفاوت که در گذشته ۴ یا ۲۰ درصد غنی‌سازی می‌کردیم اکنون به ۶۷/ ۳ درصد رسیده است و پذیرفتیم که تا زمان معین، غنی‌سازی ۲۰ درصد متوقف شود.

صالحی گفت: اکنون به غنی‌سازی ۲۰ درصد نیاز نداریم، زیرا به اندازه چند سال، ذخیره اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی داریم و اگر تولیدی هم داشته باشیم باید آن را ذخیره کنیم. رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: اینکه غربی‌ها می‌گویند جلوی غنی‌سازی ۲۰ درصدی ما را تا ۱۰، ۱۲ سال گرفته‌اند برای آن است که چیزی برای گفتن به مردمشان داشته باشند والا ما ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی به اندازه کافی داریم و توان بالقوه برای بازگشت را نیز نگه داشته‌ایم. اکنون درحدی فعالیت می‌کنیم که به حجم ۳۰۰ کیلوگرم نرسیم، اما اگر از برجام خارج شویم می‌توانیم از این حجم بالاتر برویم. او داشتن حجم مشخصی از اورانیوم غنی شده را یکی از تعهدات برجامی ایران دانست و تاکید کرد: البته این نیز محدودیت نیست، زیرا اگر اراده کنیم می‌توانیم محدودیت ۳۰۰ کیلوگرم را برداریم. اکنون درحدی فعالیت می‌کنیم که به حجم ۳۰۰ کیلوگرم نرسیم، اما اگر از برجام خارج شویم می‌توانیم از این حجم بالاتر برویم و از آن برای تبدیل به سوخت لازم برای رآکتور اراک استفاده کنیم.

صالحی افزود: ما به اندازه‌ای ذخیره اورانیوم غنی شده نگه می‌داریم که نیاز‌های کشور را تامین کند پس این موضوع نیز محدودیت محسوب نمی‌شود. رئیس سازمان انرژی اتمی، تولید نکردن فلز اورانیوم را از دیگر محدودیت‌های پذیرفته شده برجام دانست و گفت: البته قبل از برجام نیز این فلز را تولید نمی‌کردیم؛ در عین حال این محدودیت نیز برای زمان مشخصی است.

او با بیان اینکه اکنون نیازی به تولید فلز اورانیوم نداریم تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران توان بالقوه تولید فلز اورانیوم را دارد چنان‌که ۱۵ سال پیش اعلام کرد که این فلز را در حد آزمایشگاهی تولید کرده است. ما کارخانه تولید فلز اورانیوم نداشته‌ایم، اما اگر بخواهیم می‌توانیم مقدمات ساخت این کارخانه را نیز ایجاد کنیم. صالحی محدودیت دیگر برجام را مربوط به رآکتور آب سنگین اراک دانست و افزود: برخی درباره رآکتور اراک طوری صحبت می‌کنند که افکار عمومی تصور می‌کند این رآکتور کار می‌کرده است درحالی‌که هنوز راه‌اندازی نشده بود و تا رسیدن به مرحله نهایی، کار زیادی داشت.

او با رد ادعای بتن‌ریزی در این رآکتور تاکید کرد: هرچه می‌گوییم فقط در برخی لوله‌های آن بتن ریخته شده است، برخی با انتشار عکس‌های فتوشاپی، چاله رآکتور را پر از سیمان نشان می‌دهند. رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به فرآیند مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک گفت: طراحی رآکتور قدیمی مربوط به ۵۰ تا ۶۰ سال پیش روسیه بود، اما اکنون درحال مدرن شدن و بهینه‌سازی است تا کارآمدی آن افزایش یابد و بتواند تولیدات متنوع بیشتری داشته باشد.

صالحی افزود: در واقع هیچ‌یک از این محدودیت‌ها، محدودیت نیست، زیرا همه بالقوه در اختیار ماست و اگر بخواهیم می‌توانیم حجم و درجه غنی‌سازی را فوری افزایش دهیم. او در پایان اظهار کرد: یگانه تفاوت وضع کنونی با قبل از برجام این است که اکنون درحال ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدید مانند نیروگاه بوشهر هستیم که قبل از برجام وجود نداشت، اما پس از برجام توانستیم با برقراری روابط علمی با اروپا، امکانات علمی زیادی کسب کنیم درحالی‌که در گذشته هیچ همکاری علمی با ما نداشتند.

ادعای جدید بولتون درباره برنامه هسته‌ای

همزمان مشاور امنیت ملی آمریکا با استناد به یک گزارش ادعایی درباره برنامه هسته‌ای کشورمان گفت، ترامپ به درستی به «توافق وحشتناک» با ایران پایان داد. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود به گزارش ادعایی موسسه علوم و امنیت بین‌الملل اشاره کرد و نوشت: «ایران در گذشته اطلاعات ناقص و جعلی درباره برنامه هسته‌ای‌اش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه داده است.»

بولتون در این توییت آورده است: رئیس‌جمهور (آمریکا) حق داشت به توافق وحشتناک با ایران پایان دهد. فشار بر ایران برای توقف جاه‌طلبی هسته‌ای‌اش افزایش خواهد یافت. موسسه علوم و امنیت بین‌الملل در گزارش خود به قلم دیوید آلبرایت، کارشناس مسائل هسته‌ای، اولی هاینونن بازرس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فرانک رابیان و آندره استریکر مدعی شده بود: اسناد به دست آمده از آرشیو هسته‌ای ایران نشان می‌دهد که یک سایت هسته‌ای سابق در ایران تحت پروژه ۱۱۰ در طرح آماد تاکنون کشف نشده بود و این طرح درباره توسعه و تولید تسلیحات هسته‌ای بوده است. همچنین در این گزارش ادعا شده است که هدف از این سایت ایجاد تاسیساتی برای تولید اورانیوم برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای بوده است تا نیاز قدیمی ایران را برای دسترسی و غنی‌سازی اورانیوم برای تولید سلاح هسته‌ای تامین کند.