مرتضی سرمدی در گفت‌وگو با «ایسنا» با دفاع از اظهارات وزیر امورخارجه مبنی بر وجود فسادی به نام پولشویی در کشور و اهمیت مبارزه با آن گفت: ظریف به هیچ‌وجه نظام یا نهادی را به پولشویی متهم نکرده بلکه عنوان داشته است که با توجه به ارقام بالای پولشویی در کشور هیچ استبعادی ندارد که بخشی از آن برای فضاسازی جهت مخالفت با قوانین، تدابیر و اقداماتی که علیه پولشویی در جریان است به کار گرفته شود.

این دیپلمات افزود: اگر به قانون مبارزه با پولشویی مصوب ۲/  ۱۱/  ۸۶ مجلس شورای اسلامی توجه شود، در این قانون جرم پولشویی به‌صورت خلاصه، عبارت است از «تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از ارتکاب جرم یا به‌صورت کلی هرنوع مالی که از فعالیت‌های مجرمانه به‌دست آمده باشد و از طریق اخفا یا پنهان کردن ماهیت واقعی و منشأ و منبع آن وارد سیستم مالی کشور شود.» حال اگر فقط سه مصداق فعالیت مجرمانه یعنی قاچاق کالا، قاچاق مواد مخدر یا قاچاق سوخت را در نظر بگیریم، براساس آمار موجود، در سال حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود، البته این رقم پس از مبارزه بی‌امان دولت و نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی با قاچاق کالا از مبلغ ۲۵ میلیارد دلار به این رقم رسیده است.

او در همین راستا ادامه داد: اگر از درآمد فروشندگان جزء کالاهای قاچاق بگذریم قسمت عمده این مبلغ با پولشویی وارد سیستم مالی کشور می‌شود. اگر گردش مالی ناشی از قاچاق مواد مخدر نیز به آن اضافه شود که علاوه بر درآمد هنگفت برای قاچاقچیان، شبکه‌های مالی عظیم دشمنان انقلاب برای آلوده کردن جامعه نیز در این فعالیت‌ها سهیم هستند، متوجه خواهید شد که واقعا ارقام پولشویی در کشور گسترده است و مبارزه با آن نیازمند عزم ملی و برخورد شجاعانه و قاطع با عاملان اصلی این پدیده مخرب در اقتصاد کشور است.

قائم‌مقام وزیر امورخارجه تصریح کرد: اگر اعلام مبارزه با مفسدان اقتصادی، رانت‌جویان و دانه‌درشت‌ها و ارقام بزرگ کشف شده از این افراد حکایت از شبکه‌های بزرگ فسادمالی در کشور نمی‌کند چگونه از این اظهارات و تیترهای بزرگ روزنامه‌ها در این خصوص به‌عنوان تضعیف نظام یاد نمی‌شود بلکه حتی با بزرگنمایی آن که سبب هشدار و گله‌مندی مسوولان عالی نظام شده است ابایی از اینکه در رسانه‌های بیگانه و معاند با جمهوری اسلامی ایران مطرح شود نداریم، اما از بیان یک موضوع بدیهی که بخشی ازاین درآمدهای نامشروع می‌تواند در فضاسازی برای ناکام گذاشتن مبارزه با پولشویی مورد استفاده قرار گیرد، آشفته می‌شویم. سرمدی تاکید کرد: نکته جالب این است که آقای ظریف در ابتدای مصاحبه بیان کرده اکثر انتقادها دراین زمینه صادقانه است و در ادامه نیز تاکید کرده است که با بیان این مطلب به هیچ‌وجه قصد ندارد پولشویی را به شخص یا نهاد خاصی منتسب کند. بنابراین در این مصاحبه، منتقدان FATF و حامیان نظام به پولشویی متهم نشده‌اند. با این حال بیان سخنانی جنجالی با عناوین کذب و تحریک‌آمیزی مانند آقای ظریف: «شما نظام را به حمایت از تروریسم متهم کرده‌اید» ایجاب می‌کند که بیش از گذشته هوشیار باشیم.