به گزارش «ایلنا» به نقل از پایگاه خبری «هندو»، در آستانه تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ششم آگوست، دولت هند برنامه دارد با مقامات ارشد ایران و آمریکا، در هفته آتی مذاکره کند. به گفته یک منبع آگاه دولت هند، روز دوشنبه عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران با مقامات وزارت امور خارجه هند دیدار خواهد داشت و در عین حال روز سه‌شنبه قرار است یک تیم از وزارت خزانه‌داری آمریکا در نشست مشترکی با مقامات هندی برای مذاکره درمورد انتخاب‌ها و نگرانی‌های هند شرکت کنند. براساس این گزارش، تیم آمریکایی به ریاست «مارشال بیلینگزلی» دستیار وزیر در امور تامین مالی تروریسم و «اندرو پیک» دستیار وزیر خارجه در امور خاور نزدیک و همچنین مقامات انرژی و مبارزه با تروریسم به دهلی سفر خواهند کرد. این دیدار بخشی از تلاش‌های آمریکا برای متقاعد کردن کشورها برای توقف واردات نفت از ایران و به صفر رساندن خریدها و تجارت با این کشور است.

به گفته یکی از مقامات دولتی، این اولین نشست رودررو با آمریکا از زمان اعمال تحریم‌ها علیه ایران خواهد بود. دو طرف قرار است چشم‌اندازهایشان را به‌عنوان دو کشور دوست در موارد مختلف به اشتراک بگذارند. بیلینگزلی و پیک که یکی از مقامات سابق اطلاعات ارتش آمریکاست، از نامزدهای رئیس‌جمهور در تیم انتقالی ترامپ بودند و به سختگیری در قبال ایران معروف هستند.

این رسانه هندی نوشت: عراقچی یکی از اعضای تیم مذاکره هسته‌ای ایران است که ماه اردیبهشت، ترامپ خروج آمریکا از این توافق را اعلام کرد. عراقچی پیش‌تر اعلام کرده بود توافق هسته‌ای در آی‌سی‌یو است و احتمالا قرار است در دیدار روز دوشنبه از هند درخواست ارائه تضمین‌های مناسب در مورد عدم تن دادن به فشارهای آمریکا را داشته باشد. یک دیپلمات آمریکایی در گفت‌وگو با «هندو» مدعی شد: هند به ما گفته مبارزه با تروریسم در مرزها، یکی از اولویت‌های آنها است. در نتیجه آنها باید نگرانی‌های آمریکا درباره ایران به‌عنوان حامی تروریسم و یکی از دلایل بی‌ثباتی خاورمیانه را جدی بگیرند. براساس این گزارش، این سفرها در آستانه سفر «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل به دهلی انجام می‌شود. هیلی قرار است در سفر خود با «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند درباره بازنگری این کشور در روابطش با ایران گفت‌وگو کند. وزارت‌خارجه آمریکا اعلام کرده هیچ معافیتی در انتظار کشورهایی که خواستار ادامه روابط با ایران هستند، نیست. بیلینگزلی اوایل هفته در نشستی با شرکت‌های هواپیما‌سازی درباره تحریم‌های ایران و در پاسخ به سوالی درمورد اعطای مجوز به برخی کمپانی‌ها برای رابطه با ایران گفت: قرار نیست هیچ انعطافی درمورد تراکنش‌ها با ایران درحال‌حاضر داشته باشیم. به گزارش هندو، این پیام‌ها به گوش دهلی رسیده است. خبرگزاری رویترز، از کاهش چند درصدی واردات هند از ایران از ماه ژوئن به‌‌رغم وعده هند به حسن روحانی در ماه فوریه درمورد عدم تن دادن این کشور به تحریم‌های آمریکا خبر داد. همزمان واردکنندگان نفت هندی، وارداتشان را از آمریکا از ماه ژوئن دو برابر کرده‌اند. یک مقام دولت هند درباره حضور تیم آمریکایی در دهلی گفت: هند به‌دنبال تعلیق تحریم‌ها برای سرمایه‌گذاری در بندر شهید بهشتی در چابهار است. این مجوز از سوی دولت اوباما در زمان تحریم‌های سابق داده شده بود. این تیم به‌دنبال شفاف‌سازی موضع آمریکا در مورد مکانیزم روپیه- ریال است که ادامه واردات نفت از ایران را در ازای نیازهای ضروری و غذا از طریق بانک یو سی او ممکن می‌کند. او گفت: سوال اینجا است که چطور قرار است با آمریکا تعامل داشته باشیم و منتظریم ببینیم آنها چطور با ما تعامل می‌کنند. ایران یک همسایه مهم برای ماست و ما اقتصادی نفت‌محور داریم. باید ببینیم آیا آنها می‌توانند توزیع نفت به ما را ادامه دهند اینکه آیا ما گزینه‌ای داریم یا خیر.