واشنگتن‌تایمز در ادامه نوشته است: «درحالی‌که شرکت‌های بزرگ و متوسط اروپایی در روزها و هفته‌های گذشته یک‌به‌یک از بیم تنبیهات تحریمی آمریکا از بازار ایران خارج می‌شوند دولت چین در تلاش است تا پیوندهای تجاری خود را با ایران در راستای استراتژی سرمایه‌گذاری در کشورهای داخل پروژه «احیای جاده ابریشم» تقویت کند. دولت چین در نظر دارد در راستای پروژه احیای جاده ابریشم، مدیریت مسیر تجاری چین به غرب را از طریق د‌ه‌ها کشور موجود در مسیر به دست گیرد.»

با وجودی که وزارت خزانه‌داری دولت ترامپ تهدید کرده که استثنایی در اعمال تحریم‌ها بر کشورها و شرکت‌هایی که همچنان در دوره پساخروج آمریکا از برجام در بازار ایران فعالیت کنند، قائل نخواهد شد، اما به‌نظر نمی‌رسد دولت ترامپ به‌طور مستقیم شرکت‌های دولتی چینی را به‌خاطر حضور در بازار ایران هدف تحریم قرار دهد چون این کار ممکن است به مذاکرات تجاری دو کشور برای رسیدن به یک توافق تجاری جامع دوجانبه آسیب برساند. در عین حال منابع نزدیک به مقامات امنیت ملی آمریکا معتقدند حتی با وجود تحریم این قبیل شرکت‌های چینی آسیب زیادی به آنها نخواهد رسید، چون چینی‌ها در راستای استراتژی حفظ دارایی‌های کلیدی اقتصادی خود، آنها را به‌گونه‌ای مدیریت شده و هدفمند از ادغام گسترده در بازار جهانی به دور نگه داشته‌اند.

کسب‌وکار چینی‌ها در بازار ایران در یک دهه گذشته دو برابر شده است و این بیشتر مدیون معامله نفتی چین با ایران است؛ چین هم اینک بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است و این کشور پس از امارات متحده عربی در منطقه خاورمیانه دومین واردکننده بزرگ کالا از چین است. همزمان با خروج یک به یک شرکت‌های اروپایی از بازار ایران پس از خروج آمریکا از برجام، شرکت‌های چینی درحال جایگزینی آنها هستند. شرکت فرانسوی توتال که قراردادی ۸/ ۴ میلیارد دلاری برای توسعه میدان گازی پارس‌جنوبی ایران بسته بود، پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که از ایران خارج می‌شود بلافاصله پس از این اعلام، «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران اعلام کرد شرکت نفت دولتی چین جای توتال را خواهد گرفت و سهم این شرکت از توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی از ۳۰ درصد کنونی به ۱/ ۵۰‌درصد خواهد رسید. در روزهای گذشته شرکت‌های اروپایی و غربی دیگر نظیر «مائرسک»، «پژو» و شرکت هواپیماسازی «بوئینگ» آمریکا نیز اعلام کردند که از معامله با ایران پاپس کشیده‌اند. «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران روز جمعه برای شرکت در نشست دو روزه سران سازمان همکاری‌های شانگهای وارد پکن شد. براساس گزارش رسانه‌های دولتی چین در جریان این سفر مقامات چینی علاوه بر مذاکره بر سر مسائلی چون همکاری‌ها در حوزه انرژی و تجاری با ایران، با رئیس‌جمهوری ایران درباره راه‌های حفظ برجام به‌رغم فشارهای دولت ترامپ، رایزنی خواهند کرد. «گائو شانگتائو» تحلیلگر خاورمیانه در کالج روابط خارجی پکن در این‌باره به آژانس خبری «فرانس‌پرس» گفت: «ایران هم‌اکنون و پیش از تصمیم نهایی خود درباره آینده برجام، به‌دنبال ارزیابی راه‌های نجات آن از طریق گفت‌وگو با دیگر امضاکنندگان توافق هسته‌ای موسوم به برجام است.» کارلتون گرین، یک مقام سابق مرتبط با تحریم‌ها در وزارت خرانه‌داری آمریکا نیز معتقد است: «چین می‌تواند از خروج شرکت‌های اروپایی که می‌توانند رقیبی برای شرکت‌های چینی در بازار ایران باشند، نفع ببرد.» اما در عین حال این مقام سابق وزارت خرانه‌داری آمریکا معتقد است: «این شرکت‌ها باید حسابی مراقب تاثیر تحریم‌های ثانویه آمریکا باشند. چون آمریکا بازار بسیار بزرگی است و برای چین و شرکت‌های چینی بسیار مهم است.» این مقام سابق آمریکایی گفته است: «این موضوع کاملا بستگی به اراده دولت ترامپ و میزان جدی بودن دولت آمریکا در اعمال تحریم‌های ثانویه و تنبیه شرکت‌های خارجی از جمله شرکت‌های چینی دارد که با بازار ایران ارتباط دارند.»