براساس گزارش «ایسنا» ظریف در پاسخ به سوال نماینده آستارا که از وی پرسید: چرا رفتار متقابل با دولت جمهوری آذربایجان ندارید، گفت: نگرانی ایشان نگرانی بحقی است. او ادامه داد: ما در توافقی که با طرف آذری داشتیم عبور مرز تا حدود ۴۵ کیلومتر را توافق کردیم. البته برخی از دوستان از این توافق هم فراتر رفتند و بعد دولت آذربایجان از طریق مجلس این توافق را منتفی کرد. ما هم می‌توانیم در مجلس اقدام متقابلی انجام دهیم اما از قِبَل سفر همسایگان آذری به شهرهای زیارتی ایران درآمدهای اقتصادی خوبی برای سایر استان‌ها به‌وجود می‌آید. به گفته ظریف اکنون تعداد زیادی از همسایگان آذری برای تشرف به شهرهای مشهد و قم وارد ایران می‌شوند اما سفر ایشان به ایران محدود به این دو شهر نیست؛ بلکه استان‌های همجوار نیز از عواید گردشگری سلامت بهره می‌برند. ظریف افزود: در مذاکراتمان با آذری‌ها رئیس‌جمهور آذربایجان دستور داد که ویزا در فرودگاه برای مسافران ایرانی صادر شود. در حقیقت این اقدام یک مرحله قبل از لغو روادید است. امیدوارم حل این مشکل بتواند به استمرار روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دو کشور تداوم دهد.

استراتژی ایران در تنظیم روابط با افغانستان

از سوی دیگر، نمایندگان در جلسه علنی دیروز از توضیحات ظریف درباره استراتژی ایران در تنظیم روابط با افغانستان نیز قانع شدند؛ سوالی که به‌صورت مشترک از سوی احمدعلی کیخواه، حبیب‌الله دهمرده و حسینعلی شهریاری نمایندگان زابل و زاهدان مطرح شد. وزیرخارجه در پاسخ به این سوال گفت: افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی دارد چون همواره تنش و بحران در این کشورخسارات زیادی به ما وارد کرده است، نمونه آن تقدیم ۱۱ شهید به‌خاطر این تنش‌ها در حمله طالبان به مزارشریف است؛ به همین دلیل تامین امنیت افغانستان، پیشرفت، توسعه و آبادانی این کشور برای ما اهمیت دارد. او افزود: تروریسم از نگرانی‌های اصلی ما است که به‌خاطر دخالت‌های خارجی به‌وجود آمده، این روزها داعش به افغانستان منتقل شده که خطر تروریسم را افزایش داده است.

وزیر خارجه با بیان اینکه ایران دو موضوع بسیار مهم در روابط با افغانستان دارد، گفت: اولین موضوع رفت و آمدهایی است که به داخل کشور می‌شود که بعضا رفت و آمدهای غیرقانونی مشکلاتی را به‌وجود می‌آورد، از این‌رو ما تسهیلات جدیدی را جهت اعطای ویزا به اتباع افغانستانی به ایران در نظر گرفتیم، ودیعه‌ای که باید می‌گذاشتند را برداشتیم تا رفت‌وآمدها تسهیل شود. به گفته ظریف، در حوزه موادمخدر نیز توافقات دو جانبه‌ای صورت گرفت، لذا در حوزه حفظ امنیت با افغانستان تلاش شد ازطریق گفت‌وگو، ورود اتباع افغانستانی را تسهیل کنیم. ظریف حقابه رودخانه هیرمند و هریرود را مشکل دیگر با افغانستان عنوان و اظهار کرد: همه اینها در پنج کمیته و در بسته جامعی تنظیم شده، این کمیته‌ها شامل آب، امنیت، مرزها، آموزش و روابط اقتصادی است. مجموعه روابط و توافقات در پنج کمیته به‌صورت جامع دیده شده که می‌تواند تمامی نگرانی‌ها را رفع و همکاری جامعی را تامین کند.

عمل متقابل در قبال افغانستان

ظریف همچنین در پاسخ به سومین سوال که از سوی حبیب‌الله دهمرده، نماینده زابل مبنی‌بر اینکه دلیل انجام نشدن اقدامات جدی برای موضوع حقابه ایران از رودخانه هیرمند از افغانستان چیست، گفت: موضوع حقابه جمهوری‌اسلامی‌ایران از رودخانه هیرمند و هریرود دو موضوعی است که سال‌ها مساله دولت ایران و افغانستان بوده است. وزیر امورخارجه گفت: از دولت افغانستان توقع داریم قبل از اینکه ایران ناگزیر به اقدام متقابل شود، به نیازهای بحق و قانونی جمهوری‌اسلامی در موضوع حقابه توجه کند. او با بیان اینکه مشکل آب کشور و سیستان و بلوچستان تنها از طریق حقابه حل شدنی نیست، گفت: این موضوع به برنامه جامع احتیاج دارد؛ البته وزارت خارجه به وظایفش در این‌باره عمل کرده و عمل می‌کند.

پیشنهاد وزیر علوم برای تامین ارز دانشجویی

همچنین به گزارش خانه ملت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای تامین ارز دانشجویی پیشنهاد کرد کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌ها دانشجویان خارج از کشور و محل تحصیل آنان را تایید کنند تا ارز موردنیاز پرداخت شود. منصور غلامی در جلسه دیروز فراکسیون مستقلین‌ولایی مجلس افزود: اقدامات لازم برای تامین ارز دانشجویان بورسیه با هماهنگی بانک مرکزی انجام شده است و این دانشجویان باید در سامانه اعلام‌شده ثبت‌نام کنند تا به بانک معرفی شوند.