آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز پس از مکرون با همین هدف به واشنگتن رفت تا بتواند ترامپ را متقاعد کند در توافق هسته‌ای با ایران که در ژوئیه ۲۰۱۵ میان این کشور و قدرت‌های جهانی حاصل شد، باقی بماند. طبق این توافق، تهران پذیرفت تا برنامه هسته‌ای‌اش را در ازای رفع تحریم‌های آمریکا و دیگر تحریم‌های اقتصادی محدود کند. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، توافق جدید پیشنهادی مکرون در نگاه اول تلاشی برای نام‌گذاری مجدد چیزی به نظر می‌آید که در حال حاضر نیز مذاکره‌کنندگان آمریکایی و متحدان اروپایی‌اش در حال رایزنی درباره آن هستند تا بتوانند توافق هسته‌ای کنونی را حفظ کنند. یک مقام فرانسوی که نخواست نامش فاش شود، در این باره گفت: «این در حقیقت مطابق با آن چیزی است که ما ۶ماه است در حال مذاکره درباره آن هستیم. مکرون امیدوار بود که بتواند رئیس‌جمهور ترامپ را به ماندن در توافق موجود و اصلاحاتی که هم‌اکنون تحت مذاکره هستند، متقاعد کند و به علاوه امکان مذاکرات بعدی را در صورتی که ترامپ توافق را کنار بگذارد، حفظ کند.»

رئیس‌جمهور آمریکا در اواسط ماه ژانویه به سه کشور اروپایی طرف توافق یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان مهلت داد تا آنچه وی نقاط ضعف این توافق می‌خواند را تا روز ۱۲ مه اصلاح کند در غیر این صورت واشنگتن دیگر به تعلیق تحریم‌های ایران ادامه نخواهد داد. این اقدام به منزله خروج آمریکا از توافق هسته‌ای خواهد بود. ترامپ معتقد است که این توافق سه ضعف اساسی دارد: «گنجانده نشدن برنامه موشکی بالستیک در توافق، مفادی که بر اساس آن بازرسان بین‌المللی می‌توانند سایت‌های هسته‌ای مشکوک ایران را بازدید کنند و بندهای موسوم به غروب که طبق آنها محدودیت‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران پس از گذشت چند سال به تدریج پایان می‌یابد.»

مذاکره‌کنندگان آمریکا و این سه قدرت اروپایی تلاش کرده‌اند تا این مسائل را با زیرکی حل و فصل کنند به گونه‌ای که آمریکا در توافق بماند و ایران نیز که با هرگونه تغییر در توافق هسته‌ای مخالف است، این توافق را اجرا کند. مکرون سه‌شنبه گذشته در یک کنفرانس خبری مشترک با ترامپ، گفت وی می‌خواهد روی یک توافق جدید با ایران کار کند تا به سه چیز رسیدگی کند؛ ۱- محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت ۲- محدود کردن فعالیت‌های موشکی بالستیک این کشور  ۳- مقابله با آنچه غرب رفتار بی‌ثبات‌‌کننده ایران در خاورمیانه می‌خواند.

یک دیپلمات که نخواست نامش فاش شود، گفت مکرون درباره چیزی صحبت کرده است که مدت‌هاست میان این سه کشور اروپایی و آمریکا در جریان است. هر‌چند رئیس‌جمهور فرانسه روز چهارشنبه تقریبا یک موضع متفاوت اتخاذ کرد و گفت که اظهارات رئیس‌جمهور ترامپ سبب نشده که وی متقاعد شود واشنگتن در برجام باقی می‌ماند. شاید مکرون در واکنش به مخالفت‌های ترامپ با برجام تلاش کرده است تا فضا را برای دیپلماسی حتی در صورتی که آمریکا تحریم‌هایش علیه ایران را طی هفته‌های آینده مجددا وضع کند، باز نگه دارد. این دیپلمات افزود: «آنچه من دریافت کرده‌ام این است که وی به سادگی قصد داشته تا دورنمای یک روند سیاسی را حتی در صورتی که رئیس‌جمهور آمریکا روز ۱۲ مه تصمیمی منفی بگیرد، حفظ کند.»

به گفته این دیپلمات، مکرون امیدوار بوده است تا احساسات سختی که ممکن است با خروج ترامپ از برجام ایجاد شود را محدود کند و به نوعی راه مذاکرات بعدی را باز نگه دارد.

به گزارش رویترز، چنین گفت‌وگوهایی احتمالا تنها میان آمریکا و سه قدرت اروپایی بوده است، نه با چین و روسیه، چه برسد به ایران. رابرت آینهورن یک متخصص عدم اشاعه در اندیشکده بروکینز در این باره، اظهار کرد: «از نظر من مکرون در حال مذاکره درباره یک توافق مکمل بوده است تا یک توافق جدید. وی می‌داند که رئیس‌جمهور ترامپ یک توافق جدید را ترجیح می‌دهد بنابراین من فکر می‌کنم آنچه وی به معنای واقعی در حال رایزنی درباره آن است شامل شدن توافق کنونی برجام در یک بسته بزرگ‌تر است.»

آینهورن ادامه داد: «در حالی‌که ترامپ و اروپایی‌ها درباره فهرست کردن حمایت دیگران گفت‌وگو می‌کنند، فکر نمی‌کنم هیچ امید واقعی درباره متقاعد کردن روس‌ها، چینی‌ها یا ایرانی‌ها برای امضای هیچ یک از ابعاد این بسته بزرگ‌تر وجود داشته باشد.»