آمبانی در ژوئن ۱۹۵۹ در بمبئی هند متولد شد. مدرک کارشناسی را از دانشگاه مومبای دریافت کرد و کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت کسب‌و‌کار در مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا خواند. بعد از مرگ پدر در سال ۲۰۰۲، به همراه برادر بزرگ‌ترش موکش آمبانی، وارث امپراتوری ریلاینس (Reliance Industries) شد که فعالیت عمده آن واردات فیبر مصنوعی بود. اما بعد از مدتی بین او و برادرش رقابت سختی برای اندوختن ثروت بیشتر شکل گرفت.

به این ترتیب، آنیل و موکش هر کدام فعالیت‌های مستقلی را در شرکت ریلاینس آغاز کردند. آنیل یکی از مدیران اجرایی شرکت شد و آن را به سوی موفقیت‌های تازه‌ای سوق داد. او فعالیت‌هایی را در بخش‌های سرگرمی، خدمات مالی، انرژی و تله‌کام شروع کرد؛ از جمله سرمایه‌گذاری در ایستگاه‌های رادیویی، استودیوی تولید انیمیشن و چند سینما.

بیشترین شهرت او به دلیل پیشرفت‌های مالی متعددی بود که در بازار سرمایه هند به دست آورد. از جمله اقدامات او عرضه اولیه سهام ریلاینس در بازار سرمایه بود که در سال ۲۰۰۸ در کمتر از ۶۰ ثانیه رخ داد و سریع‌ترین عرضه اولیه در بازارهای سهام هند تا امروز شناخته می‌شود. از دیگر دستاوردهای آمبانی جوان می‌توان به تامین حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه از بازارهای مالی خارجی اشاره کرد. این دستاوردها باعث شد به او لقب «نابغه مالی»‌ بدهند.

در سال ۲۰۰۸ یک سرمایه‌گذاری مشترک ۲/ ۱ میلیارد دلاری با شرکت دریم‌ورکس متعلق به استیون اسپیلبرگ، کسب‌وکار سرگرمی آمبانی را به یک پلت‌فرم جهانی تبدیل کرد.

در واقع، بینش و اراده قوی آمبانی عامل جایگاه برجسته امروز ریلاینس به‌عنوان یک شرکت نفت، انرژی، پارچه، تله‌کام و پتروشیمی است. این شرکت روزانه به زندگی یک تا ۱۰ نفر از مردم هند سود می‌رساند. در اکتبر ۲۰۰۷ ریلاینس اولین شرکت هندی نام گرفت که به سرمایه بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری دست یافته است.

دستاوردهای آمبانی شامل نشان‌های افتخار و جوایز متعددی شده است. او در سال ۱۹۹۷ از سوی مجله Business India به‌عنوان «برترین تاجر سال» انتخاب شد. در سال ۲۰۰۶ هم این عنوان را از سوی یک نشریه معتبر دیگر دریافت کرد. در سال ۲۰۰۹ مجله

India Today او را به‌عنوان سومین فرد قدرتمند هند معرفی کرد.

آمبانی به دلیل فعالیت‌های کارآفرینی ویژه و شخصیت قابل احترامی که دارد، به الگوی جوانان هند تبدیل شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند