آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۱۳

 • چرخش بورس در میانه زمستان

  دنیای‌اقتصاد: پرونده بورس تهران در دومین ماه از زمستان در حالی بسته شد که باوجود کم‌رمق بودن معاملات و نوسانات کم‌مقدار اما شاخص کل با رشد ۶/ ۷ درصدی همراه شد. دی‌ماه بود که منفی‌ترین ماه تاریخ بورس تهران رقم خورده بود اما رسیدن قیمت‌ها به محدوده‌های جذاب و افت نسبت قیمت به درآمد به محدوده ۸ واحد سبب شد تا کمی از فشار فروش‌ها کاسته شود اما پابرجا بودن تردیدها نسبت به روند آتی بازار و همزمان با آن دستکاری ناکارآمد قوانین و مقررات مانع از شکل‌گیری موج‌های قدرتمند تقاضا شد. از این رو شاخص کل به نوسان محدود در کانال ۱/ ۱ تا ۳/ ۱ میلیون واحد بسنده کرد و حقیقی‌ها برای ششمین ماه متوالی راه خروج از بازار را در پیش گرفتند و طی دادوستدهای بهمن‌ماه خالص فروش ۵ هزار و ۸۳۰ میلیارد تومانی را رقم زدند.
 • تهدید نقدشوندگی بازار سهام

  دنیای اقتصاد- شروین شهریاری: بازار سهام در هفته گذشته نخستین تجربه معاملاتی پس از وضع محدودیت نوسان منفی ۲‌درصدی را پشت سر گذاشت تا پس از یک جهش موقت در دو روز اول، بقیه روزهای هفته را به رغم رشد حدود ۲ درصدی شاخص در مقیاس هفتگی در فضای منفی سپری کند. پیامد مهم‌تر اما کاهش قابل ملاحظه نقد شوندگی و حجم داد و ستدها تا ۵۰ درصد نسبت به قبل از وضع مقررات مزبور بود که اتفاقی نامطلوب به شمار می‌رود.
 • شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری در ایران

  عباس وفادار/ حسابدار رسمی
  بدون شک، سال ۱۳۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصاد ایران در دوران معاصر است. اگرچه در ابتدا انتظار می‌رفت اقتصاد ایران که از سال ۱۳۹۷ به دلیل تحریم‌های یک جانبه آمریکا با مشکلات متعددی روبه‌رو شده و تا حد زیادی کوچک‌تر شده بود در این سال شرایط بهتری را شاهد باشد، اجرای سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی در پی شیوع ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی ناشی از گسترش این ویروس در سراسر دنیا سبب شد مشکلات اقتصاد ایران دو چندان شود. دولت نیز به ناچار و برای مقابله با این وضعیت بحرانی و جبران کسری بودجه قابل توجه خود مجبور به تامین کسری بودجه خود از بازار سرمایه و منابع دیگر شد که این امر از نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی، تبعات بسیاری را برای اقتصاد ایران در پی داشته و خواهد داشت. از طرف دیگر آشفتگی موجود در سیاست‌های پولی و مالی دولت، منجر به سرگردانی سرمایه‌گذاران و ورود برخی از سرمایه‌ها به بازارهایی مانند ارزهای دیجیتال شده است، که این امر نیز به نوبه خود فشار مضاعفی را بر اقتصاد ایران وارد کرده است.
 • ضرورت بازنگری مقررات طراحی ابزارهای جدید تامین مالی

  گروه شرکت‌ها: همایش «نقش بازار سرمایه در توسعه صنعت پتروشیمی» در حاشیه دومین نمایشگاه تخصصی «حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی» برگزار شد. در این همایش، به بررسی مشکلات موجود در زمینه تامین مالی از بازار سرمایه و نقش مهم این بازار در تامین نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی از بازار سرمایه پرداخته شد. همچنین مدیران عامل شرکت‌های تامین سرمایه به تشریح ابزار متنوع موجود در بازار سرمایه برای پوشش طیف وسیعی از نیازهای بنگاه‌های اقتصادی پرداختند و تاکید داشتند که همچنان ابزارهای موجود در این بازار، کافی نبوده و نیاز به تنوع بیشتر و رونمایی از ابزار جدیدتر احساس می‌شود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر