آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۱۲

 • ریسک و فرصت بورس‌ در ماه آخر

  دنیای‌اقتصاد- مسعود کریمی: بورس تهران آخرین روز کاری این هفته را نیز منفی به پایان رساند، اما به مدد رشد ۹/ ۳ درصدی شاخص کل در نخستین روز هفته و البته همدستی دامنه نوسان نامتقارن و حجم مبنا، در مجموع آخرین هفته بهمن‌ماه را با رشد حدود ۲ درصدی نماگر اصلی سهام به پایان رساند. بازیگران حقیقی بورس تهران نیز که حالا ۸ هفته پیاپی است که در زمین فروش سهام فعالیت می‌کنند، در هفته جاری ۷۹۶ میلیارد تومان سهم نقد کردند.
 • قطب‌نمای خریداران سهام

  دنیای‌اقتصاد - زهرا رحیمی: نماگرهای سهام به حرکت در مسیر نزولی ادامه می‌دهند و گویا سیاست‌گذار با ترفندهایی که در دست دارد، نمی‌تواند جلودار اصلاح قیمت‌ها شود. اصلاحی که به‌دلیل محدودیت‌هایی همچون دامنه نوسان و حجم مبنا فرسایشی شده و ۶ماه است که فعالان بازار را خسته کرده است. اما آنچه طی سال جاری، هم در موج صعودی ۳۰۰درصدی و هم دوره کاهشی، مورد انتقاد از سوی کارشناسان قرار گرفت، خرید و فروش سهامداران بورس تهران بدون الگوی معاملاتی بود. این مهم بهانه «دنیای‌اقتصاد» برای انجام یک نظرسنجی میان ۴هزار نفر از معامله‌گران شد. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد بیش از ۷۰درصد از سهامداران بدون در اختیار داشتن استراتژی معاملاتی خاصی، تنها دنباله‌رو دیگران هستند. بسیاری از این افراد بدون تحلیل خاصی سهام را می‌خرند و می‌فروشند. قطب‌نمای برخی جریان پول است و برخی دیگر منتظر دریافت سیگنال از فضای مجازی هستند. جالب آنکه تنها ۶درصد از شرکت‌کنندگان این نظرسنجی تحلیل بنیادی را برای دادوستد سهام برگزیده‌اند.
 • رشد مداوم ۴ساله متانول‌سازی

  امیر سهیل میرزایی تحلیلگر بازار سرمایه
  گروه محصولات شیمیایی، یکی از بزرگ‌ترین گروه‌ها در بازار سرمایه است. این گروه را می‌توانیم بر اساس محصولات تولیدی شرکت‌ها به زیردسته‌های متفاوتی تقسیم کنیم؛ یکی از اصلی‌ترین زیردسته‌های این گروه، صنعت متانول کشور است. این صنعت به واسطه تولید محصول استراتژیک و صادرات‌محور خود، همواره بخش قابل‌توجهی از توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است.
 • توسعه بازار سرمایه در گرو توسعه صنعت مدیریت دارایی

  امیرتقی‌خان تجریشی/ رئیس هیأت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران
  مدیریت دارایی (asset management) فرآیند توسعه، بهره‌برداری، نگهداری و فروش دارایی‌ها به روشی مقرون به صرفه و در راستای حداکثر کردن ثروت سرمایه‌گذار در افق تعریف شده است.
 • دامنه نوسان و برجام دغدغه بورسی‌ها

  دنیای اقتصاد: دامنه نوسان، بورس، بازار سرمایه و خصوصی‌سازی از جمله هشتگ‌های پرکاربرد در شبکه‌اجتماعی توییتر بودند. هشتگ‌هایی که گعده‌های بورسی‌ در این شبکه‌اجتماعی از آن استفاده می‌کردند و درباره موضوعات مدنظرشان با استفاده از آنها مطالبی را با دیگران به اشتراک می‌گذاشتند. همچنان اما یکی از بحث‌های کلی در کنار دیگر موضوعات روزمره درباره اقتصاد و وضعیت بورس در شبکه‌اجتماعی توییتر، احتمال مذاکرات ایران و آمریکاست. موضوعی که نه فقط این روزها دغدغه فعالان سیاسی و اجتماعی بلکه دغدغه فعالان اقتصادی و افراد فعال در حوزه بورس هم شده است و به‌طور جدی اخبار مربوط به این موضوع را پیگیری می‌کنند.
 • امیدواری به پذیرش سرخابی‌ها تا پایان سال در بورس

  معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در مورد زمان ورود سرخابی‌ها به بورس گفت: نمی‌توانیم زمان دقیقی را در این مورد اعلام کنیم. این کار فرآیندی دارد و دست ما نیست و هیات پذیرش فرابورس باید تعیین کند. جلسه معارفه برگزار شده و هیات فرابورس بقیه شرایط را مشخص خواهد کرد. مهدی علی‌نژاد افزود: در حال حاضر پرسپولیس به دلیل اینکه صورت‌های مالی ۶ماهه‌اش یک ماه زودتر سررسید شده، شرایطش نسبت به استقلال بهتر است. در مجموع امیدوارم تا پایان سال این اتفاق صورت بگیرد./ ایرنا
 • مهاجرت از بورس به بازار ارز دیجیتال

  یک کارشناس بازار سرمایه ضمن انتقاد از دعوت مردم به بازار سرمایه در ابتدای سال بدون دادن آگاهی به آنها گفت: این روزها افرادی که در بورس ضرر کردند درحال خرید بیت‌کوین هستند! روزبه شریعتی با بیان مطلب اضافه کرد: آماری خواندم مبنی بر اینکه روزی ۲هزار میلیارد تومان گردش مالی رمزارز است. چرا باید سرمایه‌گذاری‌ای که منجر به خروج ارز از کشور می‌شود اینقدر راحت در کشور تبلیغ شود؟ این روزها همه درحال جست‌وجوی اطلاعات درمورد بیت‌کوین هستند درحالی که یک روز این جست‌وجو درمورد بورس بود. هرچند خوشحال‌کننده بود اما این نتیجه برای بورس برای هیچ فردی خوشایند نیست. شریعتی افزود: نوسان‌پذیری رمزارزها به قدری زیاد است که ممکن است فرد یکروزه ۴۰ درصد ضرر ببیند. مردم رمز بورسی خود را گم می‌کنند و در تماس با کارگزاری‌ها می‌خواهند در پیدا کردن رمزشان به آنها کمک کنند، درحالی که اگر رمز درگاه خرید ارز دیجیتال خود را گم کند زندگی‌شان به باد می‌رود و راهی ندارند!/ ایسنا
 • زمان برپایی انتخابات سهامداران عدالت در ۳۱ شرکت سرمایه‌گذاری کشور

  مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از برپایی انتخابات سهامداران در ۳۱ شرکت سرمایه‌گذاری در ۲۰ اسفندماه خبر داد. محمدرضا پوررضایی با اعلام این خبر توضیح داد: مجمع عمومی این ۳۱ شرکت در سطح کشور برگزار و بعد از اینکه شرکت‌ها شکل گرفتند، عملا مدیریت سرمایه کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند، به دست شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و اعضای هیات مدیره‌ای که سهامداران آنان را انتخاب کرده‌اند، سپرده خواهد شد. او با بیان اینکه پنج مرحله برای ثبت شرکت‌های تعاونی حوزه سهام عدالت وجود دارد، اضافه کرد: مرحله اول تبدیل شرکت‌های تعاونی به شرکت سهامی عام در سطح استان‌ها است که عمدتا این کار انجام شده و در قالب شرکت‌های تعاونی دیگر فعالیتی نداشته و شرکت‌ها به شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعلی بدل شده‌اند./ مهر
 • تغییر دامنه نوسان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله

  دامنه نوسان روزانه قیمت در کلیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) بازار فرابورس ایران تغییر می‌کند. مدیر عملیات بازار فرابورس ایران اعلام کرد: این دامنه از شنبه دوم اسفند ۹۹ به میزان مثبت ۱۰ درصد تا منفی ۴ درصد تغییر خواهد یافت. / سنا
 • ورود پلیس امنیت اقتصادی به بورس

  رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در پاسخ به این سوال که آیا در پی ریزش بازار سرمایه در ماه‌های اخیر، متضرر شدن تعداد زیادی از سهامداران و اعتقاد برخی از کارشناسان مبنی بر دستکاری تعمدی معاملات و تخلفات روی داده، نهادهایی همچون سازمان بورس یا وزارت اقتصاد از پلیس امنیت اقتصادی تهران خواسته‌اند که به این پرونده‌ها تخلفات ورود پیدا کنند یا اینکه خود پلیس امنیت اقتصادی تهران در این رابطه اقدامی انجام داده، اظهار کرد: موارد زیادی را تاکنون در این رابطه بررسی کردیم اما اکنون در دو تا سه پرونده به‌جد در حال انجام اقدامات خود هستیم و هماهنگی قضایی را نیز در این رابطه انجام داده‌ایم. علی ولیپور گودرزی افزود: بورس قوانین خود را دارد و تصمیمات آن نیز به‌صورت کشوری است و بیشتر پرونده‌های مربوطه به آن در پلیس امنیت اقتصادی نیروی انتظامی بررسی می‌شود البته اگر در تهران بزرگ، موارد و مستنداتی مبنی بر ایجاد اخلال در بازار سرمایه به دست ما برسد، ضمن اشراف اطلاعاتی، اقدامات خود را انجام می‌دهیم. / تسنیم
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۱۱/۳۰

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد را در بازار سرمایه در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.
 • انتشار برنامه تجدید ارزیابی دارایی‌ها در کدال

  سنا: سازمان بورس با ارسال نامه‌ای به ناشران بورسی و فرابورسی اعلام کرد در صورت وجود هر برنامه‌ای برای تجدید ارزیابی دارایی‌ها، موضوع را فورا در کدال منتشر کنند.
 • ۶ شرکت در آستانه افزایش سرمایه

  سیمین سعیدی: بررسی‌های سامانه کدال نشان می‌دهد در هفته جاری ناشرین بورسی با نمادهای معاملاتی «ملت»، «بمپنا»، «دابور»، «تملت»، «قهکمت»، «وسکاب»، «آپ»، و«پخش»، «فروش»، «شتوکا» و «بانک دی» اطلاعیه افزایش سرمایه خود را منتشر کردند که در این گزارش به بررسی برخی از آنها پرداختیم.
 • مهم‌ترین اخبار صنایع در بهمن ماه

  دنیای‌اقتصاد: بهمن ماه روز‌های پرخبری را پشت سر گذاشت؛ خبر‌هایی که به شیوه‌هایی متفاوت بر شرکت‌ها و صنایع موثر بودند. بخشی از مهم‌ترین این اخبار مرور شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر