آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۰۹۹

 • الاکلنگ بورس بر محور هیجان

  دنیای‌اقتصاد: شاخص سهام پس از ثبت یک روز تماما صعودی، دیروز به رشد ۳/ ۰ درصدی بسنده کرد. در حالی که روز یکشنبه بورس شروعی مثبت داشت و حتی رشد ۷/ ۱ درصدی را نیز ثبت کرده بود، در ادامه تغییر مسیر داد و با افزایش عرضه‌ها از سقف روزانه عقب نشست. هر چند به سبب معاملات مثبت در «شستا» و برخی از سهام پتروپالایشی تن به افت نداد. در این روز شاخص کل با رشد ۳۸۰۰ واحدی، به رقم یک میلیون و ۲۵۱ هزار واحد رسید.
 • امکان سنجی جدایی بورس از دولت

  دنیای‌اقتصاد- زینب نورانیان: لزوم استقلال بازار سرمایه و حضور رئیس سازمان بورس در هیات دولت دو مطالبه‌ای است که اخیرا از سوی فعالان این بازار مطرح شده و به موازات هم دنبال می‌شود. حتی برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در پی تدوین طرحی هستند که با تصویب آن، مدیریت بورس از سوی دولت به‌صورت کامل منفک شود. با این حال برخی معتقدند استقلال بازار سرمایه با حضور رئیس سازمان در هیات دولت قابل جمع شدن نیست و با کوچک شدن دولت نیز منافات دارد. نظری که البته فردین آقابزرگی، تحلیلگر بازار سرمایه آن را رد می‌کند و با تاکید بر لزوم استقلال بورس از دولت می‌گوید که تعیین یک کرسی دائم برای رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر در هیات دولت به معنای بزرگ‌ شدن دولت نیست و باعث می‌شود این بازار که اکنون به وسعت ۵۵ میلیون سهامدار رسیده در تصمیمات اقتصادی کشور سهیم باشد.
 • آیا بورس اغلب در دهه فجر مثبت می‌شود؟!

  پشوتن مشهوری‌نژاد- حمیدرضا صفدری کارشناسان بازار سهام
  اهالی بورس باورهای جالبی درخصوص بازارهای مالی دارند. برخی از این باورها درست و برخی نادرست، برخی محبوب و پرطرفدار و برخی مهجور و نادرند. برخی از این باورها نیز به قدری نادرست و غیرمنطقی به نظر می‌رسند که بیشتر به خرافه می‌مانند تا واقعیت!
 • گروکشی و اما و اگر حالِ خوب بورس

  دنیای اقتصاد: افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی ایران افزایش ارزش سهام عدالت با توجه به روند صعودی بورس و نمادهای مربوطه نسبت به هفته قبل و البته انتقادهای نماینده‌های مجلس به دولت درباره وضعیت بورس از جمله موضوعاتی بود که دیروز در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شد. از اینها که بگذریم چند وقتی است که دو نگاه بیشتر از همیشه در شبکه‌های اجتماعی توییتر و اینستاگرام دیده می‌شود. این دو نگاه از جمله پیش‌بینی‌هایی است که در ماه‌های گذشته در همین ستون درباره آن نوشته بودیم و محورهای آن را توضیح داده بودیم.
 • ملاک‌های رتبه‌بندی شرکت‌های بازارپایه

  سنا: زهرا زارع،‌ مدیر نظارت بر ناشران بازار پایه فرابورس ایران گفت در طبقه‎بندی جدیدی که در تاریخ ۳۰ دی‌ماه انجام شد ۱۳ شرکت در تابلوهای بازار پایه جابه‌جا شدند، ۹ شرکت از تابلوی زرد به تابلوی نارنجی، ۳ شرکت از تابلوی نارنجی به تابلوی زرد و یک شرکت از تابلوی نارنجی به تابلوی قرمز بازار پایه منتقل شدند. به گفته او رتبه‌بندی شرکت‌های بازار پایه بر اساس ماده ۲۱ دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل‌ و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران (شرکت سهامی عام) انجام شده است و شرکت‌ها بر اساس سطح افشای اطلاعات و ارائه صورت‌های مالی طبقه‌بندی می‎شوند. او همچنین اعلام کرد که از سال ۱۳۹۶ طبقه‌بندی شرکت‌های بازار پایه در حال انجام است و تاکنون ۸ بار این رتبه‌بندی انجام شده و معیارهای آن تغییر نکرده است.
 • نحوه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

  ایرنا : مدیر خدمات حقوقی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از مراتب انتقال قهری سهام به وراث خبر داد. علیرضا ترابی درباره چگونگی انتقال سهام متوفیان به وراث گفت: برای انتقال سهام به ورثه قانونی باید مراحلی را از طریق سایت شرکت سمات (شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه) و دفاتر پیشخوان دولت طی کرد که این مراحل به این ترتیب است. به گفته او در ابتدا وراث به سایت شرکت سمات مراجعه می‌کنند و وارد قسمت خدمات انتقال سهام اشخاص متوفی می‌شوند، پس از مطالعه فهرست دفاتر پیشخوان دولت و انتخاب نزدیک‌ترین دفتر با در دست داشتن مدارک لازم اقدام به تشکیل پرونده قهری می‌کنند. برای این کار، گواهی‌نامه واریز مالیاتی، گواهی انحصار وراثت، گواهی فوت، اصل و تصویر اصل شناسنامه و کارت ملی متوفی (یا برابر اصل) و وراث، مدارک مورد نیاز است.
 • تذکر بورسی نماینده اقتصادی مجلس

  ایسنا: محسن علیزاده، نماینده مجلس و عضو شورای‌عالی بورس در تذکری خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: شما بابت اتفاقاتی که در بازار سرمایه رخ داده است، مسوول هستید. آقای واعظی که می‌گوید مجلس دخالت نکند نیز مسوول است؛ چراکه ضلع اصلی این بازار را که مردم هستند، فراموش کرده‌اید. این در حالی است که نمایندگان مجلس که مدافعان بحق و راستین آنها هستند، باید به این حوزه ورود کنند. بنابراین شما نمی‌توانید بگویید مجلس حق دخالت ندارد.
 • دیدگاه خطرناک درباره بورس

  مهر: پیمان مولوی، دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران: دیدگاهی که می‌تواند خطرناک باشد، این است که ما بدون دقت به اصلاح اقتصاد، بگوییم بازار سرمایه باید اقتصاد را به سمت اصلاح ببرد. در واقع، به‌جای آنکه اقتصادمان به سمت اصلاح حرکت کند تا مصالح سهامداران در بازار سرمایه حراست شود، انتظار داشته باشیم، بازار سرمایه، اقتصاد را به سمت اصلاح هدایت کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر