آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۰۰

 • خطای مکرر در بورس تهران

  دنیای‌ اقتصاد- محمدامین خدابخش: در روزی که شاخص بورس افت ۴/ ۱درصدی را ثبت کرد، انتشار اولین پیش‌بینی‌های‌ سود ۹۹ با انحراف قابل توجه EPS یک شاخص‌ساز از برآوردهای تحلیلی توجه بورس‌بازان را جلب کرد. فارغ از ناکارآمدی ابزارهای بورسی، سوال اصلی این روزها این است که مشکل اصلی بازار سهام و فقر تحلیلی در دادوستدها، نبود پیش‌بینی سود است یا عادت به خرید و فروش بر مبنای صف؟ در حال حاضر به‌نظر می‌رسد سیاست‌گذار به جای برداشتن مانع اصلی که همانا دامنه نوسان است، به حرکت در مسیر خطا ادامه می‌دهد.
 • نیمه‌ای دلچسب‌ برای بورس‌بازان

  دنیای‌اقتصاد: در حالی نیمه نخست سال ۹۹ با رشد ۲۱۱ درصدی شاخص سهام به پایان رسید که تا اینجای کار نیمه دوم بورس با افت بیش از ۲۲ درصدی این نماگر دنبال شده است. در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» نیز که دوم اردیبهشت ماه سال‌جاری تحت عنوان «۹ پرسش درباره بورس ۹۹» منتشر شد، بیش از ۶۸ درصد از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند شاهد عملکرد بهتری از بورس تهران در نیمه اول سال ۹۹ باشیم. در این میان بررسی‌ها که بازدهی شاخص کل در دو نیمه معاملاتی طی ۲۰ سال گذشته نشان می‌دهد در اکثر سال‌ها، بازار سهام در نیمه نخست سال عملکرد بهتری از ۶ ماه دوم داشته است.
 • «معمای زندانی» در بازار سرمایه

  حمیدرضا فرهادی- دکترای مدیریت مالی و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری سلامت ثامن
  نظریه بازی‌ها (Game Theory) یک ابزار کارآمد برای اقتصاددانان و نظریه‌پردازان حوزه‌های رفتارشناسی اقتصاد است. در واقع نویمن (Neumann) به‌عنوان طراح این نظریه به کمک مدل‌های ریاضی به تحلیل روش‌های همکاری و تعامل افراد، مبتنی بر تصمیم‌گیری منطقی و هوشمندانه آنها می‌پردازد. یکی از جالب توجه‌ترین مثال‌های تئوری بازی‌ها «معمای زندانی» یا به تعبیری «دوراهی زندانی» (Prisoners Dilemma) است.
 • بورس سبزپوش، نشان دادن در باغ‌سبز به مردم بود

  دنیای اقتصاد: بورس از مسیر صعودی خود دست کشید و دیروز بار دیگر با افت شاخص همراه شد. افت شاخصی که به قول برخی از سهامداران فعال در شبکه‌های اجتماعی کم‌کم در حال تبدیل‌شدن به اتفاقی عادی‌ است. اما در چنین فضایی رسانه‌های خارج از کشور و اکانت‌های بی‌نام و نشانی که منتظر گرفتن ماهی از آب گل‌آلود هستند، دیروز سعی می‌کردند که با نوشته‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی توییتر و پست‌هایشان در اینستاگرام توجه‌ مردم را به این موضوع جلب کنند که مسوولان دولتی در حال تناقض‌گویی هستند.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد را در بازار سرمایه در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر