• تکرار غفلت در بورس تهران

  دنیای‌اقتصاد: با ثبت رشد ۲/ ۲درصدی شاخص کل در روز چهارشنبه و بازگشت این نماگر به ابرکانال ۲/ ۱میلیون واحدی، بیشترین رشد هفتگی بورس تهران در سال‌جاری رقم خورد تا امید به پایان روند اصلاحی بیش از گذشته تقویت شود. در عبور از این فضای اصلاحی اما خطر بازگشت تحلیل‌گریزی، بازار و سهامداران را تهدید می‌کند. آن هم در شرایطی که بورس همچنان از بیماری کهنه صف‌نشینی به سبب وجود دامنه نوسان رنج می‌برد و در این فضا ممکن است اتفاقات تلخ سال ۹۹ تکرار شود.
 • پایان هفته تمام‌سبز سهام

  دنیای‌اقتصاد: بازار سهام شروع سبزی را برای تابستان رقم زده است، به‌طوری‌که در دو روز ابتدایی اولین ماه این فصل شاهد رشد نماگرها و ثبت رکوردهای متعدد هستیم. این موضوع امید تازه‌ای به سهامداران بخشیده است. به نظر می‌رسد رکود در بازارهای موازی و جذابیت قیمت‌ها در سهام بنیادی در کنار چشم‌انداز روشن مذاکرات برجامی، ثبات نسبی بهای ارز و عملکرد مطلوب بازارهای جهانی؛ همه در کنار هم قدرت خرید سهامداران را تقویت کرده و به رشد نماگرها سرعت بخشیده است.
 • آرامش بورس در کوتاه‌مدت

  شایان کرمی کارشناس حوزه بورس
  مهم‌ترین عامل شرایط فعلی که باعث شده است بورس در چند روز گذشته همراه با رشد شاخص باشد، دلار است. سهامداران و فعالان حوزه بورس، وقتی می‌بینند با به سرانجام رسیدن انتخابات ریاست‌جمهوری، قیمت دلار ریزش یا افزایش پیدا نکرده است به بازار سهام اطمینان پیدا کرده‌اند. البته این اطمینان تمام آن مسائلی نیست که بر افزایش شاخص بورس در روزهای گذشته تاثیرگذار بوده است اما در کوتاه‌مدت در جلب اطمینان خاطر سهامداران تاثیرگذار بوده است. همچنین حجم معاملات در بورس نسبت به ماه گذشته بهبود پیدا کرده و این موضوع خیلی مهم است. از طرفی همان‌طور که توضیح دادم، دلار، رشدی آرام به خود گرفته است و تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات بین‌المللی برجام و روی کار آمدن رسمی دولت جدید و سیاست‌هایش در حوزه‌ اقتصاد، فعلا در کوتاه‌مدت حوزه بورس رو به بهبود است. اما درباره فضای میان‌مدت و بلندمدت، نمی‌توان پیش‌بینی قطعی‌ای داشت و همه چیز بستگی به روند قیمت ارز، سیاست‌های داخلی و خارجی دولت جدید و مذاکرات بین‌المللی برجام دارد. اما در کل با توجه به این شرایط، برای هفته پیش رو می‌توانم این‌طور پیش‌بینی کنم که بازار بهتری خواهیم داشت.
 • هفته نوسانی ‌بورس با معاملات پرحجم

  الناز افشار کارشناس حوزه بورس
  با توجه به اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری را پشت سر گذاشته‌ایم و نتیجه‌ آن مشخص شده است، عملا ریسک انتخابات از سر راه بازار سرمایه برداشته شده است. همچنین سیاستی که مبنی بر اعمال مالیات بر عایدی در بازارهای موازی بر بازار سرمایه است و با توجه به تورمی که در کشور پیش رو داریم، سرمایه‌داران تنها باید مسیر بازار سرمایه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. همچنین در آینده پول درشت و هوشمند وارد بازار سرمایه می‌شود و قیمت اکثر سهم‌ها، برای سرمایه‌گذاران جذاب شده است. برای هفته‌ای که پیش رو داریم، معاملات پر حجمی را پیش‌بینی می‌کنم و روند کلی بازار را هم، نوسانی و رو به مثبت می‌بینم. در نهایت، از سهامداران می‌خواهم که فارغ از هیجان‌ها و بنا بر حقیقت سرمایه‌گذاری کنند و به این نکته توجه داشته باشند که صورت‌های مالی سهمی را که می‌خواهند روی آن سرمایه‌گذاری کنند، بررسی کنند و پی به ارزشمندی آن سهم ببرند و البته از همه مهم‌تر اینکه به سهام به دید یک دارایی مالی نگاه کنند. توصیه‌ای هم که به سهامداران عزیز دارم، این است که صبور باشند و صبر کنند و آن دسته از افرادی هم که به خاطر شرایط گذشته بازار، کنار کشیده بودند، به بازار ورود کنند.
 • روزهای خوش بورسی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: سبزپوشی بورس برای پنجمین روز متوالی حال دل سهامداران و فعالان بازار سرمایه را هم سبز کرده و بورس‌بازان با عبور شاخص از کانال یک میلیون و دویست هزار واحد «بر طبل شادانه» می‌کوبند. در این میان فعالان بورسی فضای مجازی به دو دسته تقسیم شده‌اند و هر دسته تحلیل مخصوص به خود را برای سبزپوشی و صعود شاخص دارند.
 • شروع گرم تابستان بورس

  دنیای‌اقتصاد: اولین روز از تابستان برای سهامداران با رشد ۵۶/ ۱درصدی شاخص کل بورس تهران پایان یافت که بیشترین رشد درصدی این نماگر از ۸ خردادماه بود. با ثبت این رشد، پس از ۲۴ روز کاری شاخص کل از حبس در بازه ۱۰۰/ ۱تا ۱۷۰/ ۱ میلیون واحد رهایی پیدا کرد و بازیگران حقیقی مجددا در سمت خرید بازار فعال شدند. رشد نرخ دلار، افزایش خوش‌بینی‌های برجامی و کاهش هراس از دستوری ماندن قیمت‌گذاری خودرو از مهم‌ترین دلایلی بود که روز گذشته سبب تحریک تقاضا در بازار سهام شد.
 • زشت و زیبای سودسنجی بورسی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: در حالی کارشناسان تغییرات مکرر قوانین بورسی را یک آسیب جدی برای این بازار عنوان می‌کنند که بازار سهام با فضای نسبی متعادل شدن فاصله معناداری دارد. گرچه سازمان بورس بارها با بهانه افزایش شفافیت دست به اقداماتی زده اما برخی از آنها نتیجه مورد نظر که همان افزایش شفافیت در معاملات است را در پی نداشته است. اخیرا نیز مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، سازوکار جدیدی درخصوص انتشار گزارش پیش‌بینی سود و زیان شرکت‌ها منتشر کرده؛ مصوبه‌ای که واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشته است. به اعتقاد برخی تحلیلگران در صورتی که مصوبه جدید در اجرا منجر به شفافیت بیشتر گزارش‌ها شود مثبت ارزیابی می‌شود هرچند با روی کار آمدن دولت جدید در چند ماه آینده احتمال تغییرات مجدد دور از انتظار نیست.
 • انتظارات سهامداران عدالت از رئیس‌جمهور جدید

  مهدی حاجی‌وند/ کارشناس بازار سهام
  یکی از مشکلات چند سال گذشته سهام عدالت، موارد مرتبط با شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تعاونی شهرستانی سهام عدالت است که همزمان با آغاز طرح توزیع سهام عدالت تاسیس شدند؛ که البته با پایان یافتن ثبت‌نام سهام عدالت، سال‌ها است که شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در بلاتکلیفی به سر می‌برند. این در شرایطی است که می‌شد از ظرفیت و توان شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در راستای فرهنگ‌سازی و شناساندن حقوق مشمولان و سهامداران عدالت در این سال‌ها استفاده کرد؛ اما نه تنها این اتفاق نیفتاده است، بلکه حالا این شرکت‌ها خود به مشکلی در زمینه سهام عدالت تبدیل شده‌اند. از این رو باید در دولت جدید اقدام به تعیین تکلیف و انحلال شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کند.
 • بورس و کابینه دولت سیزدهم

  دنیای‌اقتصاد: ادامه‌دار بودن رشد شاخص بورس، کاهش قیمت بیت‌‌کوین به پایین‌ترین سطح خود در دو هفته‌ گذشته و در مرحله نهایی بودن تولید و تست سامانه معاملات ایرانی بورس از جمله موضوعاتی بود که دیروز در فضای توییتر فارسی و گروه‌های تلگرام درباره آن صحبت می‌شد. در ادامه نگاهی داشته‌ایم به چند موضوعی که توجه‌های بیشتری را در فضای مجازی به خود جلب کرده و بحث‌هایی پیرامون آنها شکل گرفته بود.
 • استقرار سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال

  روح‌الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران: سامانه ایرانی معاملات بورس طراحی شده و تا پایان سال مرحله استقرار فرآیند را طی می‌کند. ظرفیت پاسخگویی بازارها در سامانه معاملات به گونه‌ای طراحی شده که بتواند معاملاتی مانند استقبال سال ۹۹ مردم از بورس را به راحتی پاسخ دهد و این سامانه ظرفیت ۱۰۰‌میلیون سهامدار را دارد که به همه تراکنش‌ها پاسخ دهد و طراحی نرم‌افزار کاملا تولید داخلی بوده و به همین خاطر مزایایی مانند بومی بودن دارد. از طرفی، به سامانه‌های خارجی به دلیل تحریم دسترسی نداشتیم/ فارس

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر