• بورس‏‌بازی در دوراهی سرنوشت‏‌ساز

  دنیای‌اقتصاد - مژده ابراهیمی: با روی کار آمدن دولت جدید، بازار سرمایه کمی رونق گرفت. رونقی که برخی آن را به انتخاب ابراهیم رئیسی ارتباط دادند و برخی دیگر با استناد به سابقه بورس در روز پس از انتخابات ریاست جمهوری در دوره‌های گذشته، رونق موقتی سهام را طبیعی قلمداد کردند. با گذشت زمان اما رنگ تابلو نیز تغییر کرد. هرچه می‌‌گذشت و هر‌چه بیشتر نام مذاکرات هسته‌‌ای برای احیای برجام در دولت سیزدهم مطرح شد، سهامداران با احتیاط بیشتری به فعالیت در تالا شیشه‌‌ای پرداختند. به‌عبارتی باید گفت دو راهی احیا یا عدم‌احیای برجام، فعالان بازار را دچار سردرگمی کرد. معامله‌‌گرانی که از یک‌سو با احتمال‌دادن به احیای برجام، روند کاهشی برای نرخ دلار تصور می‌کردند‌ و از سوی دیگر با نگاه به متغیرهای کلان اقتصادی همچون نقدینگی ۴۰۰۰هزار میلیارد تومانی و تورمی که هر‌ماه بر میزان آن افزوده می‌‌شد، انتظار داشتند بار دیگر بورس جذاب شده و سودهای رویایی نصیبشان کند. این سردرگمی اما ادامه یافته؛ ارزش معاملات هر روز کمتر و کمتر می‌شود و بازار نیز روندی نامشخص را طی می‌کند. کارشناسان قدرت چندانی برای پیش‌‌بینی روند آتی بازار ندارند و با یقین اظهارنظر نمی‌کنند، اما یک نقطه مشترک در نظرات فعالان بورسی دیده می‌شود؛ «بورس تا پایان سال به‌عنوان یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌‌‌‌گذاری خواهد بود.» آنها می‌گویند هر‌چند به‌نظر می‌رسد بازار تا پایان سال با افت و خیز همراه باشد، اما در کل روند آن مثبت خواهد بود.
 • لزوم بهره‏‌وری از فناوری در خلق ارزش و توسعه اقتصادی

  سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در «سومین کنفرانس تخصصی و حرفه‌‌ای فناوری در صنعت خدمات مالی» با اشاره به کاربردهای فراوان فین‌تک در بازارهای مالی از فعالان بازار درخواست کرد تا ایده‌ها و طرح‌‌های خود را در این راستا به سازمان برای بررسی و تطبیق و یا تدوین قوانین لازم ارائه کنند. مجید عشقی با بیان اینکه استفاده از فناوری نوین در بازارهای مالی باید در خدمت عامه مردم باشد گفت: فعالان بازار، با روشنگری و ایجاد گزاره‌های دقیق به جای توجه به خرافات بکوشند در مسیر بهره‌گیری صحیح از این فناوری‌ها در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور گام بردارند. بهینه‌سازی خدمات جاری از منظر زمان و هزینه، تقویت نظارت‌‌ هوشمند، از جزیره‌‌ای خارج کردن بازار سرمایه و هم‌‌افزایی با سایر بخش‌های اقتصاد برخی از مزایای استفاده از فناوری‌‌های جدید در بازار سرمایه کشور هستند.
 • تلاش بورس برای بازگشت به ۴/ ۱

  دنیای‌اقتصاد: فراز و نشیب نماگرهای بورسی در روز گذشته افزایشی بود. در این روز شاخص بورس تهران که برای چند روز پشت‌سر هم فقط روند منفی را پی می‌گرفت، رشد کرد تا نماگر اصلی بازار سهام به سطح یک‌میلیون و ۳۹۳ هزار واحد برسد. بر این اساس داد و ستدهای روز چهارشنبه در حالی خاتمه پیدا کرد که میانگین وزنی قیمت‌ها در بورس به میزان ۶۸/ ۰درصد افزایش یافت. آنچه که بیش از هر چیز توانست در رشد روز قبل شاخص بورس اثر بگذارد افزایش قیمت در نمادهای «فولاد»، «کگل» و «فملی» بود که در سایر دلاری‌‌ها نیز به وضوح دیده می‌شد. در این روز بیشترین تاثیر در نماگر اصلی تالار شیشه‌‌ای از سوی نمادهای فلزی، معدنی و پتروپالایشی‌‌ها بود، با این حال باید خاطرنشان کرد که افزایش تقاضا در نمادهای یاد‌شده هم نتوانست بر عملکرد شاخص هموزن اثر قابل‌توجهی بگذارد که شاهد مثبت‌شدن این نماگر باشیم. بر این اساس معاملات روز چهارشنبه در حالی خاتمه یافته است که در خلال معاملات این روز نمادهای کوچک بازار همچنان به‌طور نسبی افت قیمت داشتند. همین مساله سبب شد تا نماگر یاد شده به میزان ۰۱/ ۰درصد افت کند. خالص خرید حقوقی با وجود افت قابل‌توجه نسبت به سایر روزهای هفته همچنان مثبت بود. بر این اساس طی روز چهارشنبه به میزان ۵۳میلیارد تومان از پول سرمایه‌گذاران از چرخه معاملات بورس خارج شد. می‌توان دلیل این کاهش قابل‌توجه را در ورود قابل‌توجه پول حقیقی به سه گروه اطلاعات و ارتباطات، انبوه‌سازی و یارانه جست‌وجو کرد. در این روز به موازات خروج پول از گروه‌‌هایی نظیر بانک‌ها و ماشین‌آلات، سه گروه اشاره شده توانستند تا حد مناسبی سرمایه‌گذاران حقیقی را به خود جلب کنند اما همان‌طور که گفته شد در نهایت خالص خرید حقیقی‌‌ها در این روز مجالی برای مثبت‌شدن پیدا نکرد.
 • عیار دو مدل حمایت بورسی

  دنیای‌اقتصاد- محمدامین خدابخش: بازار سهام پس از ابرنوسان‌های سال گذشته، تازه به مسیر صعودی بازگشته بود که دوباره شرایط تغییر کرد و با ورود به فاز اصلاحی، حالا روزهای کم‌رمقی را سپری می‌کند. شرایطی که سبب شده تا مجددا واژه «حمایت» از بازار در صدر درخواست‌ فعالان بورسی قرار گیرد. حمایت از بورس را به‌طور کلی می‌توان در دو مدل جای داد. نوع رایج حمایت از بورس که البته طی سال‌های اخیر بارها آزموده شده است، تزریق پول، تعریف معاملات دستوری برای حقوقی‌ها و کاهش نرخ بهره برای افزایش جذابیت بورس است. روشی که درس خود را در سال‌های اخیر به ویژه در ابرنوسان۹۹ پس داده است. خبرگان بورسی اما حمایت را به شکلی دیگر معنا می‌کنند. آنها معتقدند سیاستگذار با پول‌پاشی و دستکاری متغیرهای اثرگذار نمی‌تواند سرمایه‌گذاران یک بازار را مورد حمایت خود قرار دهد، بلکه حذف دامنه نوسان، رفع قیمت‌گذاری دستوری، تنوع بخشی به جعبه ابزار بورس و امثال آن است که می‌تواند واژه حمایت از بازار سهام را معنا کند.
 • حمایت از نگاه کارشناسان بورس

  دنیای‌اقتصاد: پس چرا دولت از بورس حمایت نمی‌‌‌کند؟ مگر وعده نداده بودند که بورس رونق می‌گیرد؟ حقوقی‌‌‌ها به فکر منافع خودشان هستند. فقط ما سهامداران خرد هستیم که ضرر می‌‌‌کنیم. کسی به فکر ما نیست و چیزهایی از این دست، بخشی از گله‌ و شکایت‌‌‌های سهامداران خرد است.
 • بورس و بنزین!

  دنیای‌اقتصاد: خبر عدم‌ارائه بنزین دولتی در جایگاه‌‌‌‌‌‌های سوخت به دلیل آنچه در ابتدا حمله سایبری و بعدا مشکل نرم‌‌‌افزاری اعلام شد پربحث‌‌‌ترین خبر دیروز چه در فضای مجازی و چه در کوچه‌‌‌وخیابان بود. بورسی‌‌‌های فضای مجازی هم دیروز در این باره نوشتند. در لابه‌‌‌لای تحلیل‌‌‌ها، کنایه‌‌‌ها و اطلاع‌‌‌رسانی‌‌‌هایی که در این باره می‌شد یکی از سهامداران در واکنش به هک سامانه‌‌‌های جایگاه‌‌‌های سوخت نوشت: «تازه بقیه مردم ایران دارن متوجه میشن سهامدارا چی می‌کشن از اختلال هسته معاملات که اختلال سامانه‌‌‌ها چه خسارتی می‌‌‌تونه بزنه! چند ساعت سامانه سوخت قطع شد آمپر همه زد بالا!»
 • خروج لاک‌پشتی بورس از مدار نوسانی

  حمیدرضا فاروقی کارشناس بازار سرمایه
  بازار در شرایط نابسامانی به سر می‌برد و این وضعیت در هفته‌های اخیر به مراتب بدتر شده است. اما با توجه به گزارش‌های میان‌دوره‌ای و فصلی برخی شرکت‌ها همچنان می‌توان به آینده معاملات در برخی نمادها امیدوار بود. همان‌طور که مشاهده کردیم تمام شرکت‌های بورسی گزارش عملکرد ۶ ماهه خود را بر روی کدال منتشر کردند. با توجه به قیمت‌های درج شده در تابلوی معاملات برخی از سهام در محدوده‌های فعلی به ارزندگی قیمت رسیدند از این رو به نظر نمی‌رسد با کاهش قیمت بیشتری نسبت به سطوح فعلی مواجه شوند.
 • تداوم روزهای کم‌‌رمق بازار سهام

  دنیای‌اقتصاد: دیروز شاخص‌‌کل بورس اوراق بهادار تهران به همت بزرگان بازار سهام ۰۲/ ۰درصد مثبت شد. معاملات روز سه‌‌شنبه در حالی کلید خود که در ۱۰ دقیقه ابتدایی شروع بازار شاهد افت ۲۵۰۰ واحدی نماگر اصلی بودیم. هرچند در ادامه جریان معاملاتی متقاضیان توانستند بر عرضه‌‌کنندگان سهام غلبه کنند اما با در‌‌نظر‌گرفتن کلیت بازار متوجه شرایط نابسامان اغلب شرکت‌ها خواهیم شد. شاخص‌کل که به مدد اثر‌‌‌گذاری لیدر‌‌های کامودیتی‌محور ۳۳۶واحد نسبت به روز ماقبل معاملاتی رشد پیدا کرد در پایان داد و ستد‌‌های روز سه‌‌شنبه در رقم ۳۸۴/ ۱ میلیون واحدی تثبیت شد.
 • ریز نمرات تابستانی منتخبان بورس

  دنیای‌اقتصاد: سرانجام، گزارش عملکرد نیم‌سال اول بنگاه‌های بورسی روی کدال نشست. این گزارش‌ها اما آن‌گونه که باید انتظار سهامداران را برآورده نکرد. هرچند برخی از شرکت‌های بزرگ کالایی، گزارش‌های فراتر از انتظار روانه کدال کردند، اما بخشی از شرکت‌ها ضعیف‌ ظاهر شدند. کارنامه تابستانه ناشران بورسی و وضعیت آنها از منظر متغیرهای اثرگذار بررسی شده است.
 • نسخه برد- برد بانک و بورس

  دنیای‌اقتصاد – محمد‌امین خدابخش: بازارهای پول و سرمایه در طول سال‌های اخیر از عدم هماهنگی رنج برده‌اند؛ تا جایی که این دو رکن مهم اقتصادی که هدفی مشترک دارند از منظر فعالان خود به رقبای جدی یکدیگر تبدیل شده‌اند. این در حالی است که به گفته کارشناسان و خبرگان اقتصادی، دو بازار پول و سرمایه می‌توانند با حمایت از یکدیگر بر کارآیی اقتصاد کشور بیفزایند. برای نیل به این هدف توجه به نکاتی همچون راه‌اندازی بازار معاملاتی ارزی به شکل نقد و مشتقه، ارتقای حاکمیت شرکتی در بانک‌ها، تاسیس etfهای ارزی و لزوم نگاه کلان و مشترک در تصمیم‌گیری‌ها ضرورت دارد.
 • دولت بر لبه تیغ تیز انتقادها

  دنیای‌اقتصاد: «بورس، نرخ و دامنه نوسان را نمی‌توان دستوری اداره کرد»، «مهم‌ترین عامل اعتماد مردم به بورس، ثبات این بازار است»، «مساله بورس یکی از دغدغه‌‌‌های جدی ما است»، «از کارهای جدی و محوری این است که بورس را برای مردم اطمینان‌بخش کنیم‌‌‌»؛ این‌‌‌ وعده‌‌‌ها برای امروز و دیروز نیست. وعده‌‌‌های خردادماه است. وعده‌‌‌های ابراهیم رئیسی است که در آن زمان کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری بود و حالا سکان‌‌‌دار دولت سیزدهم است. این وعده‌‌‌ها دیروز اما نقش بهانه‌هایی را برای تاختن به دولت سیزدهم ایفا می‌کردند. از صبح دیروز در یکی دو کانال تلگرام، فیلمی از صحبت‌‌‌های ابراهیم رئیسی در یک گفت‌‌‌وگوی خبری در صداوسیما منتشر شد.

بیشتر

بیشتر