• لبخند بورس به ریسک برجامی

  دنياي اقتصاد: آخرین روز معاملاتی این هفته برای بورس‌بازان خوشایند بود. جایی که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با ثبت رشد ۲/ ۲ درصدی پس از ۷ ماه تلاش توانست ابرکانال ۴/ ۱ میلیون واحدی را بازپس بگیرد. بورس چهارشنبه رکوردهای دیگر نیز داشت. ارزش معاملات خرد سهام به بیشترین میزان سهام و ارزش آنها، یکی از کمترین مقادیر سال‌جاری رسید و در مقابل برای تعداد صف‌های فروش سهام و ارزش آنها، یکی از کمترین مقادیر سال ۱۴۰۰ رقم خورد. اینگونه که پیداست بورس‌بازان واکنشی سبز به افزایش ریسک احیای برجام نشان داده‌اند. جایی‌که سهام دلاری جای خود را در سبد خرید سرمایه‌گذاران پیدا کردند اما گروه‌های برجامی در این روز سبز با افزایش فشار فروش مواجه بودند و بعضا در محدوده منفی تابلو مورد دادوستد قرار گرفتند.
 • بازار بر مدار سهام بنیادی

  حسام حسيني/ تحليلگر بازار سرمايه
  شاخص بورس در حالی نسبت به ابتدای سال بازدهی ۵/ ۷درصدی را ثبت کرده است که هم‌اکنون در کنار سود اوراق با درآمد ثابت بهترین بازدهی را بین دارایی‌های مختلف دارد. با توجه به اینکه انتهای سال گذشته را بورس در یک حمایت دستوری ناشی از اجبار صندوق‌های درآمد ثابت به خرید سهام به پایان رساند لذا تجربه بهترین بازدهی تا اینجای کار هم نشان می‌دهد اندکی تلخی ریزش‌های شدید نیمه دوم سال گذشته برای فعالان بورسی جبران‌شده است. این بازدهی البته در سهام متکی بر کامودیتی پررنگ‌تر بوده است، برای نمونه پتروشیمی نوری هم‌اکنون در قیمتی حدود ۲برابر قیمت مرداد سال گذشته که در شاخص بیش از ۲ میلیون واحدی بودیم تجربه می‌کند.
 • گمانه‌زنی درباره کابینه و اولویت‌های دولت سیزدهم

  دنياي اقتصاد: نحوه واکسیناسیون و گسترش ویروس‌کرونای دلتا در کشور، عدم تعیین تکلیف سریع تعطیلی دو هفته‌ای تهران و حاشیه‌های اینترنت ملی و طرح صیانت از جمله موضوعاتی بود که دیروز کاربران شبکه اجتماعی توییتر درباره آن می‌نوشتند. اما صحبت‌های حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو هیات‌رئیسه مجلس که دیروز بیان کرده بود کار بررسی رای اعتماد به وزرا را به شکلی پیش خواهیم برد تا در روز سه‌شنبه ۲۶ مردادماه رای اعتماد به دولت سیزدهم به پایان برسد، از جمله خبرهایی بود که مورد توجه کاربران توییتر فارسی قرار گرفت. او همچنین گفته بود چنانچه آقای رئیسی رئیس‌جمهور وزرای پیشنهادی خود را در مراسم تحلیف به مجلس معرفی کند، در همان جلسه اعلام وصول انجام می‌شود و بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد. با اعلام این خبر و دست‌به‌دست شدن آن در شبکه اجتماعی توییتر، کاربران زیادی نوشته‌هایشان به سمت اعلام لیست وزرای کابینه سیزدهم رفت.
 • صعود بورس با اهرم بزرگان

  دنياي اقتصاد: شاخص کل بورس تهران با وجود پابرجا ماندن فشار عرضه‌ها در پایان معاملات روز دوشنبه و انتظار برای تداوم مسیر نزولی، همزمان با برگزاری مراسم تنفیذ دولت سیزدهم از همان ابتدا در مسیر صعودی قرار گرفت و در نهایت با رشد ۳/ ۱درصدی، به ارتفاع یک‌میلیون و ۳۷۵هزار واحد رسید. این رشد قیمتی اما تنها نمادهای بزرگ و به اصطلاح شاخص‌ساز را دربرگرفت و حال و روز کوچک‌ترها کاملا متفاوت بود. شرایطی که باعث سرخ‌پوشی نماگر هموزن در این بازار شد.
 • حوزه تحول‌آفرین در بازار سرمایه

  دنياي اقتصاد: در شرایط شیوع ویروس کرونا و فراگیری حضور مردم در بازار سرمایه، همزمان با تغییر مدل کسب‌وکار و ارائه خدمات مالی و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه از بستر فیزیکی به بستر فناوری‌های مالی و دیجیتال، لازم است زیرساخت‌های لازم و زیست‌بوم مورد نیاز به‌طور کامل فراهم شود. شکی نیست که نظام مالی، جریانات وجوه نقد را از دارندگان وجوه نقد مازاد به بخش‌هایی که نیازمند این وجوه برای به‌کارگیری آنها در فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب هستند، فراهم می‌کند. تا سال‌های سال این موضوع در بازار سرمایه به شکل مراجعه به شرکت‌های کارگزاری شکل یافته است.
 • بازار سرمایه؛ محلی مناسب برای تامین مالی‌های بزرگ

  سنا: بازار سرمایه طی سال گذشته، ۶۸۰هزار میلیارد تومان تامین مالی برای اقتصاد کشور رقم زده است. این مبلغ از سه حوزه تامین منابع مالی سرمایه‌ای، تامین مالی بدهی و تامین مالی از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده است. تامین منابع مالی از بازار سرمایه از طریق سه حوزه یادشده، حداقل ۳۰ درصد میزانی است که در نظام بانکی، تامین مالی شده است و دیگر نمی‌توان گفت که نظام تامین مالی در کشور بانک‌محور است.
 • «بورس»؛ مهمان ویژه مراسم تنفیذ

  دنیای‌اقتصاد: دولت حسن روحانی به پایان راه رسید و دیروز مراسم تنفیذ محمدابراهیم رئیسی برگزار شد. مشخص بود که سوژه داغ کاربران در فضای مجازی همین موضوع باشد و بورسی‌ها نیز از این قاعده مستثنا نبودند. برخی از آنان سبزپوش شدن شاخص کل و رشد ۱۷ هزار واحدی آن را روی خوش بازار به روی کار آمدن رئیسی تعبیر کردند. گروهی دیگر هم همین جمله را نوشتند اما با کنایه! مثلا یکی از این کاربران نوشت: «خب خدا را شکر با رئیس‌جمهور شدن رئیسی دلار آمد پایین و بورس هم سبز شد و قراره همه چیز گل و بلبل بشه در ایران!»‌ یا کاربر دیگری اینگونه نوشت: «از این لحظه به بعد دیگه کارگران پتروشیمی‌ها و صنایع اعتصاب نمی‌کنند، برق استان‌های مختلف قطع نمی‌شه، به طرز مشکوک ارز تزریق شده بانک مرکزی غیب نمی‌شه، بورس با سر سقوط نمی‌کنه و هزار بحران مختلف دیگه رخ نمیده.»
 • مرز باریک آزادسازی سهام عدالت

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.
 • بازدهی بورس در ۶ دولت

  دنياي اقتصاد: طی ۲۴ سال گذشته، ۶ دولت تغییر کرده و سه فرد، ریاست‌جمهوری را بر عهده گرفته‌اند. در این سال‌ها بر اساس آنچه آمار و ارقام نشان می‌دهد دولت دوازدهم هم از نظر رشد اسمی و هم واقعی رکورد بیشترین میزان بازدهی شاخص کل بورس را در میان ۶ دولت اخیر، به خود اختصاص داده است. دوره‌ای که شاهد فرازوفرود چندباره همه بازارهای دارایی بودیم و سرانجام با ثبت بازده اسمی ۱۵۷۱درصدی و بازده واقعی ۴۴۴درصدی پرونده بورسی دولت دوازدهم نیز بسته شد. اما آنچه باعث ثبت این رکورد شد، نه رشد بخش واقعی اقتصاد و انعکاس آن بر بازار سهام، بلکه افزایش انتظارات تورمی به دلایل مختلفی همچون خروج آمریکا از برجام، تحریم‌های جدید اقتصادی، جهش‌های پی در پی ارزی، افزایش تورم و هر آن چیزی بود که سرمایه‌گذاران را در تکاپوی حفظ ارزش ریالی سرمایه‌شان انداخت و با افزایش ضریب نفوذ بورس میان عامه مردم و روانه شدن سیل نقدینگی به تالار شیشه‌ای، سبب بروز ابرنوسان‌های متعدد در این بازار شد.
 • شروط آزادسازی سهام عدالت

  دنياي اقتصاد: در حالی که بازار سهام در تابستان ۹۹ حال و هوای داغ و رو به رشدی داشت خبر آزاد‌سازی سهام عدالت منجر به توجه بیشتر اذهان عمومی به بازار سرمایه و در نتیجه افزایش قابل‌توجه کدهای معاملاتی شد. اما این همه داستان نبود. آزاد‌سازی با ریزش بازار بورس همزمان شده بود و یکی از دلایل اصلی روند نزولی بازار عرضه‌های سنگین سهام عدالت از سوی بانک‌ها و کارگزاری‌ها عنوان شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر